Difference between revisions of "Release notes 0.14/pl"

From FreeCAD Documentation
Jump to navigation Jump to search
(Created page with "Jak przy zaokrągleniach, które pojawiły się w wydaniu 0.13, prostokąty Draft, przewody i wielokąty zyskały teraz nową właściwość, która fazu...")
 
(105 intermediate revisions by 5 users not shown)
Line 1: Line 1:
To jest podsumowanie najbardziej interesujących zmian w FreeCAD-zie od czasu poprzedniej wersji. Sprawdź [http://www.freecadweb.org/tracker/changelog_page.php dziennik zmian Mantis] na SourceForge dla kompletnej listy zmian. Starsze wersje: [[Release notes 013|0.13]] - [[Release notes 012/pl|0.12]] - [[Release notes 011|0.11]]
+
<languages/>
 +
FreeCAD '''0.14''' został wydany 1 lipca 2014 roku. Stanowi podsumowanie najciekawszych rozwiązań. Pełna lista zmian znajduje się w [http://www.freecadweb.org/tracker/changelog_page.php dzienniku zmian Mantis]. Starsze wersje można znaleźć na stronie: [[Release notes 013|0.13]] - [[Release notes 012|0.12]] - [[Release notes 011|0.11]]
  
 
[[Image:Freecad jeep.png|1024px]]
 
[[Image:Freecad jeep.png|1024px]]
 
<center>Model Jeepa wykonany przez Psicofila</center>
 
<center>Model Jeepa wykonany przez Psicofila</center>
  
== Ogólne ==
+
==Informacje ogólne==
  
=== Migracja serwisu ===
+
===Migracja serwisu===
  
Przenieśliśmy w końcu wszystkie nasze usługi sieciowe z [http://www.sourceforge.net SourceForge] na naszą [http://www.freecadweb.org własną domenę]. Nowa strona domowa FreeCAD-a może być znaleziona na http://www.freecadweb.org, wiki jest teraz na http://www.freecadweb.org/wiki, tracker błędóœ i nowych funkcji na http://www.freecadweb.org/tracker, oraz forum na http://forum.freecadweb.org. Jeśli masz konto w jednej z usług gdy byliśmy na SourceForge, możesz zatrzymać istniejące konto użytkownika podążając według [http://forum.freecadweb.org/viewtopic.php?f=8&t=4942 tych wskazówek].
+
Przenieśliśmy w końcu wszystkie nasze usługi sieciowe z [http://www.sourceforge.net SourceForge] na naszą [http://www.freecadweb.org własną domenę]. Nowa strona domowa FreeCAD może być znaleziona na http://www.freecadweb.org, Wiki jest teraz na http://www.freecadweb.org/wiki, tracker błędów i nowych funkcji na http://www.freecadweb.org/tracker, oraz forum na http://forum.freecadweb.org. Jeśli masz konto w jednej z usług gdy byliśmy na SourceForge, możesz zatrzymać istniejące konto użytkownika podążając według [http://forum.freecadweb.org/viewtopic.php?f=8&t=4942 tych wskazówek].
  
Jedyną częścią FreeCAD-a pozostającą na SourceForge jest główne repozytorium gita, znajdujące się pod tym samym adresem: http://sourceforge.net/p/free-cad/code/ci/master/tree/ ale będące automatycznym mirrorem kodu ustawionym na githubie, na http://github.com/FreeCAD/FreeCAD_sf_master
+
Jedyną częścią FreeCAD pozostającą na SourceForge jest główne repozytorium gita, znajdujące się pod tym samym adresem: http://sourceforge.net/p/free-cad/code/ci/master/tree/ ale będące automatycznym mirrorem kodu ustawionym na githubie, na http://github.com/FreeCAD/FreeCAD_sf_master
  
Jeśli nie spotkałeś jeszcze niesamowitej społeczności FreeCAD-a, odpłać nam wizytą na forum i bądź zachwycony jej zdolnościami, energią i przydatnością.
+
Jeśli nie spotkałeś jeszcze niesamowitej społeczności FreeCAD, odpłać nam wizytą na forum i bądź zachwycony jej zdolnościami, energią i przydatnością.
  
=== Przejście na pyside, FreeCAD jest teraz całkowicie LGPL ===
+
===Przejście na pyside, FreeCAD jest teraz całkowicie LGPL===
  
Z uwagi na wiele komplikacji spowodowanych podwójnym licencjonowaniem FreeCAD-a (LGPL & GPL), niektórych komponentów FreeCAD-a (głównie jądra OpenCasCade) będących niekompatybilnymi z kodem GPL, zdecydowaliśmy przejść ze wszelkich pozostałości kodu GPL we FreeCAD-zie na LGPL. W wyniku tej operacji, [http://en.wikipedia.org/wiki/PyQt PyQt] nie jest już wykorzystywane i zostało zastąpione przez [http://en.wikipedia.org/wiki/PySide PySide]. Nie ma to większych konsekwencji dla piszących skrypty, PyQt może być ciągle używane wewnątrz FreeCAD-a.
+
Z uwagi na wiele komplikacji spowodowanych podwójnym licencjonowaniem programu FreeCAD ''(LGPL & GPL)'', i niektórych jego komponentów ''(głównie jądra OpenCasCade)'' będących niekompatybilnymi z kodem GPL, zdecydowaliśmy przejść ze wszelkich pozostałości kodu GPL we FreeCAD na LGPL. W wyniku tej operacji, [http://en.wikipedia.org/wiki/PyQt PyQt] nie jest już wykorzystywane i zostało zastąpione przez [http://en.wikipedia.org/wiki/PySide PySide]. Nie ma to większych konsekwencji dla piszących skrypty, PyQt może być ciągle używane wewnątrz programu FreeCAD.
  
 
Po ukończeniu przejścia na LGPL, również OpenCasCade [http://www.opencascade.org/getocc/license/ zmieniło licencję na LGPL] - to rozwiązało nasze wszystkie problemy z  licencjami. Teraz mamy znacznie bardziej przejrzysty i zunifikowany model licencjonowania, co powinno spełnić wymagania najbardziej restrykcyjnych  dystrybucji Linuksa.
 
Po ukończeniu przejścia na LGPL, również OpenCasCade [http://www.opencascade.org/getocc/license/ zmieniło licencję na LGPL] - to rozwiązało nasze wszystkie problemy z  licencjami. Teraz mamy znacznie bardziej przejrzysty i zunifikowany model licencjonowania, co powinno spełnić wymagania najbardziej restrykcyjnych  dystrybucji Linuksa.
  
=== Wtyczki i projekty poboczne: Biblioteka części, BOLTS, importer Eagle ===
+
===Wtyczki i projekty poboczne: Biblioteka części, BOLTS, importer Eagle===
  
W ostatnim roku pojawiło się kilka interesujących pobocznych projektów wokół FreeCAD-a. [http://github.com/yorikvanhavre/FreeCAD-library Biblioteka części] została utworzona przez społeczność i powoli rośnie, składając się z części wielokrotnego użytku do dodaniu do twoich modeli FreeCAD-a.  Może ona zostać uruchomiona i używana wewnątrz FreeCAD-a przy użyciu makra.
+
W ostatnim roku pojawiło się kilka interesujących pobocznych projektów wokół FreeCAD. [http://github.com/yorikvanhavre/FreeCAD-library Biblioteka części] została utworzona przez społeczność i powoli rośnie, składając się z części wielokrotnego użytku do dodaniu do twoich modeli FreeCAD.  Może ona zostać uruchomiona i używana wewnątrz FreeCAD przy użyciu makra.
  
Innym podobnym, ale bardziej ambitnym projektem jest [http://jreinhardt.github.io/BOLTS BOLTS], które również jest biblioteką części, ale zbudowanych z parametrycznych skryptów umożliwiających budowę szerokiego spektrum parametrycznych części. BOLTS, pomimo, że niezależne od aplikacji, może również zostać uruchomione we FreeCAD-zie przez wykonanie makra. Poniższy obraz pokazuje BOLTS działające wewnątrz FreeCAD-a.
+
Innym podobnym, ale bardziej ambitnym projektem jest [http://bolts-library.org/ BOLTS], które również jest biblioteką części, ale zbudowanych z parametrycznych skryptów umożliwiających budowę szerokiego spektrum parametrycznych części. BOLTS, pomimo, że niezależne od aplikacji, może również zostać uruchomione we FreeCAD przez wykonanie makra. Poniższy obraz pokazuje BOLTS działające wewnątrz FreeCAD.
  
 
[[Image:Freecad-bearing.png|1024px]]
 
[[Image:Freecad-bearing.png|1024px]]
  
Kolejnym interesującym zewnętrznym projektem jest [http://sourceforge.net/projects/eaglepcb2freecad/ importer EAGLE], który pozwala importować do FreeCAD-a projekty płytek PCB wykonanych w kilku różnych aplikacjach.
+
Kolejnym interesującym zewnętrznym projektem jest [http://sourceforge.net/projects/eaglepcb2freecad/ importer EAGLE], który pozwala importować do FreeCAD projekty płytek PCB wykonanych w kilku różnych aplikacjach.
  
