Jak zacząć

From FreeCAD Documentation
Revision as of 21:50, 24 May 2010 by Kwahoo (talk | contribs)

Słowo wstępu

FreeCAD jest parametrycznym modelerem CAD/CAE. Pozostaje jeszcze we wczesnej fazie rozwoju, więc nie powinieneś oczekiwać od niego zdolności do pracy użytkowej. Ale jeśli jesteś zainteresowany jak wygląda FreeCAD i jakie funkcje są tworzone, pobierz i wypróbuj go. Obecnie jest już obecna znaczna ilość funkcji, jednak interfejs użytkownika pozwala wywołać tylko niewiele z nich. To znaczy, że jeśli znasz odrobinę Pythona to możesz tworzyć skomplikowaną geometrię w relatywnie prosty sposób. Jeśli nie to i tak FreeCAD ma tobie trochę do zaoferowania. Bądź cierpliwy, niebawem przewidywane są zmiany.

Jeśli po testowaniu nasuwają ci się jakieś idee, opinie lub pomysły wsparcia, proszę podziel się nimi na forum dyskusyjnym FreeCADa!

Instalacja

Przede wszystkim (jeśli tego jeszcze nie zrobiłeś) pobierz i zainstaluj FreeCADa. Zajrzyj na stronę Download po informacje o aktualnych wydaniach i uaktualnieniach. Znajdują tam się pakiety instalacyjne dla Windows (.msi), Ubuntu i Debiana (.deb) openSUSE (.rpm) oraz Mac OS X.

Eksploracja FreeCADa

Interfejs FreeCADa po pierwszym uruchomieniu. Zobacz więcej zrzutów ekranu.

FreeCAD jest głównie aplikacją modelowania 3D ogólnego przeznaczenia, nakierowaną na inżynierię mechaniczną i dziedziny pokrewne, jak inne kierunki inżynierii czy architektura. Został stworzony jako platforma do budowania aplikacji 3D dowolnego rodzaju, także pełniących bardzo specyficzne zadania. Z uwagi na to interfejs podzielony jest na Warsztaty(Workbenches). Warsztaty pozwalają na zmianę zawartości interfejsu by wyświetlać narzędzia wymagane do zrealizowania określonego zadania lub grupy zadań.

Dlatego interfejs FreeCADa może być opisywany jako prosty pojemnik, z paskiem menu, widokiem 3D i zespół bocznych paneli do wyświetlania zawartości sceny lub właściwości obiektu. Cała zawartość tych paneli może ulegać zmianom zależnym od warsztatu.

Kiedy pierwszy raz uruchamiasz program FreeCAD, widzisz główny warsztat, który nazywamy "kompletnym" warsztatem. Ten warsztat gromadzi najbardziej dojrzałe narzędzia z pozostałych warsztatów. Dopóki FreeCAD jest dość młody i nie jest jeszcze używany do prac specjalistycznych, ten warsztat jest bardzo przydatny do poznawania FreeCADa. W zasadzie znajdują się w niem wszystkie narzędzia potrzebne do tworzenia geometrii.

Nawigacja w przestrzeni 3D

FreeCAD posiada dwa odmienne tryby nawigacji, które można wybrać w oknie preferencji. W domyślnym trybie, przybliżanie realizowane jest przez kółko myszy, przesuwanie przez środkowy przycisk myszy , obracanie przez lewy przycisk myszy z jednocześnie wciśniętym środkowym przyciskiem myszy. Selekcji obiektów dokonuje się poprzez kliknięcie na jeden z nich lewym przyciskiem myszy, kliknięcie z wciśnięciem CTRL pozwala zaznaczać kilka obiektów.

Istnieją także predefiniowane widoki obiektu(górny, przedni, itp) sotępne w menu widoku (View menu) i na pasku widoku (View toolbar), oraz przez klawisze numeryczne (1, 2, itp...)

Szkicowanie 2D

Template:Draft Tools/pl


Tworzenie części 3D

Template:Part Tools/pl


Eksportowanie do rysunków 2D

Template:Drawing Tools/pl


Eksportowanie do zewnętrznych rendererów

Template:Raytracing Tools/pl


Skrzyptowanie

I ostatecznie, jedną z najpotężniejszych cech FreeCADa jest środowisko skryptów. Ze zintegrowanej konsoli Pythona (lub z dowolnego zewnętrznego skryptu Pythona), możesz uzyskać dostęp do niemal każdej części FreeCADa, tworzyć lub modyfikować geometrię, modyfikować reprezentację tych obiektów w scenie 3D lub uzyskać dostęp do interfejsu FreeCADa. Skrypty Pythona mogą być także używane w makrach, które dostarczają łatwe metody na tworzenie zindywidualizowanych komend.


Install on Mac/pl
Mouse Model/pl