Poradnik: Tworzenie gwintów

From FreeCAD Documentation
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Thread for Screw Tutorial and the translation is 100% complete.
Other languages:
Deutsch • ‎English • ‎français • ‎italiano • ‎polski • ‎română • ‎русский
Freecad.svg Ćwiczenie
Temat
Projektowanie wyrobu
Poziom trudności
Zaawansowany
Czas wykonania
60 minut
Autorzy
DeepSOIC, Murdic, vocx
Wersja FreeCAD
0.19
Pliki z przykładami
Aktualizacja - Przewodnik: Tworzenie gwintów.

Wprowadzenie

Ten poradnik jest zbiorem technik modelowania gwintów śrubowych w programie FreeCAD. Został on zaktualizowany dla wersji 0.19, chociaż ogólny proces jest zasadniczo taki sam od v0.14, kiedy to poradnik ten został pierwotnie napisany. Zaktualizowana zawartość skupia się na użyciu środowiska pracy Workbench PartDesign.svg Projekt Części, aby utworzyć gwint.

W tradycyjnych systemach CAD modelowanie gwintów śrubowych jest odradzane, ponieważ stanowi duże obciążenie dla jądra modelowania, jak również podczas renderowania kształtów. W tradycyjnych systemach gwint nie musi być przedstawiany bezpośrednio w przestrzeni 3D, ponieważ można go wskazać z jego wymaganą charakterystyką na rysunku technicznym, który jest wysyłany do produkcji. Jednakże, wraz z popularyzacją produkcji dodatków (druk 3D), istnieje obecnie realna potrzeba modelowania gwintów przestrzennych, aby wydrukować je dokładnie tak, jak zostały zaprojektowane. I właśnie dlatego powstał ten poradnik.

Wiele z prezentowanych tu technik zostało zebranych z różnych wątków forum:

Zobacz też pomocne filmy:

Należy pamiętać, że kształty gwintów zajmują dużo pamięci, a posiadanie tylko jednego gwintu w dokumencie może znacznie zwiększyć rozmiar pliku, dlatego zaleca się tworzenie gwintów tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne.

Metoda 1. Używanie narzędzi i części ze stanowisk pracy

Korzystanie z narzędzi i części, które opracowały inne osoby, jest wygodne i pozwala zaoszczędzić wiele czasu. Zapoznaj się z stroną zawierającą informacje o zewnętrznych Środowiskach pracy.

W szczególności polecane są trzy zasoby, które mogą być zainstalowane z narzędzia Addon Manager:

 • Środowisko pracy Elementy Złączne, aby dodawać i mocować różne elementy złączne do części. Śruby i nakrętki domyślnie nie pokazują gwintu, ale można to kontrolować za pomocą opcji.
 • Środowisko pracy BOLTSFC, do umieszczania elementów złącznych z biblioteki BOLTS.
 • Środowisko pracy ThreadProfile, do tworzenia wspólnych gwintów.

T13 00 Threads fasteners.png

Różne standardowe wkręty osadzone w Środowisku pracy Elementy Złączne (Fasteners). Istnieje możliwość kontroli, czy obiekt przedstawia prawdziwy gwint, czy tylko zwyczajny cylinder.

Metoda 2. Używanie makrodefinicji (przestarzałe)

 • W przeszłości, do wstawiania części z biblioteki BOLTS używano Makra BOLTS. Teraz jest już ono nieaktualne. Zamiast tego należy użyć Środowiska pracy BOLTSFC.

Znany jest skrypt Screw Maker autorstwa ulrich1a, został użyty do stworzenia pojedynczych śrub, wkrętów i podkładek. Obecnie jest to już przestarzałe rozwiązanie. Środowisko pracy Fasteners autorstwa shaise, zawiera kompletne makro do tworzenia śrub, wraz z GUI do wyboru odpowiedniego elementu.

Metoda 3. Imitacja przez ułożenie stosu krążków.

w wielu przypadkach nie potrzebujemy rzeczywistych gwintów, potrzebujemy tylko wizualnej wskazówki, że gwinty tam będą.

Fałszywy gwint możemy utworzyć za pomocą ścieżki bez spirali, np. obracając profil piły lub układając w stosy tarcze o stożkowych krawędziach. Tego rodzaju sztuczny gwint jest trudny do rozpoznania obok prawdziwie ślimakowego poprzez zwykłą obserwację. Ta metoda jest dobra do wizualizacji obiektu przypominającego gwint, ale nie jest przydatna, jeśli musimy wydrukować rzeczywisty gwint techniką 3D.