=== Eksport WebGL ===
+
===Eksport WebGL===
  
 
Z poziomu FreeCAD-a, możesz teraz wyeksportować swoją scenę jako plik html z [http://en.wikipedia.org/wiki/WebGL WebGL.] Ten plik zawiera osadzoną przeglądarkę [http://threejs.org/ three.js], która pozwala obejrzeć scenę z poziomu Internetu, bez konieczności instalacji jakiejkolwiek wtyczki, o ile używasz przeglądarki obsługującej WebGL.
 
Z poziomu FreeCAD-a, możesz teraz wyeksportować swoją scenę jako plik html z [http://en.wikipedia.org/wiki/WebGL WebGL.] Ten plik zawiera osadzoną przeglądarkę [http://threejs.org/ three.js], która pozwala obejrzeć scenę z poziomu Internetu, bez konieczności instalacji jakiejkolwiek wtyczki, o ile używasz przeglądarki obsługującej WebGL.
  
=== System jednostek ===
+
===System jednostek===
  
W końcu, system [[units/pl|jednostek]] został zaimplementowany na poziomie FreeCAD-a, przez co jest dostępny we wszystkich modułach. Możesz teraz wybrać w preferencjach schemat jednostek. Obecnie dostępne schematy zawierają milimetry, metry i jednostki imperialne, więcej schematów powinno być dostępne niebawem. Gdy tylko schemat jest ustanowiony, większość właściwości i narzędzi FreeCAD-a będzie preferować ich użycie. Jednak system jest elastyczny i większości miejsc, możesz mieszać jednostki jak tyko chcesz, np. dając wymiary w calach w dokumencie ustawionym na milimetry.
+
W końcu, system [[units/pl|jednostek]] został zaimplementowany na poziomie FreeCAD, przez co jest dostępny we wszystkich modułach. Możesz teraz wybrać w preferencjach schemat jednostek. Obecnie dostępne schematy zawierają milimetry, metry i jednostki imperialne, więcej schematów powinno być dostępne niebawem. Gdy tylko schemat jest ustanowiony, większość właściwości i narzędzi FreeCAD będzie preferować ich użycie. Jednak system jest elastyczny i większości miejsc, możesz mieszać jednostki jak tyko chcesz, np. dając wymiary w calach w dokumencie ustawionym na milimetry.
  
 
===Arkusze Stylów===
 
===Arkusze Stylów===
  
FreeCAD 0.14 staje się nawet jeszcze bardziej konfigurowalny dzięki dodaniu [http://forum.freecadweb.org/viewtopic.php?f=8&t=4700&start=30 Arkuszy Stylów] używanych do kontrolowania obrazu tła okna głównego. Użytkownik nie jest już zmuszony do używania szarego, kamiennego tła. Niemal każdy obraz, zdjęcie czy własny deseń może zostać wykorzystany do wypełnienia przestrzeni tła w głównym oknie FreeCAD-a.
+
FreeCAD 0.14 staje się nawet jeszcze bardziej konfigurowalny dzięki dodaniu [http://forum.freecadweb.org/viewtopic.php?f=8&t=4700&start=30 Arkuszy Stylów] używanych do kontrolowania obrazu tła okna głównego. Użytkownik nie jest już zmuszony do używania szarego, kamiennego tła. Niemal każdy obraz, zdjęcie czy własny deseń może zostać wykorzystany do wypełnienia przestrzeni tła w głównym oknie FreeCAD.
  
 
[[Image:Style_Sheets.png|1024px]]
 
[[Image:Style_Sheets.png|1024px]]
  
=== Nadpisywanie stylów wyświetlania ===
+
===Nadpisywanie stylów wyświetlania===
  
 
Domyślny pasek narzędzi Widoku został rozszerzony o kilka nowych przycisków dla łatwego przełączania całego widoku 3D między trybami siatki, cieniowanym i cieniowanym z konturami.
 
Domyślny pasek narzędzi Widoku został rozszerzony o kilka nowych przycisków dla łatwego przełączania całego widoku 3D między trybami siatki, cieniowanym i cieniowanym z konturami.
  
=== Okno 3D i wygładzanie krawędzi ===
+
===Okno 3D i wygładzanie krawędzi===
  
Nowe opcje zostały dodane do systemu wygładzania krawędzi 3D w FreeCAD-zie. Możesz je znaleźć w ustawieniach. Jeśli masz dobry układ graficzny, to możesz teraz się cieszyć FreeCAD-em z bardzo wysokiej jakości wygładzaniem krawędzi.
+
W programie FreeCAD dodano nowe opcje do systemu wygładzania krawędzi 3D. Możesz je znaleźć w ustawieniach. Jeśli masz dobry układ graficzny, to możesz teraz się cieszyć FreeCAD z bardzo wysokiej jakości wygładzaniem krawędzi.
  
== Part ==
+
==Part==
  
=== Połączenie przekrojów (Loft) i wyciągnięcie po ścieżce (Sweep) ===
+
===Połączenie przekrojów (Loft) i wyciągnięcie po ścieżce (Sweep)===
  
Narzędzia [[Part Loft/pl|Part Loft]] i [[Part Sweep/pl|Part Sweep]] zostały poprawione i mogą teraz używać obiektów Warsztatu Draft jako profili
+
Narzędzia [[Part Loft]] i [[Part Sweep]] zostały ulepszone i mogą teraz używać jako profili obiektów ze środowiska pracy Draft.
  
=== Odsunięcie (Offset) ===
+
===Odsunięcie (Offset)===
  
 
Nowe narzędzie [[Part Offset/pl|Part Offset]] tworzy kopię wybranego kształtu w określonej odległości od niego.
 
Nowe narzędzie [[Part Offset/pl|Part Offset]] tworzy kopię wybranego kształtu w określonej odległości od niego.
  
=== Grubość (Thickness) ===
+
===Grubość (Thickness)===
  
 
Nowe narzędzie [[Part Thickness/pl|Part Thickness]] jest teraz dostępne. To narzędzie działa na bryłę i zamienia ją w obiekt wydrążony, nadając każdej z ścian określoną grubość.
 
Nowe narzędzie [[Part Thickness/pl|Part Thickness]] jest teraz dostępne. To narzędzie działa na bryłę i zamienia ją w obiekt wydrążony, nadając każdej z ścian określoną grubość.
  
=== Utwórz Kombinację (Make Compound) ===
+
===Utwórz Kombinację (Make Compound)===
  
[[Part Workbench/pl|Part Workbench]] zawiera teraz narzędzie [[Part MakeCompound/pl|Make Compound]], które pozwala szybko tworzyć obiekt kombinację z zestawu zaznaczonych kształtów.
+
[[Part Workbench/pl|Part Workbench]] zawiera teraz narzędzie [[Part_Compound/pl|Make Compound]], które pozwala szybko tworzyć obiekt kombinację z zestawu zaznaczonych kształtów.
  
=== Prymitywy Part ===
+
===Prymitywy Part===
  
Nowe prymitywy Part zostały dodane do narzędzia [[Part CreatePrimitives/pl|Part CreatePrimitives]]: graniastosłupy, wielokąty foremne i spirale są teraz łatwe do utworzenie przez ustawienie kilku parametrów. Dalej, niektóre narzędzia z [[Draft Workbench/pl|Draft Workbench]] mogą skorzystać z tej funkcji i również tworzyć te prymitywy, zamiast zwykłych obiektów Draft, jeśli odpowiednia opcja jest ustawiona w preferencjach Draft.
+
Nowe prymitywy Part zostały dodane do narzędzia [[Part CreatePrimitives/pl|Part CreatePrimitives]]: graniastosłupy, wielokąty foremne i spirale są teraz łatwe do utworzenie przez ustawienie kilku parametrów. Dalej, niektóre narzędzia z [[Draft Workbench/pl|Środowiska pracy Draft]] mogą skorzystać z tej funkcji i również tworzyć te prymitywy, zamiast zwykłych obiektów Draft, jeśli odpowiednia opcja jest ustawiona w preferencjach Draft.
  
 
[[File:Part_Create_Primitives1.jpeg]]
 
[[File:Part_Create_Primitives1.jpeg]]
  
=== Narzędzia pomiarowe ===
+
===Narzędzia pomiarowe===
  
Nowy zestaw narzędzi pomiarowych został dodany do [[Part Workbench/pl|warsztatu Part]]. Możesz nim wybrać dwa elementy (wierzchołki, krawędzie lub ściany) i wyświetlić bezwzlędną odległość między nimi oraz odległość wzdłuż osi X i Y.
+
Nowy zestaw narzędzi pomiarowych został dodany do Środowiska pracy [[Part Workbench/pl|Part]]. Możesz nim wybrać dwa elementy ''(wierzchołki, krawędzie lub ściany)'' i wyświetlić bezwzględną odległość między nimi oraz odległość wzdłuż osi X i Y.
  
