Model myši

From FreeCAD Documentation
Revision as of 13:14, 18 May 2014 by Honza32 (talk | contribs)
Jump to navigation Jump to search

"Model myši" ve FreeCADu obsahuje příkazy používané k vizuální navigaci ve 3D prostoru a interakci se zobrazenými objekty. FreeCAD podporuje vícenásobný model navigačních stylů myši. Defaultní navigační styl je označován jako "CAD navigace" a je velmi jednoduchý a praktický, ale FreeCAD také poskytuje alternativní navigační styly, které si můžete vubrat podle Vašich požadavků.

Navigace

Práce s objekty je společná pro všechny pracovní plochy. Následující gesta myši mohou být použita pro řízení pozice objektu a pohledu podle toho jaky styl je vybrán.

Jsou dva způsoby změny navigačního stylu:

  • V sekci Display (Zobrazení) Editoru Předvoleb, záložka 3D Pohled;
  • Kliknutím pravého tlačítka myši v prázdném prostoru v oblasti 3D pohledu a potom výběrem "Navigačního stylu" v kontextuálním menu.


CAD Navigace (default)

Je to defaultní navigační styl, který umožňuje uživateli jednoduchou kontrolu nad pohledem a nepožaduje používání klávesnice, kromě vícenásobného výběru.

Výběr Pan Zoom Otáčení pohledem Otáčení pohledem

Alternativní Methoda

Hand cursor.png Pan cursor.png Zoom cursor.png Rotate cursor.png Rotate cursor.png
to Select to Pan to Zoom in or out to Rotate view to Rotate view
Stiskněte levé tlačítko myši nad objektem, který chcete vybrat. Podržení klávesy CTRL umožňuje současný výběr více objektů. Klikněte na střední tlačítko a pohybujte objektem kolem pan Kolečko myši používejte pro zoomování (zvětšení nebo zmenšení měřítka). Klikněte na prostřední tlačítko, podržte je stisknuté a potom klikněte na levé tlačítko myši a táhněte myší v požadovaném směru. Umístění kurzovu v době stisknutí prostředního tlačítka určuje střed rotace. Otáčení funguje jako rotace míče, který se otáčí podle svého středu. Pokud jsou tlačítka uvolněna před zastavením pohybu myši, objekt pokračuje v otáčení, pokud je to umožněno. Dvojklik prostředním tlačítkem nastaví nový střed otáčení. Klikněte na prostřední tlačítko, podržte je stisknuté a potom klikněte na pravé tlačítko myši a táhněte myší v požadovaném směru. Tato metoda pracuje stejně jako dříve popsaná metoda se stiskem prostředního tlačítka a levého tlačítka, s tím rozdílem, že prostřední tlačítko může být uvolněno hned po stisknutí pravého tlačítka. Pro uživatele, kteří používají myš pravou rukou může být tento způosob otáčení příjemnější než předchozí metoda.


Inventor Navigation (Tvůrčí navigace)

Tvůrčí navigace, vytvářená podle Open Inventor (nezaměňovat s Autodesk Inventor), kde se nepoužívá pouze výběr myší. Při vybírání objektů musíte držet stisknutou klávesu CTRL.

Select Pan Zoom Rotate View
Hand cursor.png Pan cursor.png Zoom cursor.png Rotate cursor.png
ctrl +to Select to Pan to Zoom in or out or to Zoom in or out to Rotate
Hold ctrl and press the left mouse button over an object you want to select. Click the left mouse button and move the object around. Use the mouse wheel to zoom in and out, or click and hold the middle mouse button and click the left mouse button. Click and drag with the left mouse button to rotate


Blender Navigation

V Blender Navigaci, vytvářené podle Blenderu, není snímání (kamerou) pouze myší. Při snímání pohledu kamerou musíte držet klávesu SHIFT.

Select Pan Zoom Rotate View
Hand cursor.png Pan cursor.png Zoom cursor.png Rotate cursor.png
to Select shift+to Pan or Mouse LMB+RMB.svg to Zoom in or out to Rotate
Press the left mouse button over an object you want to select. Hold shift and click the middle mouse button and move the object around, or hold down the Left and Right buttons and move. Use the mouse wheel to zoom in and out. Click and drag with the middle mouse button.


Touchpad Navigation

V Touchpad Navigaci, bez snímání, zoomování, a otáčení pohledu, jsou pouze operace s myší (nebo touchpadem).

Select Pan Zoom Rotate View
Hand cursor.png Pan cursor.png Zoom cursor.png Rotate cursor.png
to Select shift+to Pan PgUp / PgDn alt+to Rotate
Press the left mouse button over an object you want to select. Hold shift and move the object around. Use PgUp and PgDn to zoom in and out. Hold alt and move the pointer.
or or
shift+ctrl+to Zoom shift+ctrl+to ROtate
Hold down both the shift and the ctrl keys, press the left mouse button, and move the pointer. Hold down both the shift and the ctrl keys and move the pointer.


Výběr objektu

Jednoduchý výběr

Objekty mohou být vybírány kliknutím levým tlačítkem myši na objekt ve 3D-pohledu nebo výběrem objektu ve stromu pohledu.

Předvýběr

Je zde také možný mechanizmusPředvýběru který zvýrazňuje objekty a před výběrem zobrazuje informace o objektu při přechodu myší nad objektem. Pokud Vám takové chování nevyhovuje nebo pokud máte pomalý stroj, můžete v předvolbách přepnout Předvýběr na Off (Vypnuto).


Manipulace s objekty

FreeCAD nabízí manipulátory což jsou ovladače, které mohou být použity pro modifikace vzhledu objektu, jeho tvaru nebo jiných parametrů.


Obsolete

The clipping plane is a good example of an object with manipulators. A clipping plane can be activated with the View→Clipping Plane menu. After activation the clipping plane object appears and shows seven obvious manipulators as little boxes: One on each end of its three coordinate axes and one on the center of the plane normal axis. There are four more that are not as obvious: The plane itself and the thin part of the three axis objects.

Scaling
To scale the object click with the left mouse button on the box manipulators at the end of the axes and pull them back and forth. Depending on the object the manipulators work independently or synchronously.
Out of plane shifting
To shift the object along its normal vector, pull the long box on the center of an axis with the left mouse button. For the clipping plane there is only one manipulator along the normal vector.
In plane shifting
To move the center of the clipping plane, click on the plane object and pull it to the desired location.
Rotation
Clicking on the thin part of the axes puts the manipulator in rotation mode.


Podpora hardwaru

FreeCAD také podporuje některé 3D vstupní zařízení.

Mac OS X problémy

Nedávno jsme dostali oznámení na fóru od uživatelů Mac, že uvedená tlačítka myši a kombinace kláves nefungují podle očekávání. Bohužel žádný z vývojářů nevlastní Mac a ani žádný zpravidelných spolupracovníků. Potřebujeme Vaši pomoc ke zjištění která tlačítka myši a klávesové kombinace mají uvedené problémy abychom mohli aktualizovat tuto stránku wiki.

Arrow-left.svg Zacínáme Předchozí:
Other languages:
Bahasa Indonesia • ‎Deutsch • ‎English • ‎Türkçe • ‎español • ‎français • ‎hrvatski • ‎italiano • ‎polski • ‎português • ‎português do Brasil • ‎română • ‎svenska • ‎čeština • ‎български • ‎русский • ‎українська • ‎中文 • ‎中文(中国大陆)‎