Template:About/pl

From FreeCAD Documentation
Jump to navigation Jump to search

FreeCAD jest programem CAD 3D ogólnego przeznaczenia. Rozwój odbywa się całkowicie wg zasad Open Source(licencje GPL i LGPL). FreeCAD jest nastawiony na inżynierię mechaniczną i projektowanie produktu także wpisuje się w szeroki zakres zastosowań inżynierii, jak architektura czy inne dziedziny.

Narzędzia FreeCADa są analogiczne do tych z programów Catia, SolidWorks czy Solid Edge, ponieważ FreeCAD podlega pod kategorie MCAD, PLM, CAx i CAE. Ma być modelerem opartym na cechach parametrycznych z modularną architekturą oprogramowania, która pozwala na łatwe rozszerzanie funkcjonalności, bez modyfikowania rdzenia systemu.

Tak jak wiele nowoczesnych modelerów CAD 3D, będzie posiadał moduł 2D pozwalający tworzyć dokumentację z rzutów modeli 3D. Aktualnie nie skupiano się nad bezpośrednim rysowaniem 2D (jak w LT) jak i animacjami czy kształtami organicznymi (jak w Maya, Max czy 4D), choć, dzięki dużej zdolności przystosowania, FreeCAD może stać się przydatny w znacznie szerszym obszarze zastosowań.

Inny główny punkt uwagi to stworzenie potężnego użytku z e wszystkich wspaniałych bibliotek open source, które egzystują w obszarze prac naukowych z wykorzystaniem komputerów. Wśród nich można znaleźć OpenCascade- potężny rdzeń CAD, Coin3D - wcielenie OpenInvenventora, Qt- znany framework interfejsu użytkownika i Pythona- jednego z najlepszych dostępnych języków skryptowych. Również FreeCAD może być użyty jako biblioteka dla innych programów.

FreeCAD jest także całkowicie wieloplatformowy i aktualnie działa bezproblemowo pod systemami: Windows, Linux/Unix oraz Mac OS X, jednocześnie zachowując ten sam wygląd i funkcjonalność na wszystkich platformach.

Zaciekawiony? Spójrz na Listę cech, Szybki start lub bezpośrednio do Centrum użytkowników!