== PartDesign & Szkicownik(Sketcher) ==
+
==PartDesign & Szkicownik (Sketcher)==
  
=== Weryfikacja szkicu ===
+
===Weryfikacja szkicu===
  
[[Sketcher Workbench/pl|Szkicownik]] zawiera teraz nowe narzędzie [[Sketcher Validate/pl|Sprawdź poprawność szkicu (Validate sketch)]] by pomóc ci sprawdzić szkic przez znalezienie brakujących lub zbędnych więzów. Może one też automatycznie dodać brakujące więzy  by w pełni ustalić twój szkic.
+
Środowisko pracy [[Sketcher Workbench|Sketcher]] posiada teraz nowe narzędzie [[Sketcher ValidateSketch|Sprawdź poprawność szkicu]], które pomoże Ci zweryfikować poprawność szkicu, poprzez znalezienie brakujących lub zbędnych wiązań. Może również automatycznie dodawać brakujące wiązania, aby szkic był w pełni związany.
  
=== Generator kół zębatych ===
+
===Generator kół zębatych===
  
Narzędzie [[PartDesign InvoluteGear/pl|generatora ewolwentowych kół zębatych]] zostało dodane do warsztatu [[PartDesign Workbench/pl|PartDesign]] by szybko tworzyć takie koła z zadanych parametrów.
+
Narzędzie [[PartDesign InvoluteGear/pl|generatora ewolwentowych kół zębatych]] zostało dodane do Środowiska pracy [[PartDesign Workbench/pl|PartDesign]] by szybko tworzyć takie koła z zadanych parametrów.
  
== Rysunek (Drawing) ==
+
==Rysunek (Drawing)==
  
=== Automatyczne rzutowanie ===
+
===Automatyczne rzutowanie===
  
Warsztat Rysunku (Drawing) jest dalej usprawniany nowymi, ekscytującymi funkcjami. Projekcje Ortograficzne pozwalają teraz wyświetlać wszystkie widoki jak i zapewniać znacznie lepszą kontrolę nad poszczególnymi widokami. Kolejna kluczowa funkcja, Szablony Rysunku mogą zawierać teraz informacje definiujące położenie Granic i Bloku Tytułowego, które będą automatycznie ograniczać granice Projekcji jak i zapobiegać nachodzeniu na obszar zajęty przez Blok Tytułowy.  
+
Środowisko pracy  '''Drawing''' jest dalej usprawniany nowymi, ekscytującymi funkcjami. Projekcje Ortograficzne pozwalają teraz wyświetlać wszystkie widoki jak i zapewniać znacznie lepszą kontrolę nad poszczególnymi widokami. Kolejna kluczowa funkcja, Szablony Rysunku mogą zawierać teraz informacje definiujące położenie Granic i Bloku Tytułowego, które będą automatycznie ograniczać granice Projekcji jak i zapobiegać nachodzeniu na obszar zajęty przez Blok Tytułowy.  
  
 
[[Image:DrawingWB.png|1024px]]
 
[[Image:DrawingWB.png|1024px]]
  
=== Symbole ===
+
===Symbole===
  
Nowe narzędzie [[Drawing Symbol/pl|Symbol Rysunkowy]] jest dostępne w [[Drawing Workbench/pl|Warsztacie Rysunku]] pozwalając na szybkie umieszczanie obiektów SVG w arkuszu Rysunku. Te obiekty są przechowywane w pliku FreeCAD-a, więc nie musisz dodawać oryginalnego pliku SVG, gdy dystrybuujesz swoje pliki.
+
Nowe narzędzie [[Drawing Symbol/pl|Symbol Rysunkowy]] jest dostępne w [[Drawing Workbench/pl|Środowisku pracy Drawing]] pozwalając na szybkie umieszczanie obiektów SVG w arkuszu Rysunku. Te obiekty są przechowywane w pliku FreeCAD, więc nie musisz dodawać oryginalnego pliku SVG, gdy dystrybuujesz swoje pliki.
  
== Raytracing ==
+
==Raytracing==
  
=== Nowe narzędzia renderingu ===
+
===Nowe narzędzia renderingu===
  
 
[[Image:Raytracing_example.jpg|1024px]]
 
[[Image:Raytracing_example.jpg|1024px]]
  
Zatroszczono się również o [[Raytracing Module/pl|Moduł Raytracingu]] i jego pasek narzędzi został przebudowany. "Stare" przyciski które ręcznie tworzyły częściowe pliki povray zostały usunięte (są one ciągle dostępne w menu) i teraz możesz tworzyć rendering w ten sam sposób jak używasz  [[Drawing Module/pl|warsztatu Rysunku]]: Tworzysz nowy projekt, nadajesz mu szablon i w końcu wypełniasz go widokami twoich obiektów. Gdy wszystko jest gotowe, po prostu wciśnij przycisk renderingu lub wyeksportuj do pliku gotowego na rendering na zewnątrz FreeCAD-a.
+
Zatroszczono się również o [[Raytracing Module/pl|Moduł Raytracingu]] i jego pasek narzędzi został przebudowany. "Stare" przyciski które ręcznie tworzyły częściowe pliki povray zostały usunięte (są one ciągle dostępne w menu) i teraz możesz tworzyć rendering w ten sam sposób jak używasz  [[Drawing Module/pl|Środowiska pracy Drawing]]: Tworzysz nowy projekt, nadajesz mu szablon i w końcu wypełniasz go widokami twoich obiektów. Gdy wszystko jest gotowe, po prostu wciśnij przycisk renderingu lub wyeksportuj do pliku gotowego na rendering na zewnątrz FreeCAD.
  
 
System [[Raytracing Module/pl#Templates|szablonów Raytracingu]] również został rozszerzony i szablony są teraz łatwiejsze w obsłudze i tworzeniu.
 
System [[Raytracing Module/pl#Templates|szablonów Raytracingu]] również został rozszerzony i szablony są teraz łatwiejsze w obsłudze i tworzeniu.
  
Pliki .pov utworzone przez FreeCAD-a zawierają teraz informację o proporcjach obrazu. Użytkownicy nie muszą dalej zachowywać proporcji 4:3 w swoich ustawieniach Raytracingu lub manualne edytować plik wyjściowy w celu uzyskania prawidłowego renderu. Teraz może być wprowadzona dowolna szerokość i wysokość, bez strachu, że wyrenderowane obiekty będą spłaszczone lub wyciągnięte.
+
Pliki .pov utworzone przez FreeCAD zawierają teraz informację o proporcjach obrazu. Użytkownicy nie muszą dalej zachowywać proporcji 4:3 w swoich ustawieniach Raytracingu lub manualne edytować plik wyjściowy w celu uzyskania prawidłowego renderu. Teraz może być wprowadzona dowolna szerokość i wysokość, bez strachu, że wyrenderowane obiekty będą spłaszczone lub wyciągnięte.
  
=== Obsługa Luxrender ===
+
===Obsługa Luxrender===
  
 
Razem z istniejącą obsługą [http://en.wikipedia.org/wiki/POV-Ray POV-Ray], [[Raytracing Module/pl|warsztat Raytracingu]] obsługuje tera również [http://en.wikipedia.org/wiki/LuxRender LuxRender]. Podczas gdy POV-Ray [http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Aledzenie_promieni klasycznym raytracerem], który emituje promienie z kamery w celu znalezienia koloru każdego piksela obrazu, Luxrender jest [http://en.wikipedia.org/wiki/Unbiased_rendering bezstronnym  rendererem], który potrzebuje znacznie więcej czasu na rendering scen, ale tworzy znacznie bardziej realistycznie oświetlenie.
 
Razem z istniejącą obsługą [http://en.wikipedia.org/wiki/POV-Ray POV-Ray], [[Raytracing Module/pl|warsztat Raytracingu]] obsługuje tera również [http://en.wikipedia.org/wiki/LuxRender LuxRender]. Podczas gdy POV-Ray [http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Aledzenie_promieni klasycznym raytracerem], który emituje promienie z kamery w celu znalezienia koloru każdego piksela obrazu, Luxrender jest [http://en.wikipedia.org/wiki/Unbiased_rendering bezstronnym  rendererem], który potrzebuje znacznie więcej czasu na rendering scen, ale tworzy znacznie bardziej realistycznie oświetlenie.
  
