Difference between revisions of "Translations:About FreeCAD/2/cs"

From FreeCAD Documentation
Jump to navigation Jump to search
 
Line 1: Line 1:
'''FreeCAD''' je univerzální parametrický 3D [http://en.wikipedia.org/wiki/CAD '' 'CAD' ''] modelovací systém. Vývoj je kompletně pod [http://en.wikipedia.org/wiki/Open_source Open Source] (LGPL License). FreeCAD je přímo zaměřen na [http://en.wikipedia.org/wiki/Mechanical_engineering strojírenství] a [http://en.wikipedia.org/wiki/Product_design produktový design] ale je vhodný i pro širokou oblast použití v inženýrství jako je stavebnictví nebo další technické speciality.
+
'''FreeCAD''' je univerzální parametrický 3D [http://en.wikipedia.org/wiki/CAD '' 'CAD' ''] modelovací systém. Vývoj je kompletně pod [http://en.wikipedia.org/wiki/Open_source Open Source] (LGPL License). FreeCAD je přímo zaměřen na [http://en.wikipedia.org/wiki/Mechanical_engineering strojírenství] a [http://en.wikipedia.org/wiki/Product_design produktový design], ale je vhodný i pro širokou oblast použití v inženýrství jako je stavebnictví nebo další technické speciality.

Latest revision as of 19:07, 26 October 2014

Information about message (contribute)
This message has no documentation. If you know where or how this message is used, you can help other translators by adding documentation to this message.
Message definition (About FreeCAD)
'''FreeCAD''' is a general purpose parametric 3D [http://en.wikipedia.org/wiki/CAD '''CAD'''] modeler, whose development is completely [http://en.wikipedia.org/wiki/Open_source open source] (LGPL License). FreeCAD is aimed directly at [http://en.wikipedia.org/wiki/Mechanical_engineering mechanical engineering] and [http://en.wikipedia.org/wiki/Product_design product design] but also fits in a wider range of uses around engineering, such as architecture, finite element analysis, 3D printing, and other tasks.
Translation'''FreeCAD''' je univerzální parametrický 3D [http://en.wikipedia.org/wiki/CAD '' 'CAD' ''] modelovací systém. Vývoj je kompletně pod [http://en.wikipedia.org/wiki/Open_source Open Source] (LGPL License). FreeCAD je přímo zaměřen na [http://en.wikipedia.org/wiki/Mechanical_engineering strojírenství] a [http://en.wikipedia.org/wiki/Product_design produktový design], ale je vhodný i pro širokou oblast použití v inženýrství jako je stavebnictví nebo další technické speciality.

FreeCAD je univerzální parametrický 3D 'CAD' modelovací systém. Vývoj je kompletně pod Open Source (LGPL License). FreeCAD je přímo zaměřen na strojírenství a produktový design, ale je vhodný i pro širokou oblast použití v inženýrství jako je stavebnictví nebo další technické speciality.