T13 01 Threads comparison fake real.png

Po lewej: prosta śruba ze sztucznym, nie spiralnym gwintem. Z prawej: zwykła śruba z prawdziwym gwintem spiralnym. Gdy druk 3D nie jest potrzebny, do wizualizacji często wystarcza symulowany gwint.

Obrotowy profil piły zębatej

 1. Kliknij w przycisk PartDesign Body.svg PatrDesign: Stwórz zawartość.
 2. Kliknij w przycisk PartDesign NewSketch.svg PatrDesign: Utwórz nowy szkic. Wybierz Płaszczyznę XZ.
 3. Narysuj szkic zamknięty z odpowiednią średnicą wewnętrzną 10mm, zewnętrzna średnica wokół 12.6mm, gęstość 3mm, liczba ząbków 8, oraz wysokość całkowita 30mm.
 4. Wybierz narysowany szkic, a następnie kliknij na przycisk PartDesign Revolution.svg PatrDesign: Wyciągnij przez obrót. Wybierz Pionowa oś szkicu, i kliknij w OK.

T13 02 Threads Sawtooth sketch profile.png

Profil używany do stworzenia wyciągnięcia przez obrót, który będzie symulować gwint.

T13 03 Threads Sawtooth revolution 1.png T13 04 Threads Sawtooth revolution 2.png

Widok przekroju powstałego gwintu nie spiralnego poprzez obracanie profilu piły wokół osi pionowej.

Krążki ułożone w stosy

 1. Powtarzamy dwa pierwsze kroki z poprzedniej sekcji.
 2. Narysuj szkic zamknięty z wymaganą średnicą wewnętrzną 10mm, średnicą zewnętrzną wokół 12,6mm, i podziałką 3mm, ale narysuj tylko jeden ząb piły.
 3. Wybierz narysowany szkic, a następnie kliknij na przycisk PartDesign Revolution.svg PatrDesign: Wyciągnij przez obrót. Wybierz Pionowa oś szkicu, i kliknij w OK.
 4. Wybierz obiekt wyjściowy Wyciągnięcia przez obrót, kolejnie kliknij w PartDesign LinearPattern.svg PartDesign: Utwórz szyk liniowy. Wybierz Oś pionową szkicu. Dla imitacji gwintu z podziałką 3mm, ustaw Długość na 3, oraz wartość Wystąpienia na 2, następnie naciśnij przycisk OK. W ten sposób powstaną dwa kolejne krążki, jeden na drugim.
 5. Możesz dodać więcej krążków, zwiększając wartość Wystąpienia w formacji liniowej oraz zwiększając Długośc, która jest całkowitą długością imitowanego gwintu.

Opcje Długośc oraz Wystąpienia są powiązane ze sobą. Jeśli długość jest zbyt duża, ale liczba wystąpień nie jest wystarczająco duża, nastąpi rozdzielenie krążków, a obliczenie bryły zakończy się niepowodzeniem, ponieważ obiektem wynikowym musi być zawsze jedna zwarta bryła. Na przykład, aby uzyskać całkowitą wysokość 30mm, ustaw wartość Długość na 27mm i Wystąpienia na wartość 10.

Jeśli chcesz, możesz dodać PartDesign AdditiveCylinder.svg PartDesign: Dodatkowy cylinder o średnicy równej wewnętrznej średnicy krążków i o całkowitej wysokości gwintu. Dzięki temu wszystkie krążki zostaną połączone w jedną bryłę, co gwarantuje, że nie zostaną rozłączone.

T13 05 Threads Stacked discs sketch.png

Profil używany do tworzenia obrotowego krążka, który będzie używany do imitowania gwintu.

T13 06 Threads Stacked discs 1.png T13 07 Threads Stacked discs 2.png

Po lewej: pojedynczy krążek stworzony przez wyciągnięcie przez obrót. Po prawej: wiele krążków umieszczonych w formacji liniowej w kierunku osi Z, imitującej gwint spiralny.

Metoda 4. Modyfikacja owinięciem profilu pionowego.

Środowisko pracy Part Design

Prawdziwy gwint składa się z zamkniętego profilu prowadzącego bryłę wzdłuż spiralnej ścieżki.