== Arkusz kalkulacyjny (Spreadsheet) ==
+
==Arkusz kalkulacyjny (Spreadsheet)==
  
Nowy [[Spreadsheet Workbench/pl|Warsztat Arkusza Kalkulacyjnego]] został dodany do FreeCAD-a. Pozwala on tworzyć obiekty [[Spreadsheet Create/pl|arkusza kalkulacyjnego]] zawierające dwuwymiarowe dane. Wyposażony jest on również w edytor pozwalający zmieniać zawartość arkusza (tekst, liczby i niektóre podstawowe formuły są obsługiwane), specjalny obiekt [[Spreadsheet Controller/pl|kontrolera komórek]], który może skanować dokument dla określonych typów obiektów, wydobywając z nich określone właściwości i wypełniać wybrany zakres komórek ich wartościami.
+
Zostało dodane nowe Środowisko pracy [[Spreadsheet Workbench/pl|Arkusza Kalkulacyjnego]]. Pozwala ono tworzyć obiekty [[Spreadsheet Create/pl|arkusza kalkulacyjnego]] zawierające dwuwymiarowe dane. Wyposażony jest on również w edytor pozwalający zmieniać zawartość arkusza ''(tekst, liczby i niektóre podstawowe formuły są obsługiwane)'', specjalny obiekt [[Spreadsheet Controller/pl|kontrolera komórek]], który może skanować dokument dla określonych typów obiektów, wydobywając z nich określone właściwości i wypełniać wybrany zakres komórek ich wartościami.
  
 
[[Image:Arch tutorial 53.jpg|1024px]]
 
[[Image:Arch tutorial 53.jpg|1024px]]
  
== Rysunek (Draft) ==
+
==Rysunek (Draft)==
  
=== Import/eksport DWG ===
+
===Import/eksport DWG===
  
FreeCAD może teraz importować i eksportować do [http://pl.wikipedia.org/wiki/DWG formatu DWG], dzięki darmowemu, wieloplatformowemu  [http://www.opendesign.com/guestfiles/TeighaFileConverter Teigha Converter]. Gdy tylko Teigha Converter jest zainstalowany, a ścieżka do niego jest ustawiona w preferencjach FreeCAD Draft, FreeCAD jest gotów do używania go do importu i eksportu plików dwg, przez konwersję ich do dxf i użycie importera/eksportera Draft. Dlatego też import i eksport plików dwg ma te same ograniczenia co [[Draft DXF|format dxf]].
+
FreeCAD może teraz importować i eksportować do [https://pl.wikipedia.org/wiki/DWG formatu DWG], dzięki darmowemu, wieloplatformowemu  [https://www.opendesign.com/guestfiles/oda_file_converter Teigha Converter]. Gdy tylko Teigha Converter jest zainstalowany, a ścieżka do niego jest ustawiona w preferencjach FreeCAD Draft, FreeCAD jest gotów do używania go do importu i eksportu plików dwg, przez konwersję ich do dxf i użycie importera/eksportera Draft. Dlatego też import i eksport plików dwg ma te same ograniczenia co [[Draft DXF|format dxf]].
  
=== Draft to Drawing działa z grupami ===
+
===Draft to Drawing działa z grupami===
  
 
Narzędzie [[Draft Drawing/pl|Draft to Drawing]], używane do umiejscawiania obiektów Draft na [[Drawing Module/pl| arkuszu rysunku (Drawing)]], może być teraz stosowany na grupach, pozwalając na tworzenie mniejszej liczby obiektów Widoku w arkuszu rysunku. Inteligentnie łącząc twoje obiekty Draft w kilka grup, możesz uzyskać szybki sposób na kontrolę wyglądu wielu obiektów na twojej stronie.
 
Narzędzie [[Draft Drawing/pl|Draft to Drawing]], używane do umiejscawiania obiektów Draft na [[Drawing Module/pl| arkuszu rysunku (Drawing)]], może być teraz stosowany na grupach, pozwalając na tworzenie mniejszej liczby obiektów Widoku w arkuszu rysunku. Inteligentnie łącząc twoje obiekty Draft w kilka grup, możesz uzyskać szybki sposób na kontrolę wyglądu wielu obiektów na twojej stronie.
  
=== Wymiarowanie zostało przepisane ===
+
===Wymiarowanie zostało przepisane===
  
Narzędzie[[Draft Dimension/pl | Draft Dimension]] zostało całkowicie przepisane i obiekty wymiarów zachowują się teraz znacznie lepiej, oraz zyskały kilka nowych właściwości, pozwalających na ich lepsze dostrojenie, jak ładniejsze i skalowalne strzałki, większa kontrola nad pozycją tekstu i kierunkiem wymiaru i, przede wszystkim, lepsze wsparcie [[Modułu Drawing]]. Teraz możesz umiejscawiać wymiary w dowolnym miejscu przestrzeni 3D i oczekiwać prawidłowych rezultatów, gdy umieszczasz je na arkuszu rysunku (Drawing) przy użyciu narzędzia [[Draft Drawing]].
+
Narzędzie[[Draft Dimension/pl | Draft Dimension]] zostało całkowicie przepisane i obiekty wymiarów zachowują się teraz znacznie lepiej, oraz zyskały kilka nowych właściwości, pozwalających na ich lepsze dostrojenie, jak ładniejsze i skalowalne strzałki, większa kontrola nad pozycją tekstu i kierunkiem wymiaru i, przede wszystkim, lepsze wsparcie [[Drawing Module/pl|Modułu Drawing]]. Teraz możesz umiejscawiać wymiary w dowolnym miejscu przestrzeni 3D i oczekiwać prawidłowych rezultatów, gdy umieszczasz je na arkuszu rysunku (Drawing) przy użyciu narzędzia [[Draft Drawing/pl|Draft Drawing]].
  
 
[[Image:Draft dimensions recode.jpg|1024px]]
 
[[Image:Draft dimensions recode.jpg|1024px]]
  
=== Kreskowanie ===
+
===Kreskowanie===
  
[[Draft Module/pl|Warsztat Draft]] zawiera teraz też nową zabawkę: kreskowanie. Na określonych obiektach Draft (tych, które formują zamknięty kształt, jak zamknięte polilinie, prostokąty, wielokąty foremne czy okręgi), można teraz stosować kreskowanie. Obecnie dostępne jest tylko kilka domyślnych wzorów kreskowania, ale ponieważ te wzory są bardzo łatwe do utworzenia (to po prostu pliki svg), inne mogą zostać utworzone właśnie przez użytkownika i domyślna kolekcja może rozrosnąć się szybko. Obiekty Draft z wzorami są wiernie obsługiwane przez [[Drawing Module/pl|warsztat Drawing]].
+
[[Draft Module/pl|Warsztat Draft]] zawiera teraz też nową zabawkę: kreskowanie. Na określonych obiektach Draft ''(tych, które formują zamknięty kształt, jak zamknięte polilinie, prostokąty, wielokąty foremne czy okręgi)'', można teraz stosować kreskowanie. Obecnie dostępne jest tylko kilka domyślnych wzorów kreskowania, ale ponieważ te wzory są bardzo łatwe do utworzenia ''(to po prostu pliki svg)'', inne mogą zostać utworzone właśnie przez użytkownika i domyślna kolekcja może rozrosnąć się szybko. Obiekty Draft z wzorami są wiernie obsługiwane przez [[Drawing Module/pl|warsztat Drawing]].
  
 
[[Image:Draft hatches.jpg|1024px]]
 
[[Image:Draft hatches.jpg|1024px]]
  
=== Elipsy ===
+
===Elipsy===
  
 
Została dodana obsługa [[Draft Ellipse/pl|elips]], warsztat Draft pozwala teraz ci rysować pełne elipsy lub ich wycinki.
 
Została dodana obsługa [[Draft Ellipse/pl|elips]], warsztat Draft pozwala teraz ci rysować pełne elipsy lub ich wycinki.
  
=== Faza ===
+
===Faza===
  
 
Jak przy zaokrągleniach, które pojawiły się w [[Release notes 013|wydaniu 0.13]], prostokąty Draft, przewody i wielokąty zyskały teraz nową właściwość, która fazuje ich kąt. Faza jest stosowana przed zaokrągleniem i obie właściwości mogą być używane razem, pozwalając ci przekształcać prosty przewód w skomplikowany obiekt o złożony z wielu sekcji.
 
Jak przy zaokrągleniach, które pojawiły się w [[Release notes 013|wydaniu 0.13]], prostokąty Draft, przewody i wielokąty zyskały teraz nową właściwość, która fazuje ich kąt. Faza jest stosowana przed zaokrągleniem i obie właściwości mogą być używane razem, pozwalając ci przekształcać prosty przewód w skomplikowany obiekt o złożony z wielu sekcji.
  
