Difference between revisions of "Install on Unix/tr"

From FreeCAD Documentation
Jump to navigation Jump to search
(Created page with "Sisteminizde FreeCAD özelliği bulunduğunu, ancak bu sayfada belgelenmediğini öğrenirseniz, lütfen [http://forum.freecadweb.org/viewforum.php?f=21 forumda]! bize bildir...")
(Created page with "Birçok alternatif, resmi olmayan FreeCAD paketi, örneğin slackware veya fedora gibi sistemler için ağda mevcuttur. İnternette yapılan bir arama size hızlı bir şekild...")
Line 123: Line 123:
 
Sisteminizde FreeCAD özelliği bulunduğunu, ancak bu sayfada belgelenmediğini öğrenirseniz, lütfen [http://forum.freecadweb.org/viewforum.php?f=21 forumda]!  bize bildirin !
 
Sisteminizde FreeCAD özelliği bulunduğunu, ancak bu sayfada belgelenmediğini öğrenirseniz, lütfen [http://forum.freecadweb.org/viewforum.php?f=21 forumda]!  bize bildirin !
  
Many alternative, non-official FreeCAD packages are available on the net, for example for systems like slackware or fedora. A search on the net can quickly give you some results.
+
Birçok alternatif, resmi olmayan FreeCAD paketi, örneğin slackware veya fedora gibi sistemler için ağda mevcuttur. İnternette yapılan bir arama size hızlı bir şekilde bazı sonuçlar verebilir.
  
 
===Manual install on .deb based systems===
 
===Manual install on .deb based systems===

Revision as of 20:20, 23 December 2018

Other languages:
Bahasa Indonesia • ‎Deutsch • ‎English • ‎Türkçe • ‎español • ‎français • ‎hrvatski • ‎italiano • ‎polski • ‎português • ‎português do Brasil • ‎română • ‎svenska • ‎čeština • ‎български • ‎русский • ‎українська • ‎中文 • ‎中文(中国大陆)‎ • ‎日本語 • ‎한국어

FreeCAD'in en bilinen linux sistemlerine kurulması artık topluluk tarafından desteklenmiştir ve FreeCAD, Linux dağıtımınızdaki paket yöneticisi aracılığıyla doğrudan erişilebilir olmalıdır. FreeCAD ekibi ayrıca, yeni sürümler çıkarıldığında birkaç "resmi" paket ve test etmek için birkaç deneysel PPA deposu sunar.

FreeCAD'i kurduktan sonra, şimdi başlama zamanı!

Ubuntu ve Ubuntu tabanlı sistemler

Çoğu Linux dağıtımı Ubuntu'ya dayanır ve depolarını paylaşır. Resmi varyantların yanı sıra (Kubuntu, Lubuntu ve Xubuntu), Linux Mint, Voyager ve diğerleri gibi resmi olmayan dağıtımları da vardır. Aşağıdaki kurulum seçenekleri bu sistemlerle uyumludur.

Resmi Ubuntu deposu

FreeCAD, Ubuntu depolarından temin edilebilir ve Yazılım Merkezi aracılığıyla veya terminalde yazılacak şu komutla kurulabilir:

sudo apt-get install freecad

Ancak, bu istikrarlı sürümün modası geçmiş olacak ve en son özelliklere sahip değil. Son sürüm sürümü edinmek için lütfen PPA'yı kullanın.

GUI ile Kararlı PPA

FreeCAD'yi PPA kullanarak kurmak için, grafik arayüzden lütfen bu talimatları izleyin. FreeCAD topluluğu PPA repository on Launchpad En son karalı FreeCAD sürümü ile

Aşağıdaki PPA'yı sisteminizin Yazılım Kaynakları'na eklemeniz gerekir. Bunu yapmak için Ubuntu Yazılım Merkezi> Düzenle> Yazılım Kaynakları> Diğer Yazılımlar bölümüne gidin. Ekleye tıkla , aşağıdaki kodu kopyalayıp yapıştır:

ppa:freecad-maintainers/freecad-stable

İstenirse yazılım kaynaklarınızı yenileyin. Artık son kararlı FreeCAD sürümünü Ubuntu Yazılım Merkezinde bulabilir ve kurabilirsiniz.

PPA hakkında daha fazla bilgi için, buraya tıklayın: Definition of PPA (Personal Package Archive) on help.ubuntu.com.

Konsolda kararlı PPA

PPA'yı eklemek için bu komutları bir konsolda yazın veya kopyalayıp yapıştırın:

"kararlı" PPA için

sudo add-apt-repository ppa:freecad-maintainers/freecad-stable

Güncelleştirilmiş paket listelerini almayı unutmayın:

sudo apt-get update

Güncelleme, kullanılabilir paket listenizi sunucularla senkronize eder.

Ardından, FreeCAD'i aşağıdaki belgelerle birlikte yükleyin:

sudo apt-get install freecad freecad-doc && sudo apt-get upgrade

Yükseltme, yüklü programların en yeni paket sürümünü indirir ve yükler. Bilgisayarınızda yüklü olan tüm yazılımlara uygulanacaktır.