 1. Znajdując się w środowisku pracy Workbench Part.svg Część, kliknij w przycisk Part Primitives.svg Part: Bryły pierwotne aby utworzyć Part Helix.svg Part: Helisę. Podaj odpowiednie wartości dla parametrów Gęstość 3mm, Wysokość 23mm, oraz Promień 10mm.
 2. Przejdź do środowiska pracy Workbench PartDesign.svg Projekt Części, i kliknij na przycisk PartDesign Body.svg Projekt Części: Utwórz zawartość.
 3. Kliknij w przycisk PartDesign NewSketch.svg Projekt Części: Utwórz nowy szkic. Wybierz płaszczyznę XZ.
 4. Narysuj zamknięty szkic z wymaganym profilem zębów gwintu, zwykle w kształcie trójkąta. W tym przypadku użyjemy wysokości 2,9 mm, która jest nieco mniejsza niż skok 3,0 mm stosowany dla ścieżki spirali. Profil nie może tworzyć samoprzecięć przy przesuwaniu się wzdłuż helisy, ani między zakrętami, ani na środku, dlatego nie można użyć szkicu przedstawionego dla układania krążków w stos.
 5. Wybierz utworzony szkic, a następnie kliknij na przycisk PartDesign AdditivePipe.svg Projekt Części: Rozciągnij wybrany rysunek wzdłuż ścieżki .... W polu Ścieżka do wyciągnięcia, kliknij w pole Obiekt, i wybierz wcześniej utworzony obiekt helisy. Następnie zmień Rodzaj orientacji to Wektor Freneta tak aby profil przebiegał po ścieżce bez skręcania, następnie naciśnij przycisk OK.
 6. Gdy okno dialogowe prosi o odnośnik, wybierz Twórz odniesienie.
 7. Tworzona jest cewka spiralna, ale nie ma centralnego korpusu ani wału.
 8. Kliknij w przycisk PartDesign AdditiveCylinder.svg Projekt Części: Dodatkowy cylinder z odpowiednimi wartościami dla Promień 10mm oraz Wysokość 29.9mm aby dotknąć reszty gwintu spiralnego i automatycznie się z nim połączyć.
 9. Dodatkowe operacje logiczne są potrzebne, aby ukształtować ostre końce cewki. Na przykład, można użyć funkcji dodawania, aby dodać łeb do śruby i czubek.

T13 08 Threads Helical thread profile.png T13 09 Threads Helical thread path.png

Z lewej: profil dla gwintu spiralnego.
Z prawej: ścieżka spiralna, która zostanie użyta do wyciągnięcia.

T13 10 Threads Helical thread coil.png T13 11 Threads Helical thread coil sliced.png

Z lewej: spirala wynikająca z operacji przeciągnięcia profilu zamkniętego wzdłuż ścieżki spiralnej.
Po prawej: widok przekroju zwoju powstałego w wyniku operacji przeciągania.

T13 12 Threads Helical thread cylinder.png T13 13 Threads Helical thread finished.png

Z lewej: spirala śrubowa połączona z centralnym cylindrem w celu utworzenia korpusu śruby.
Po prawej: więcej elementów, łeb i czubek, dodane w celu poprawienia kształtu śruby.

Środowisko pracy Part

Proces ten można również wykonać za pomocą narzędzi środowiska pracy Część.

 1. Znajdując się w środowisku pracy Workbench Part.svg Część kliknij w przycisk Part Primitives.svg Tworzenie brył parametrycznych aby utworzyć Part Helix.svg Część: Helisa. Podaj odpowiednie wartości dla parametrów Gęstość 3mm, Wysokość 23mm i Promień 10mm.

Teraz możesz przystąpić do dodawania innych elementów pierwotnych, takich jak Part Cylinder.svg Część: Cylinder , lub innych kształtów, aby posłużyć się funkcją Part Fuse.svg Część: Suma lub Part Cut.svg Część: Wytnij.

T13 14 Threads components.png

Tworzenie zwoju gwintu poprzez przesuwanie pionowego profilu, (1) the szkic profilu, (2) helical ścieżka przeciągania, oraz (3) wynik przeciągnięcia.

Sztuczki wzmagające sukces

 • Reguła 1.