=== Upgrade and downgrade recoded ===
+
===Upgrade i downgrade zostały przepisane===
  
The [[Draft Upgrade]] and [[Draft Downgrade]] tools, before hermetic pieces of magic, from which you were never too sure what the result would be, have been recoded, and now output much friendlier messages, informing you what has been done and why. They are now also available to python scripting, not only as a whole, but also their internal operations, so you can precisely order a certain upgrade type to be performed.
+
Narzędzia [[Draft Upgrade]] i [[Draft Downgrade]], wcześniej zaklęte kawałki magii, co od których nigdy nie miałeś pewności jaki dadzą wynik. Zostały przekodowane, a teraz wysyłają dużo bardziej przyjazne komunikaty, informujące Cię, co zostało zrobione i dlaczego. Są one teraz również dostępne dla skryptów Pythona, nie tylko jako całość, ale także ich wewnętrzne operacje. Więc można dokładnie nakazać wykonanie określonego typu aktualizacji.
  
=== Facebinder ===
+
===Facebinder===
  
A new [[Draft Facebinder]] tool has been added, that does a very simple but potentially very useful operation: It gathers any number of selected faces from different objects, and creates a new object from these faces. The new object keeps links to the original objects, so any change in them is reflected in the facebinder object. This should prove useful above all for [[Arch Module|architectural]] objects, where you can now construct new objects from the faces of several others.
+
Nowe narzędzie [[Draft Facebinder/pl|Draft Facebinder]] zostało dodane. Wykonuje ono bardzo prostą, ale potencjalnie bardzo przydatną operację: zbiera dowolną liczbę zaznaczonych ścian z różnych obiektów i tworzy nowy obiekt z tych ścian. Nowy obiekt zachowuje powiązanie do oryginalnych obiektów , więc jakakolwiek w nich zmiana jest odwzorowana na obiekcje facebinder. To powinno udowodnić swą przydatność szczególnie w [[Arch Module/pl|architektonicznych]] obiektach, gdzie możesz teraz konstruować nowe obiekty z ścian kilku obiektów.
  
=== Shape strings ===
+
===Shape strings===
  
The [[Draft ShapeString]] tool creates planar objects from a text and a truetype font. These objects, unlike common annotations such as the [[Draft Text]], are real 3D objects, can be extruded, and can therefore be used to create engravings and other kinds of 3D objects with text in relief.
+
Nowe narzędzie [[Draft ShapeString/pl|Draft ShapeString]] tworzy obiekty planarne z tekstu i fontu truetype. Te obiekty, w przeciwieństwie do typowych adnotacji jak [[Draft Text/pl|Tekst Draft]], są prawdziwymi obiektami 3D, mogą być wyciągane i przez to używane do tworzenia grawerowania lub innych obiektów 3D z wyciśniętym tekstem.
  
=== Bezier Curves ===
+
===Krzywe Beziera===
  
Alongside the existing [[Draft Arc|arcs of circle]] and [[Draft BSpline|B-spline]] curves, a new type of curve has just been merged in the Draft module: [[Draft BezCurve|Bezier curves]]. They can be created by clicking points, the same way as other Draft objects, but you can then [[Draft Edit|edit]] them and modify their handle points, gaining a very precise control over the curve shape.
+
Wraz z istniejącymi krzywymi [[Draft Arc/pl|łuk okręgu]] i [[Draft BSpline/pl|B-spline]], nowy typ krzywej został włączony do modułu Draft: [[Draft BezCurve/pl|krzywe Beziera]]. Mogą być on tworzone przez klikanie punktów, w ten sam sposób jak inne obiekty Draft, ale możesz też później [[Draft Edit/pl|edytować]] je i modyfikować ich uchwyty, osiągając bardzo precyzyjną kontrolę nad kształtem krzywej.
  
== Arch ==
+
==Środowisko pracy Arch==
  
=== Structure presets + profiles ===
+
===Wstępne ustawienia struktury + profile===
  
The [[Arch Structure]] tool has gained several improvements: it now features presets, which allow you to quickly build a beam or column based on a standard profile such as INP or HEB, and an easier placement system, with a special [[Draft Snap|snapping]] mode. You can now also give structural elements an extrusion path, so very advanced configurations become possible. Some of the pieces offered by [[Release_notes_014#Plugins_and_side_projects:_Parts_library.2C_BOLTS.2C_Eagle_importer|BOLTS]] can also be created directly as Arch structural elements.
+
Narzędzie [[Arch Structure]] zyskało kilka ulepszeń: teraz posiada predefiniowane ustawienia. Pozwalają one na szybkie zbudowanie belki lub kolumny w oparciu o standardowy profil, taki jak INP lub HEB, oraz łatwiejszy system pozycjonowania, ze specjalnym trybem [[Draft Snap|snapping]]. Teraz można również nadać elementom konstrukcyjnym ścieżkę wytłaczania, dzięki czemu możliwe są bardzo zaawansowane konfiguracje. Niektóre elementy oferowane przez [[Release_notes_014#Plugins_and_side_projects:_Parts_library.2C_BOLTS.2C_Eagle_importer|BOLTS]] mogą być również tworzone bezpośrednio jako elementy konstrukcyjne Środowiska pracy Arch.
  
=== Window presets ===
+
===Wstępne ustawienia okien===
  
The [[Arch Window]] tool also gained a new presets system. Although still based on sketches, which ensures maximum flexibility (virtually any window type can be easily created), new windows can now be made from a series of presets. You only need to choose a preset, fill a couple of parameters, and place your window, in an exiting wall or structural element if you wish so. Underneath, an appropriate sketch will be created, which is still editable at any later time.
+
Narzędzie [[Arch Window]] zyskało również nowy system konfiguracji nastaw. Mimo, że nadal bazuje na szkicach, co zapewnia maksymalną elastyczność (praktycznie każdy typ okna może być łatwo tworzony), nowe okna mogą być teraz wykonane z szeregu nastaw. Wystarczy wybrać ustawienie wstępne, wypełnić kilka parametrów i umieścić okno w ścianie wyjściowej lub elemencie konstrukcyjnym. Pod nim zostanie utworzony odpowiedni szkic, który można edytować w dowolnym momencie.
  
 
[[Image:Screenshot arch window.jpg|1024px]]
 
[[Image:Screenshot arch window.jpg|1024px]]
  
=== Spaces ===
+
===Przestrzenie===
  
A new [[Arch Space|Space]] object is now available, allowing you to build, mark and compute spaces and floor areas. These space objects always encompass a solid volume, so you can always know their volume and floor area. They can be built from a solid shape, or from a set of boundary faces.
+
Nowy obiekt [[Arch Space|Space]] jest już dostępny, co pozwala na budowanie, zaznaczanie i obliczanie powierzchni i powierzchni podłogi. Obiekty te zawsze obejmują stałą objętość, dzięki czemu zawsze możesz znać ich objętość i powierzchnię podłogi. Mogą one być zbudowane z bryły lub z zestawu powierzchni granicznych.
  
=== Multilayer walls ===
+
===Ściany wielowarstwowe===
  
[[Arch Wall|Walls]] can now be multilayer, with a very simple trick: Several walls can be based on a same baseline, specifying an offset distance from the baseline. This, combined for example with [[Arch Frame|Arch Frames]], allows for example to create complex framed walls, or walls with an insulation layer. Furthermore, these walls are aware of their "brothers" (other walls based on the same baseline), and any window placed on one of these walls will also create a hole on its brothers.
+
[[Arch Wall|Sciany]] mogą być teraz wielowarstwowe, z bardzo prostą sztuczką: kilka ścian może być opartych na tej samej linii bazowej, określając przesunięcie odległości od linii bazowej. Takie rozwiązanie, połączone na przykład z [[Arch Frame|Arch Frames]], pozwala na tworzenie skomplikowanych, obramowanych ścian lub ścian z warstwą izolacji. Co więcej, ściany te są świadome swoich "braci" ''(inne ściany oparte na tej samej linii podstawowej)'', a każde okno umieszczone na jednej z tych ścian stworzy również otwór dla swoich braci.
  
 
[[Image:Screenshot arch multiwall.jpg|1024px]]
 
[[Image:Screenshot arch multiwall.jpg|1024px]]
  
=== Stairs ===
+
===Schody===
  
A new [[Arch Stairs|Stairs]] tool has also been added, which allows you to build complex stairs from a couple of parameters. Currently only straight stairs are available, but the list will grow over time. These stairs have many configuration parameters, such as the size of the step floor, or the type of their structure.
+
Dodano również nowe narzędzie [[Arch Stairs|szchody]], które pozwala budować złożone schody z kilku parametrów. Obecnie dostępne są tylko proste schody, ale lista będzie się powiększać z czasem. Schody te mają wiele parametrów konfiguracyjnych, takich jak powierzchnia stopni, czy rodzaj ich konstrukcji.
  
