Środowiska pracy

From FreeCAD Documentation
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Workbenches and the translation is 100% complete.

FreeCAD, podobnie jak wiele nowoczesnych aplikacji projektowych, takich jak Revit lub CATIA, opiera się na koncepcji Środowisk pracy. Środowisko pracy może być traktowane jako zestaw narzędzi specjalnie pogrupowanych dla potrzeb realizacji konkretnego zadania. W tradycyjnym warsztacie meblowym miałbyś stół roboczy dla osoby pracującej z drewnem, inny dla osoby pracującej z metalowymi elementami, a może trzeci dla faceta, który montuje wszystkie elementy razem.

W programie FreeCAD stosuje się tę samą koncepcję. Narzędzia są pogrupowane w Środowiska pracy według zadań, które są z nimi związane.

Kiedy przełączasz się z jednego Środowiska pracy na drugie, zmieniają się narzędzia dostępne z poziomu interfejsu. Paski narzędzi, paski poleceń i ewentualnie inne części interfejsu przełączają się na nowe Środowisko pracy, ale zawartość Twojej sceny się nie zmienia. Możesz, na przykład, rozpocząć rysowanie kształtów 2D w Draft, a następnie pracować nad nimi dalej w Środowisku pracy Part.

Należy pamiętać, że czasami środowisko pracy jest nazywane modułem. Jednak środowiska pracy i moduły są różnymi częściami składowymi. Moduł to dowolne rozszerzenie FreeCAD, natomiast Środowisko pracy to specjalna konfiguracja GUI (moduł) grupująca niektóre paski narzędzi i menu.

Wbudowane Środowiska pracy

Poniższe środowiska pracy są dostępne w każdej instalacji FreeCAD:

 • Freecad.svg Std: Base. To nie jest tak naprawdę środowisko pracy, ale raczej kategoria "standardowych" poleceń i narzędzi, które mogą być używane we wszystkich środowiskach pracy.
 • Workbench Draft.svg Rysunek Roboczy zawiera narzędzia 2D oraz podstawowe operacje CAD 2D i 3D.
 • Workbench FEM.svg MES zapewnia przepływ pracy w zakresie analizy elementów skończonych (Finite Element Analysis FEA).
 • Workbench Image.svg Obraz do pracy z obrazami bitmapowymi.

Workbench Inspection.svg Inspekcja ma na celu udostępnienie narzędzi do badania kształtów. Nadal jest w fazie rozwoju.

 • Workbench Mesh.svg Siatka do pracy z siatkami o trójkątnych oczkach.
 • Workbench Path.svg Path jest używany do tworzenia operacji G-Code. Jest on nadal w fazie rozwoju.
 • Workbench Points.svg Punkty do pracy z chmurami punktów.
 • Workbench Raytracing.svg Raytracing do pracy z ray-tracingiem (renderingiem).
 • Workbench Reverse Engineering.svg Inżynieria Wsteczna ma na celu dostarczenie specyficznych narzędzi do konwersji kształtów/brył/siatek na parametryczne elementy kompatybilne z FreeCAD. Jest nadal w fazie rozwoju.
 • Workbench Robot.svg Robot do badania ruchów robotów.
 • Workbench Sketcher.svg Szkicownik do pracy na szkicach z zachowaniem wiązań geometrii.
 • Workbench Start.svg Start pozwala na szybkie przejście do jednego z najczęściej stosowanych stołów warsztatowych.
 • Workbench Web.svgWeb udostępnia okno przeglądarki w oknie widoku 3D dla programiu FreeCAD.

Przestarzałe

Następujące środowiska pracy są nadal objęte zakresem instalacji podstawowej w celu zapewnienia kompatybilności, ale nie powinny być dłużej używane.

 • Workbench Complete.svg Complete posiada wszystkie polecenia i funkcje ze wszystkich modułów i stołów warsztatowych, które spełniały określone kryteria jakości. przestarzałe w wersji 0.17
 • Workbench Drawing.svg Kreślenie został stworzony do prezentacji projektów 3D na kartce papieru, ale teraz został usunięty. Jednak nadal konieczne jest odczytanie starych plików FreeCAD, które zawierają obiekt rysunkowy wykonany pierwotnie w tym Środowisku pracy. Zobacz Rysunek Techniczny, który jest bardziej zaawansowanym zamiennikiem. przestarzałe w wersji 0.17

Zewnętrzne środowiska pracy

Środowiska pracy FreeCAD są łatwe do zaprogramowania w Python. Dlatego też, wiele osób opracowuje dodatkowe stoły robocze wykraczające poza główny obszar rozwoju programu FreeCAD.

Strona zewnętrzne środowiska pracy zawiera listę wszystkich, które są znane tej społeczności. Większość z nich można łatwo zainstalować z poziomu FreeCAD, używając Menadżera dodatków, znajdującego się w menu Narzędzia → Std AddonMgr.svg Menadżer dodatków.

Wciąż powstają kolejne środowiska pacy, obserwuj zmiany i bądź na bieżąco!