Wyciągnięty wzdłuż spirali profil nie może zawierać krawędzi, które się przecinają lub stykają, ponieważ utworzy nieprawidłową bryłę. Dotyczy to zarówno profilu poruszającego się wzdłuż elementu spiralnego, jak i przecięć w jego środku. Próby wykonania z użyciem tego elementu operacji logicznych (bezpiecznik lub przecięcie) najprawdopodobniej się nie powiodą. Należy sprawdzić jakość wykonania cewki za pomocą funkcji Part CheckGeometry.svg Part: Sprawdź geometrię. Jeśli będą zgłaszane samoprzecięcia, musisz zwiększyć skok spirali.

T13 15 Threads self intersection.png T13 16 Threads no self intersections OK.png

Po lewej: nieprawidłowy przebieg wygenerowany przez zastosowanie bardzo małego skoku helisy w stosunku do wysokości profilu trójkątnego.
Po prawej: skok, który jest wystarczająco duży i nie powoduje samoistnych przecięć.

 • Reguła 2. Gdy cylinder jest dodawany do cewki w celu utworzenia głównego trzonu śruby, nie może być styczny z profilem cewki. Oznacza to, że cylinder nie może mieć tego samego promienia jak wewnętrzny promień gwintu, ponieważ jest bardzo prawdopodobne, że nie powiedzie się operacja fuse. Ogólnie rzecz biorąc, należy unikać geometrii stycznych do elementów przeciągnięcia, takich jak ściany styczne lub krawędzie styczne do ścian, z którymi nie są połączone. Aby uzyskać dobre połączenie logiczne, wyciągnięta cewka oraz cylinder muszą się przecinać.

Sprawdź jakość połączenia za pomocą funkcji Part CheckGeometry.svg Part: Sprawdź geometrię, jeśli zgłaszane są powierzchnie współpłaszczyznowe, zwiększ promień cylindra o niewielką wartość.

 • Jeśli cewka i cylinder są ze sobą styczne, to jeśli nawet pierwsza operacja połączenia się powiedzie, to może się nie powieść w kolejnych krokach z trzecią bryłą.
 • Jest to ograniczenie jądra technologii OpenCASCADE (OCCT), na ogół nie radzi sobie dobrze z operacjami między powierzchniami współpłaszczyznowymi.

T13 17 Threads tangent faces.png T13 18 Threads no tangent faces OK.png

Po lewej: bryła cylindra jest styczna do wewnętrznego promienia gwintu, może to spowodować nieprawidłowe połączenie funkcja logiczną.
Po prawej: cylinder ma nieco większy promień, więc dwa elementy brył przecinają się, wówczas połączenie funkcją logiczną będzie prawidłowe.

 • Reguła 3. Wewnętrzny cylinder posiada linię szwu. Należy unikać umieszczania początku spirali wzdłuż tego szwu. Należy obrócić spiralę lub cylinder o kilka stopni.


 • Wskazówka nr 1. Promień spirali nie ma znaczenia, chyba że spirala jest stożkowa. Liczy się tylko gęstość zwojów (pitch) i wysokość spirali. Oznacza to, że możesz użyć jednej Part Helix.svg Part: Helisy (spirali) do wygenerowania określonej liczby zwojów gwintu o jednakowym skoku. To, co decyduje o pozycji powstałej cewki, to pozycja profilu Szkicu.
 • Wskazówka 2. Zadbaj o to, aby model gwintu był krótki, posiadał małą liczbę obrotów. Długie gwinty mają tendencję do generowania nieudanych operacji logicznych. Rozważ możliwość układanie długich gwintów z krótkich elementów za pomocą funkcji Draft OrthoArray.svg Draft: OrthoArray, w przypadku gdy długi gwint okaże się problematyczny.
 • Wskazówka 3. W przypadku wizualizacji 3D i drukowania 3D może być w porządku pozostawienie cylindra i gwintu niezwiązanego, to znaczy z przecięciami między dwoma bryłami. Zmniejszenie ilości operacji logicznych skutkuje mniejszym zużyciem pamięci i mniejszymi plikami wynikowymi.

Zalety i wady

 • Edit OK.svg Koncepcja budowy modelu łatwa do zrozumienia.
 • Edit OK.svg Bardzo naturalny sposób definiowania profilu gwintu.
 • Edit OK.svg Brak problemów z zazębieniem się powstałego obiektu, w odróżnieniu od metody 5.
 • Edit Cancel.svg Z powodu zawodności samoczynnie przecinających się kształtów wyciągnięć, prawie niemożliwe jest wygenerowanie gwintu bez szczelin, to znaczy bez powierzchni płaskich na wewnętrznej powierzchni gwintu.
 • Edit Cancel.svg Operacje logiczne są wymagane do uzyskania pojedynczej zwartej bryły. Obliczenia operacji logicznych zajmują stosunkowo dużo czasu i często kończą się niepowodzeniem.
 • Edit Cancel.svg Gwinty o dużej liczbie zwojów są problematyczne.