FreeCAD'in kararlı sürümünü açmak için bu komutu uygulayın:

freecad

Konsollu Daily PPA

FreeCAD'in son kararsız sürümünü kurmak istiyorsanız, Launchpad'deki "freecad-daily" PPA depo adını kullanın.Bu şekilde, FreeCAD gelişiminin uç noktasına erişebilirsiniz. Bu PPA, günlük olarak resmi FreeCAD'in ana deposundan otomatik olarak derlenir. Genellikle çok sayıda hata düzeltmesi ve özellik güncellemesi içerecektir.

Günlük PPA için:

sudo add-apt-repository ppa:freecad-maintainers/freecad-daily
sudo apt-get update
sudo apt-get install freecad-daily && sudo apt-get upgrade

Günlük FreeCAD derlemesini açmak için bu komutu uygulayın:

freecad-daily

Debian ve diğer debian tabanlı sistemler

Debian Lenny'den beri, FreeCAD doğrudan Debian yazılım havuzlarından edinilebilir ve sinaptik yoluyla veya aşağıdaki komutla kurulabilir:

sudo apt-get install freecad

OpenSUSE

Bu komutla FreeCAD kurulur:

zypper install FreeCAD

Gentoo=

FreeCAD, aşağıdakileri yaparak yalnızca oluşturulabilir/yüklenebilir:

emerge freecad

Fedora

FreeCAD, Fedora 20'den beri resmi Fedora paketlerine dahil edilmiştir. Komut satırından aşağıdakilerle yüklenebilir:

sudo dnf install freecad

Eski Fedora sürümlerinde, bu:

sudo yum install freecad

GUI paketleri yöneticileri de kullanılabilir, arama yapın.freecad".

Resmi sürüm paketi, FreeCAD sürümlerinin hemen arkasında olma eğilimindedir. Package: freecad Fedora depolarında bulunan ve zaman içindeki sürümlerini gösterir.

Daha güncel sürümler edinilebilir aşağıdakilerden birinden .AppImage Bunlar Fedora'da sorunsuz çalışıyor.

En son günlük kurulumlara ayak uydurmak istiyorsanız, FreeCAD ayrıca ulaşılabilir coprKurulumu oradan kurmak için bir terminal oturumuna şunu girin:

sudo dnf copr enable @freecad/nightly
sudo dnf install freecad

Bu bırakır copr depo aktif, ve

sudo dnf upgrade

veya eşdeğeri, en son FreeCAD derlemesine ve diğer etkin depolardan gelen güncellemelere güncellenir. Biraz daha kararlı bir şey istiyorsanız, ilk kurulumdan sonra @ freecad/nightly özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz. @freecad/nightly ilk kurulumdan sonra tekrar. copr depo yalnızca son 2 haftadaki yapıları korur. Belirli bir eski sürümü seçmek istiyorsanız bu bir çözüm değildir.

Talimatlar ayrıca , özellikle Fedora için bir senaryo dahil olmak üzere FreeCAD'i derlemek için de mevcuttur. Küçük bir değişiklikle, git'in özel taahhüdünü teslim almak için, FreeCAD 0.15'ten beri herhangi bir sürümü Fedora 21'den bu yana herhangi bir dağıtım üzerine kurulabilir.

Diğerleri

Sisteminizde FreeCAD özelliği bulunduğunu, ancak bu sayfada belgelenmediğini öğrenirseniz, lütfen forumda! bize bildirin !

Birçok alternatif, resmi olmayan FreeCAD paketi, örneğin slackware veya fedora gibi sistemler için ağda mevcuttur. İnternette yapılan bir arama size hızlı bir şekilde bazı sonuçlar verebilir.

Manual install on .deb based systems

If for some reason you cannot use one of the above methods, you can always download one of the .deb packages available on the Download page.
Linux.png Ubuntu 32/64bit AppImage-logo.png AppImage 64bit


Once you downloaded the .deb corresponding to your system version, if you have the Gdebi package installed (usually it is), you just need to navigate to where you downloaded the file, and double-click on it. The necessary dependencies will be taken care of automatically by your system package manager. Alternatively you can also install it from the terminal, navigating to where you downloaded the file, and type:

sudo dpkg -i Name_of_your_FreeCAD_package.deb

changing Name_of_your_FreeCAD_package.deb by the name of the file you downloaded.

After you installed FreeCAD, a startup icon will be added in the "Graphic" section of your Start Menu.

Installing on other Linux/Unix systems

Many common Linux distros now include a precompiled FreeCAD as part of the standard packages. This is often out of date, but is a place to start. Check the standard package managers for your system. One of the following (partial) list of commands could install the official version of FreeCAD for your distro from the terminal. These probably need administrator privileges.

apt-get install freecad
dnf install freecad
emerge freecad
pacman -S freecad
slackpkg install freecad
yum install freecad
zypper install freecad

The package name is case sensitive, so try `FreeCAD` as well as `freecad`. If that does not work for you, either because your package manager does not have a precompiled FreeCAD version available, or because the available version is too old for your needs, you can try downloading one of the .AppImage releases from the github repository. These tend to work on most 64 bit linux distributions, without any special installation. Just make sure the downloaded file is marked as executable, then run it.

If that still is not good enough, and you can not locate another source of a precompiled package for your situation, you will need to compile FreeCAD yourself.

Installing Windows Version on Linux

See the Install on Windows page.