=== Reinforcing bars ===
+
===Pręty zbrojeniowe===
  
Reinforcing bars (also called rebars) have been introduced with the [[Arch Rebar]] tool. They are also based on sketches, which ensures great flexibility. They are created basically by drawing thr diagrams of the bars on the appropriate faces of [[Arch Structure|structural elements]], then turning those diagrams into actual rebars.  
+
Pręty zbrojeniowe ''(zwane również zbrojeniami)'' zostały wprowadzone za pomocą narzędzia [[Arch Rebar]]. Są one również oparte na szkicach, co zapewnia dużą elastyczność. Są one tworzone zasadniczo poprzez rysowanie schematów prętów na odpowiednich powierzchniach czołowych [[Arch Structure|elementów konstrukcyjnych]], a następnie przekształcanie tych schematów w rzeczywiste pręty zbrojeniowe.  
  
 
[[Image:Screenshot arch rebar.jpg|1024px]]
 
[[Image:Screenshot arch rebar.jpg|1024px]]
  
=== Frames ===
+
===Ramy===
  
Frame systems are used everywhere in architecture: Railings, structural systems, frame walls, etc. The new [[Arch Frame]] tool allows to easily create all kinds of frames, by combining a profile object, which can be any flat, extrudable shape, such as a rectangle or a circle, and a layout object, which defines extrusion lines on which the members of the frame object are placed. Layouts are typically drawn with the [[Sketcher Workbench]]. These Frame objects can then be turned into walls or structures if needed.
+
Systemy ramowe stosowane są wszędzie w architekturze: poręcze, systemy konstrukcyjne, ściany szkieletowe itp. Nowe narzędzie [[Arch Frame]] umożliwia łatwe tworzenie wszelkiego rodzaju konstrukcji szkieletowych, poprzez połączenie obiektu profilowego, którym może być dowolny płaski, wytłaczany kształt, taki jak prostokąt lub okrąg, oraz obiektu układowego, który definiuje linie wytłaczania, na których umieszczane są elementy obiektu szkieletu. Układy są zazwyczaj rysowane za pomocą Środowiska pracy [[Sketcher Workbench|Sketcher]]. Takie obiekty ram mogą być następnie zamienione w ściany lub konstrukcje, jeśli zajdzie taka potrzeba.
  
=== Survey ===
+
===Sondaż===
  
Another simple but useful tool is now available in the Arch workbench: the [[Arch Survey]] mode. In this mode, you click on vertices, edges, faces or whole objects, and get their height, length, area or volume. This information is shown on the model, but also copied to the clipboard, and gathered as text, so it is easy to paste in other applications, giving you a pretty fast workflow when building quantities bills.
+
Kolejne proste, ale użyteczne narzędzie jest teraz dostępne w trybie [[Arch Survey]]. W tym trybie, klikasz na wierzchołki, krawędzie, ścianye lub całe obiekty i otrzymujesz ich wysokość, długość, powierzchnię lub objętość. Informacje te są wyświetlane na modelu, ale także kopiowane do schowka i zbierane jako tekst, więc łatwo jest wkleić je w innych aplikacjach, co daje dość szybki przepływ pracy podczas budowania rachunków ilościowych.
  
=== Tutorial ===
+
===Poradniki===
  
A new 35-page [[Arch tutorial|tutorial]] describes the Arch workbench in all its details, following a complete exercise.
+
Nowy 35-stronicowy [[Arch tutorial|poradnik]] opisuje Środowisko pracy Arch we wszystkich jego szczegółach, uwzględniając kompletne wykonanie ćwiczenia.
  
=== IFC import & export ===
+
===Import/eksport IFC===
  
Much work has been done on both FreeCAD and [http://www.ifcopenshell.org IfcOpenShell], which is the piece of software responsible for handling IFC files in the Arch module. When using a [http://github.com/aothms/IfcOpenShell development version] of IfcOpenShell, apart from a spectacular gain in speed when importing medium-sized IFC files (around 50Mb), FreeCAD is also able to export models to the IFC format. The support to export is still in first stages of development, but already manages to export files readable without errors by most of the major IFC-supporting applications.
+
Wiele pracy wykonano zarówno na FreeCAD jak i [http://www.ifcopenshell.org IfcOpenShell], który jest oprogramowaniem odpowiedzialnym za obsługę plików IFC w module Arch. Używając [http://github.com/aothms/IfcOpenShell development version] IfcOpenShell, oprócz spektakularnego wzrostu szybkości importu plików IFC średniej wielkości ''(około 50MB)'', FreeCAD jest również w stanie eksportować modele do formatu IFC. Obsługa eksportu jest nadal w początkowej fazie rozwoju, ale już teraz udaje się wyeksportować pliki, które można odczytać bez błędów przez większość głównych aplikacji obsługujących IFC.
  
== Full list ==
+
==Pełna lista==
  
The full list of bugfixes and new features can be read on http://freecadweb.org/tracker/changelog_page.php
+
Pełna lista poprawek błędów i nowych funkcji znajduje się na stronie http://freecadweb.org/tracker/changelog_page.php
  
[[Category:News]]
+
[[Category:News{{#translation:}}]]
[[Category:Documentation]]
+
[[Category:Documentation{{#translation:}}]]
 
+
[[Category:Releases{{#translation:}}]]
<languages/>
 

Latest revision as of 12:05, 12 June 2020

Other languages:
Deutsch • ‎English • ‎español • ‎français • ‎italiano • ‎polski • ‎čeština

FreeCAD 0.14 został wydany 1 lipca 2014 roku. Stanowi podsumowanie najciekawszych rozwiązań. Pełna lista zmian znajduje się w dzienniku zmian Mantis. Starsze wersje można znaleźć na stronie: 0.13 - 0.12 - 0.11

Freecad jeep.png

Model Jeepa wykonany przez Psicofila

Informacje ogólne

Migracja serwisu

Przenieśliśmy w końcu wszystkie nasze usługi sieciowe z SourceForge na naszą własną domenę. Nowa strona domowa FreeCAD może być znaleziona na http://www.freecadweb.org, Wiki jest teraz na http://www.freecadweb.org/wiki, tracker błędów i nowych funkcji na http://www.freecadweb.org/tracker, oraz forum na http://forum.freecadweb.org. Jeśli masz konto w jednej z usług gdy byliśmy na SourceForge, możesz zatrzymać istniejące konto użytkownika podążając według tych wskazówek.

Jedyną częścią FreeCAD pozostającą na SourceForge jest główne repozytorium gita, znajdujące się pod tym samym adresem: http://sourceforge.net/p/free-cad/code/ci/master/tree/ ale będące automatycznym mirrorem kodu ustawionym na githubie, na http://github.com/FreeCAD/FreeCAD_sf_master

Jeśli nie spotkałeś jeszcze niesamowitej społeczności FreeCAD, odpłać nam wizytą na forum i bądź zachwycony jej zdolnościami, energią i przydatnością.

Przejście na pyside, FreeCAD jest teraz całkowicie LGPL

Z uwagi na wiele komplikacji spowodowanych podwójnym licencjonowaniem programu FreeCAD (LGPL & GPL), i niektórych jego komponentów (głównie jądra OpenCasCade) będących niekompatybilnymi z kodem GPL, zdecydowaliśmy przejść ze wszelkich pozostałości kodu GPL we FreeCAD na LGPL. W wyniku tej operacji, PyQt nie jest już wykorzystywane i zostało zastąpione przez PySide. Nie ma to większych konsekwencji dla piszących skrypty, PyQt może być ciągle używane wewnątrz programu FreeCAD.

Po ukończeniu przejścia na LGPL, również OpenCasCade zmieniło licencję na LGPL - to rozwiązało nasze wszystkie problemy z licencjami. Teraz mamy znacznie bardziej przejrzysty i zunifikowany model licencjonowania, co powinno spełnić wymagania najbardziej restrykcyjnych dystrybucji Linuksa.

Wtyczki i projekty poboczne: Biblioteka części, BOLTS, importer Eagle

W ostatnim roku pojawiło się kilka interesujących pobocznych projektów wokół FreeCAD. Biblioteka części została utworzona przez społeczność i powoli rośnie, składając się z części wielokrotnego użytku do dodaniu do twoich modeli FreeCAD. Może ona zostać uruchomiona i używana wewnątrz FreeCAD przy użyciu makra.

Innym podobnym, ale bardziej ambitnym projektem jest BOLTS, które również jest biblioteką części, ale zbudowanych z parametrycznych skryptów umożliwiających budowę szerokiego spektrum parametrycznych części. BOLTS, pomimo, że niezależne od aplikacji, może również zostać uruchomione we FreeCAD przez wykonanie makra. Poniższy obraz pokazuje BOLTS działające wewnątrz FreeCAD.

Freecad-bearing.png

Kolejnym interesującym zewnętrznym projektem jest importer EAGLE, który pozwala importować do FreeCAD projekty płytek PCB wykonanych w kilku różnych aplikacjach.