Metoda 5. Wyciągnięcie profilu poziomego

Informacje ogólne

Koncepcja polega na wyciągnięciu poziomego przekroju gwintu wzdłuż spirali. Głównym problemem jest tutaj ustalenie, jakiego profilu użyć, aby uzyskać określony gwint.

Thread-by-horz-profile.png

Jeśli użyjemy okręgu jako profilu poziomego, profil gwintu będzie sinusoidalny (środek okręgu musi być umieszczony poza punktem początku, przesunięcie to określa głębokość gwintu).

Aby otrzymać standardowy profil zęba piły, para lustrzanych odbić spirali łukowych musi zostać połączona w jedną ścieżką. W rezultacie tej operacji otrzymamy kształt serca, który staje się ledwie odróżnialny od okręgu, w przypadku gdy głębokość gwintu jest niewielka w zestawieniu z jego średnicą (to dlatego taki "gruby" gwint pokazano na powyższym rysunku).

Generowanie kształtu

Nie jest łatwo określić, jak przygotować profil poziomy, aby uzyskać określony kształt pionowy. W sytuacjach nieskomplikowanych, dotyczących kształtu trójkątnego lub trapezowego, profil może być wykonany ręcznie. Alternatywnie można go skonstruować, tworząc krótki gwint metodą 4 i pobierając jego kawałek poprzez wykonanie funkcji common pomiędzy płaszczyzną poziomą a gwintem.

Kształt dla gwintu trójkątnego

 1. stwórz spiralę łukową (archimedian) w płaszczyźnie XY,
  1. ustaw liczbę zwojów na 0.5,
  2. wartość promienia zdefiniuje wewnętrzny promień gwintu (promień zewnętrzny będzie powiększony o głębokość nacięcia),
  3. oraz wysokość, by podwoić głębokość nacięcia gwintu.
 2. Część: Mirror spirala na przeciw płaszczyzny XY.
 3. Część: Suma spirala i jej odbicie lustrzane w celu uzyskania zamkniętego odcinka w kształcie serca.

Kształt dla dowolnego przekroju

Thread-by-horz-profile-profileMake.png

 1. Stwórz pionowy zarys cięcia; upewnij się, że wysokość szkicu odpowiada skokowi potrzebnego gwintu,
 2. Stwórz spiralę 1 o wysokości równej skokowi gwintu, oraz o promieniu spirali równym 0,42 średnicy nominalnej gwintu,
 3. Wyciągnij profil cięcia wzdłuż spirali 1; zaznacz opcje CheckBoxTrue.svg Utwórz bryłę i CheckBoxTrue.svg wektor Freneta,
 4. Wykreśl okrąg o wymiarze promienia równym wymiarowi nominalnego promienia gwintu w płaszczyźnie XY,
 5. Przekształć okrąg w płaszczyznę. Można to zrobić funkcją Part Builder.svg Part: Konstruktor kształtów Builder lub Draft Upgrade.svg Draft: Upgrade, następnie ustaw wartość DANEMakeFace na true.
 6. Wytnij ścianę przy pomocy profilu wyciągnięcia.
 7. Wykonaj kopię opcją Draft Clone.svg Draft: Klon z wyciętego kawałka.
 8. Użyj funkcji Draft Downgrade.svg Draft: Downgrade na klonie, by otrzymać linię łamaną. Utworzy ona poziomy profil potrzebny do tej metody.
 9. Wykonaj spiralę o wymiarze promienia równym wymiarowi nominalnemu promienia gwintu i skoku gwintu, oraz potrzebnej wysokości gwintu.
 10. Wyciągnij odcinek wzdłuż spirali; zaznacz opcje CheckBoxTrue.svg Utwórz bryłę i CheckBoxTrue.svg wektor Freneta,
 11. To wszystko.

Przewodnik krok po kroku od forum, post Ulrich1a (Tworzenie gwintu: Nieoczekiwane wyniki), nieznacznie zmodyfikowane.

Drogę postępowania zaprezentował Gaurav Prabhudesai w przygotowanym przez siebie filmie instruktażowym ("FreeCAD: Jak tworzyć gwinty").

Zalety i wady

 • Edit OK.svg gotowy do użycia kształt bryły z gwintem na rdzeniu jest tworzony bezpośrednio przez wyciągnięcie.
 • Edit OK.svg wymagana jest mniejsza liczba operacji logicznych lub nawet ich brak, więc prędkość generowania jest bardzo wysoka w porównaniu z metodą 4.
 • Edit OK.svg końce gwintów są ładnie przycięte natychmiastowo.
 • Edit OK.svg długie gwinty nie stanowią problemu, chyba że konieczne jest przeprowadzenie operacji logicznych. W przeciwnym razie nie będzie ona dużo lepsza niż Metoda 4.
 • Edit OK.svg gwinty bez przerwy nie stanowią problemu.
 • Edit Cancel.svg zdefiniowanie kształtu gwintu jest skomplikowane.
 • Edit Cancel.svg Użycie standardowej siatki z tak stworzonym gwintem generuje brzydkie oczka, co może prowadzić do problemów. Inne siatki są lepsze, na przykład Mefisto wydaje się dawać najlepsze rezultaty.
 • Edit Cancel.svg duża ilość pamięci według Techniki modelowania gwintu.

Metoda 6. Wyciąganie pomiędzy wytłaczanymi ścianami ślimakowymi

Informacje ogólne

Spiralne wypusty będą wyciskać współosiowe powierzchnie, które mogą być poddane wyciąganiu, podczas gdy spirala parametryczna FreeCAD nie będzie miała takiej możliwości. Do zdefiniowania gwintu potrzebne są dwa spiralne wypusty (helical splines). Te dwa wypusty mogą być skalowane z biblioteki, a następnie odpowiednio rozmieszczone i wytłoczone, w celu uzyskania właściwego kształtu bryły.

Parametryczne spirale FreeCAD tak naprawdę nie są spiralne, ale spiralne b-splines nie są trudne do rozmieszczenia. Jedną z dostępnych metod jest układanie dwunastokątów o promieniu 5 mm w odstępach Z 1/12 mm (0.08333 mm) i ścieżkami Spline od wierzchołka do wierzchołka w porządku rosnącym i obrotowym, oraz aby rozważyć zrobienie tego raz, z powiedzmy, 10 obrotami, tak aby Spline mógł być ponownie użyty jako plik biblioteczny do importu i ponownego użycia. Dla ułatwienia skalowania wygodnie jest używać średnicy 10 mm i rastra 1 mm. Jeśli robisz to ręcznie, narysowanie Dwire, a następnie przekształcenie go w b-spline jest łatwiejsze niż narysowanie Spline. Odcinki Dwire nie mają obliczonej krzywizny podczas rysowania, więc podążają za kursorem i zatrzaskują się bardziej posłusznie.

Po przeskalowaniu Spline do odpowiedniej wielkości i umieszczeniu ich w taki sposób, że wyciągnięcie będzie miało odpowiedni kąt zawarty pomiędzy boczkami gwintu, są one wytłaczane wzdłuż ich osi, długość skoku jest odpowiednia dla Spline wewnętrznego, skok zewnętrzny/8.

Splineextrudeloft.png

ISO i inne gwinty zostały uelastycznione, czyli płaskie, wewnętrzne i zewnętrzne krawędzie, zamiast ostrrych, co odpowiada użytkownikom FreeCAD w tej metodzie, ponieważ możemy wyciągnąć do spiralnej powierzchni czołowej przy nominalnym rozmiarze połączenia, podczas gdy powierzchnia wewnętrzna nie może być wyciągnięta do zewnętrznej krawędzi Spline, ponieważ powierzchnia czołowa jest profilem zamkniętym, Spline jest otwarty.

761PX

Ta metoda produkuje wysoce stabilne bryły, które prawidłowo działają z funkcjami logicznymi. Chociaż nie wytwarza ona "parametrycznych" gwintów śrubowych w standardowych rozmiarach w sensie prostego dostępu do kształtu poprzez rozmiar łącznika, jest to łatwy sposób na stworzenie wiarygodnej biblioteki do ponownego użycia. Modele o specjalnych kształtach, takich jak ACME czy śruby z serii Archimedian, są również nieskomplikowane do modelowania jako rozwiązania jednorazowe.