Eksport WebGL

Z poziomu FreeCAD-a, możesz teraz wyeksportować swoją scenę jako plik html z WebGL. Ten plik zawiera osadzoną przeglądarkę three.js, która pozwala obejrzeć scenę z poziomu Internetu, bez konieczności instalacji jakiejkolwiek wtyczki, o ile używasz przeglądarki obsługującej WebGL.

System jednostek

W końcu, system jednostek został zaimplementowany na poziomie FreeCAD, przez co jest dostępny we wszystkich modułach. Możesz teraz wybrać w preferencjach schemat jednostek. Obecnie dostępne schematy zawierają milimetry, metry i jednostki imperialne, więcej schematów powinno być dostępne niebawem. Gdy tylko schemat jest ustanowiony, większość właściwości i narzędzi FreeCAD będzie preferować ich użycie. Jednak system jest elastyczny i większości miejsc, możesz mieszać jednostki jak tyko chcesz, np. dając wymiary w calach w dokumencie ustawionym na milimetry.

Arkusze Stylów

FreeCAD 0.14 staje się nawet jeszcze bardziej konfigurowalny dzięki dodaniu Arkuszy Stylów używanych do kontrolowania obrazu tła okna głównego. Użytkownik nie jest już zmuszony do używania szarego, kamiennego tła. Niemal każdy obraz, zdjęcie czy własny deseń może zostać wykorzystany do wypełnienia przestrzeni tła w głównym oknie FreeCAD.

Style Sheets.png

Nadpisywanie stylów wyświetlania

Domyślny pasek narzędzi Widoku został rozszerzony o kilka nowych przycisków dla łatwego przełączania całego widoku 3D między trybami siatki, cieniowanym i cieniowanym z konturami.

Okno 3D i wygładzanie krawędzi

W programie FreeCAD dodano nowe opcje do systemu wygładzania krawędzi 3D. Możesz je znaleźć w ustawieniach. Jeśli masz dobry układ graficzny, to możesz teraz się cieszyć FreeCAD z bardzo wysokiej jakości wygładzaniem krawędzi.

Part

Połączenie przekrojów (Loft) i wyciągnięcie po ścieżce (Sweep)

Narzędzia Part Loft i Part Sweep zostały ulepszone i mogą teraz używać jako profili obiektów ze środowiska pracy Draft.

Odsunięcie (Offset)

Nowe narzędzie Part Offset tworzy kopię wybranego kształtu w określonej odległości od niego.

Grubość (Thickness)

Nowe narzędzie Part Thickness jest teraz dostępne. To narzędzie działa na bryłę i zamienia ją w obiekt wydrążony, nadając każdej z ścian określoną grubość.

Utwórz Kombinację (Make Compound)

Part Workbench zawiera teraz narzędzie Make Compound, które pozwala szybko tworzyć obiekt kombinację z zestawu zaznaczonych kształtów.

Prymitywy Part

Nowe prymitywy Part zostały dodane do narzędzia Part CreatePrimitives: graniastosłupy, wielokąty foremne i spirale są teraz łatwe do utworzenie przez ustawienie kilku parametrów. Dalej, niektóre narzędzia z Środowiska pracy Draft mogą skorzystać z tej funkcji i również tworzyć te prymitywy, zamiast zwykłych obiektów Draft, jeśli odpowiednia opcja jest ustawiona w preferencjach Draft.

Part Create Primitives1.jpeg

Narzędzia pomiarowe

Nowy zestaw narzędzi pomiarowych został dodany do Środowiska pracy Part. Możesz nim wybrać dwa elementy (wierzchołki, krawędzie lub ściany) i wyświetlić bezwzględną odległość między nimi oraz odległość wzdłuż osi X i Y.

PartDesign & Szkicownik (Sketcher)

Weryfikacja szkicu

Środowisko pracy Sketcher posiada teraz nowe narzędzie Sprawdź poprawność szkicu, które pomoże Ci zweryfikować poprawność szkicu, poprzez znalezienie brakujących lub zbędnych wiązań. Może również automatycznie dodawać brakujące wiązania, aby szkic był w pełni związany.

Generator kół zębatych

Narzędzie generatora ewolwentowych kół zębatych zostało dodane do Środowiska pracy PartDesign by szybko tworzyć takie koła z zadanych parametrów.

Rysunek (Drawing)

Automatyczne rzutowanie

Środowisko pracy Drawing jest dalej usprawniany nowymi, ekscytującymi funkcjami. Projekcje Ortograficzne pozwalają teraz wyświetlać wszystkie widoki jak i zapewniać znacznie lepszą kontrolę nad poszczególnymi widokami. Kolejna kluczowa funkcja, Szablony Rysunku mogą zawierać teraz informacje definiujące położenie Granic i Bloku Tytułowego, które będą automatycznie ograniczać granice Projekcji jak i zapobiegać nachodzeniu na obszar zajęty przez Blok Tytułowy.

DrawingWB.png

Symbole

Nowe narzędzie Symbol Rysunkowy jest dostępne w Środowisku pracy Drawing pozwalając na szybkie umieszczanie obiektów SVG w arkuszu Rysunku. Te obiekty są przechowywane w pliku FreeCAD, więc nie musisz dodawać oryginalnego pliku SVG, gdy dystrybuujesz swoje pliki.

Raytracing

Nowe narzędzia renderingu

Raytracing example.jpg

Zatroszczono się również o Moduł Raytracingu i jego pasek narzędzi został przebudowany. "Stare" przyciski które ręcznie tworzyły częściowe pliki povray zostały usunięte (są one ciągle dostępne w menu) i teraz możesz tworzyć rendering w ten sam sposób jak używasz Środowiska pracy Drawing: Tworzysz nowy projekt, nadajesz mu szablon i w końcu wypełniasz go widokami twoich obiektów. Gdy wszystko jest gotowe, po prostu wciśnij przycisk renderingu lub wyeksportuj do pliku gotowego na rendering na zewnątrz FreeCAD.

System szablonów Raytracingu również został rozszerzony i szablony są teraz łatwiejsze w obsłudze i tworzeniu.

Pliki .pov utworzone przez FreeCAD zawierają teraz informację o proporcjach obrazu. Użytkownicy nie muszą dalej zachowywać proporcji 4:3 w swoich ustawieniach Raytracingu lub manualne edytować plik wyjściowy w celu uzyskania prawidłowego renderu. Teraz może być wprowadzona dowolna szerokość i wysokość, bez strachu, że wyrenderowane obiekty będą spłaszczone lub wyciągnięte.

Obsługa Luxrender

Razem z istniejącą obsługą POV-Ray, warsztat Raytracingu obsługuje tera również LuxRender. Podczas gdy POV-Ray klasycznym raytracerem, który emituje promienie z kamery w celu znalezienia koloru każdego piksela obrazu, Luxrender jest bezstronnym rendererem, który potrzebuje znacznie więcej czasu na rendering scen, ale tworzy znacznie bardziej realistycznie oświetlenie.

Arkusz kalkulacyjny (Spreadsheet)

Zostało dodane nowe Środowisko pracy Arkusza Kalkulacyjnego. Pozwala ono tworzyć obiekty arkusza kalkulacyjnego zawierające dwuwymiarowe dane. Wyposażony jest on również w edytor pozwalający zmieniać zawartość arkusza (tekst, liczby i niektóre podstawowe formuły są obsługiwane), specjalny obiekt kontrolera komórek, który może skanować dokument dla określonych typów obiektów, wydobywając z nich określone właściwości i wypełniać wybrany zakres komórek ich wartościami.

Arch tutorial 53.jpg

Rysunek (Draft)

Import/eksport DWG

FreeCAD może teraz importować i eksportować do formatu DWG, dzięki darmowemu, wieloplatformowemu Teigha Converter. Gdy tylko Teigha Converter jest zainstalowany, a ścieżka do niego jest ustawiona w preferencjach FreeCAD Draft, FreeCAD jest gotów do używania go do importu i eksportu plików dwg, przez konwersję ich do dxf i użycie importera/eksportera Draft. Dlatego też import i eksport plików dwg ma te same ograniczenia co format dxf.

Draft to Drawing działa z grupami

Narzędzie Draft to Drawing, używane do umiejscawiania obiektów Draft na arkuszu rysunku (Drawing), może być teraz stosowany na grupach, pozwalając na tworzenie mniejszej liczby obiektów Widoku w arkuszu rysunku. Inteligentnie łącząc twoje obiekty Draft w kilka grup, możesz uzyskać szybki sposób na kontrolę wyglądu wielu obiektów na twojej stronie.

Wymiarowanie zostało przepisane

Narzędzie Draft Dimension zostało całkowicie przepisane i obiekty wymiarów zachowują się teraz znacznie lepiej, oraz zyskały kilka nowych właściwości, pozwalających na ich lepsze dostrojenie, jak ładniejsze i skalowalne strzałki, większa kontrola nad pozycją tekstu i kierunkiem wymiaru i, przede wszystkim, lepsze wsparcie Modułu Drawing. Teraz możesz umiejscawiać wymiary w dowolnym miejscu przestrzeni 3D i oczekiwać prawidłowych rezultatów, gdy umieszczasz je na arkuszu rysunku (Drawing) przy użyciu narzędzia Draft Drawing.

Draft dimensions recode.jpg

Kreskowanie

Warsztat Draft zawiera teraz też nową zabawkę: kreskowanie. Na określonych obiektach Draft (tych, które formują zamknięty kształt, jak zamknięte polilinie, prostokąty, wielokąty foremne czy okręgi), można teraz stosować kreskowanie. Obecnie dostępne jest tylko kilka domyślnych wzorów kreskowania, ale ponieważ te wzory są bardzo łatwe do utworzenia (to po prostu pliki svg), inne mogą zostać utworzone właśnie przez użytkownika i domyślna kolekcja może rozrosnąć się szybko. Obiekty Draft z wzorami są wiernie obsługiwane przez warsztat Drawing.

Draft hatches.jpg

Elipsy

Została dodana obsługa elips, warsztat Draft pozwala teraz ci rysować pełne elipsy lub ich wycinki.

Faza

Jak przy zaokrągleniach, które pojawiły się w wydaniu 0.13, prostokąty Draft, przewody i wielokąty zyskały teraz nową właściwość, która fazuje ich kąt. Faza jest stosowana przed zaokrągleniem i obie właściwości mogą być używane razem, pozwalając ci przekształcać prosty przewód w skomplikowany obiekt o złożony z wielu sekcji.

Upgrade i downgrade zostały przepisane

Narzędzia Draft Upgrade i Draft Downgrade, wcześniej zaklęte kawałki magii, co od których nigdy nie miałeś pewności jaki dadzą wynik. Zostały przekodowane, a teraz wysyłają dużo bardziej przyjazne komunikaty, informujące Cię, co zostało zrobione i dlaczego. Są one teraz również dostępne dla skryptów Pythona, nie tylko jako całość, ale także ich wewnętrzne operacje. Więc można dokładnie nakazać wykonanie określonego typu aktualizacji.

Facebinder

Nowe narzędzie Draft Facebinder zostało dodane. Wykonuje ono bardzo prostą, ale potencjalnie bardzo przydatną operację: zbiera dowolną liczbę zaznaczonych ścian z różnych obiektów i tworzy nowy obiekt z tych ścian. Nowy obiekt zachowuje powiązanie do oryginalnych obiektów , więc jakakolwiek w nich zmiana jest odwzorowana na obiekcje facebinder. To powinno udowodnić swą przydatność szczególnie w architektonicznych obiektach, gdzie możesz teraz konstruować nowe obiekty z ścian kilku obiektów.

Shape strings

Nowe narzędzie Draft ShapeString tworzy obiekty planarne z tekstu i fontu truetype. Te obiekty, w przeciwieństwie do typowych adnotacji jak Tekst Draft, są prawdziwymi obiektami 3D, mogą być wyciągane i przez to używane do tworzenia grawerowania lub innych obiektów 3D z wyciśniętym tekstem.

Krzywe Beziera

Wraz z istniejącymi krzywymi łuk okręgu i B-spline, nowy typ krzywej został włączony do modułu Draft: krzywe Beziera. Mogą być on tworzone przez klikanie punktów, w ten sam sposób jak inne obiekty Draft, ale możesz też później edytować je i modyfikować ich uchwyty, osiągając bardzo precyzyjną kontrolę nad kształtem krzywej.

Środowisko pracy Arch

Wstępne ustawienia struktury + profile

Narzędzie Arch Structure zyskało kilka ulepszeń: teraz posiada predefiniowane ustawienia. Pozwalają one na szybkie zbudowanie belki lub kolumny w oparciu o standardowy profil, taki jak INP lub HEB, oraz łatwiejszy system pozycjonowania, ze specjalnym trybem snapping. Teraz można również nadać elementom konstrukcyjnym ścieżkę wytłaczania, dzięki czemu możliwe są bardzo zaawansowane konfiguracje. Niektóre elementy oferowane przez BOLTS mogą być również tworzone bezpośrednio jako elementy konstrukcyjne Środowiska pracy Arch.

Wstępne ustawienia okien

Narzędzie Arch Window zyskało również nowy system konfiguracji nastaw. Mimo, że nadal bazuje na szkicach, co zapewnia maksymalną elastyczność (praktycznie każdy typ okna może być łatwo tworzony), nowe okna mogą być teraz wykonane z szeregu nastaw. Wystarczy wybrać ustawienie wstępne, wypełnić kilka parametrów i umieścić okno w ścianie wyjściowej lub elemencie konstrukcyjnym. Pod nim zostanie utworzony odpowiedni szkic, który można edytować w dowolnym momencie.

Screenshot arch window.jpg

Przestrzenie

Nowy obiekt Space jest już dostępny, co pozwala na budowanie, zaznaczanie i obliczanie powierzchni i powierzchni podłogi. Obiekty te zawsze obejmują stałą objętość, dzięki czemu zawsze możesz znać ich objętość i powierzchnię podłogi. Mogą one być zbudowane z bryły lub z zestawu powierzchni granicznych.

Ściany wielowarstwowe

Sciany mogą być teraz wielowarstwowe, z bardzo prostą sztuczką: kilka ścian może być opartych na tej samej linii bazowej, określając przesunięcie odległości od linii bazowej. Takie rozwiązanie, połączone na przykład z Arch Frames, pozwala na tworzenie skomplikowanych, obramowanych ścian lub ścian z warstwą izolacji. Co więcej, ściany te są świadome swoich "braci" (inne ściany oparte na tej samej linii podstawowej), a każde okno umieszczone na jednej z tych ścian stworzy również otwór dla swoich braci.

Screenshot arch multiwall.jpg

Schody

Dodano również nowe narzędzie szchody, które pozwala budować złożone schody z kilku parametrów. Obecnie dostępne są tylko proste schody, ale lista będzie się powiększać z czasem. Schody te mają wiele parametrów konfiguracyjnych, takich jak powierzchnia stopni, czy rodzaj ich konstrukcji.

Pręty zbrojeniowe

Pręty zbrojeniowe (zwane również zbrojeniami) zostały wprowadzone za pomocą narzędzia Arch Rebar. Są one również oparte na szkicach, co zapewnia dużą elastyczność. Są one tworzone zasadniczo poprzez rysowanie schematów prętów na odpowiednich powierzchniach czołowych elementów konstrukcyjnych, a następnie przekształcanie tych schematów w rzeczywiste pręty zbrojeniowe.

Screenshot arch rebar.jpg

Ramy

Systemy ramowe stosowane są wszędzie w architekturze: poręcze, systemy konstrukcyjne, ściany szkieletowe itp. Nowe narzędzie Arch Frame umożliwia łatwe tworzenie wszelkiego rodzaju konstrukcji szkieletowych, poprzez połączenie obiektu profilowego, którym może być dowolny płaski, wytłaczany kształt, taki jak prostokąt lub okrąg, oraz obiektu układowego, który definiuje linie wytłaczania, na których umieszczane są elementy obiektu szkieletu. Układy są zazwyczaj rysowane za pomocą Środowiska pracy Sketcher. Takie obiekty ram mogą być następnie zamienione w ściany lub konstrukcje, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Sondaż

Kolejne proste, ale użyteczne narzędzie jest teraz dostępne w trybie Arch Survey. W tym trybie, klikasz na wierzchołki, krawędzie, ścianye lub całe obiekty i otrzymujesz ich wysokość, długość, powierzchnię lub objętość. Informacje te są wyświetlane na modelu, ale także kopiowane do schowka i zbierane jako tekst, więc łatwo jest wkleić je w innych aplikacjach, co daje dość szybki przepływ pracy podczas budowania rachunków ilościowych.

Poradniki

Nowy 35-stronicowy poradnik opisuje Środowisko pracy Arch we wszystkich jego szczegółach, uwzględniając kompletne wykonanie ćwiczenia.

Import/eksport IFC

Wiele pracy wykonano zarówno na FreeCAD jak i IfcOpenShell, który jest oprogramowaniem odpowiedzialnym za obsługę plików IFC w module Arch. Używając development version IfcOpenShell, oprócz spektakularnego wzrostu szybkości importu plików IFC średniej wielkości (około 50MB), FreeCAD jest również w stanie eksportować modele do formatu IFC. Obsługa eksportu jest nadal w początkowej fazie rozwoju, ale już teraz udaje się wyeksportować pliki, które można odczytać bez błędów przez większość głównych aplikacji obsługujących IFC.

Pełna lista

Pełna lista poprawek błędów i nowych funkcji znajduje się na stronie http://freecadweb.org/tracker/changelog_page.php