Vazba Uzamknout

From FreeCAD Documentation
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Sketcher ConstrainLock and the translation is 0% complete.
Outdated translations are marked like this.
Other languages:
Deutsch • ‎English • ‎español • ‎français • ‎italiano • ‎polski • ‎português • ‎português do Brasil • ‎română • ‎svenska • ‎čeština • ‎русский

Sketcher ConstrainLock.svg Sketcher ConstrainLock

Umístění Menu
Sketch → Sketcher constraints → Constrain lock
Pracovní stoly
Sketcher, PartDesign
Výchozí zástupce
Nikdo
Představen ve verzi
-
Viz také
Constraint Coincident

"Vytvoření zámku na vybrané položce"

Popis

Tento nástroj se pokusí plně ustavit jakoukoliv vybranou položku.

Constraint Lock applies Sketcher ConstrainDistanceX.svg Horizontal distance and Sketcher ConstrainDistanceY.svg Vertical distance constraints to selected vertices (points) in the sketch. If a single vertex is selected, the horizontal and vertical distance constraints will refer to the sketch origin point. If two or more points are selected, horizontal and vertical distance constraints will be added for each pair of points. There is no automatic prompt to edit the constraints' values, they must be edited manually.

Díky tomu, že FreeCAD je stále ještě ve vývoji - tento nástroj předvádí podivné chování, když se pokouší 'zamknout' cokoliv jiného než bod. Například (jako ve V0.12 R4802), když uzamknete kružnici její obvodovou čárou a ne jejím středovým bodem, zobrazí se v dialogovém okně horizontální i vertikální vazební hodnoty, ale jsou nastaveny na nulu a nezobrazí se v grafickém okně.

Postup

 1. Nejdříve je nutné vysvítit položku, kterou chcete uzamknout. Z důvodů uvedených výše je rozumné vysvítit pouze bod.
  LockConstraint1.png
 2. Vysvícení nakreselené položky je dosaženo posunutím myši nad položku a kliknutím na levé tlačítko myši. Vysvícená položka změní barvu na zelenou.
  LockConstraint2.png
 3. Jakmile je položka vysvícena, kliknutím levým tlačítkem myši na vazbu uzamknout uzamčete položku na jejím místě. Obyčejně je to představováno jako dvě vazby: horizontální vzdálenost od počátku a vertikální vzdálenost od počátku. Tyto vzdálenosti jsou obecně nastaveny na aktuální koordináty bodu.
  LockConstraint3.png
 4. Vertikální a horizontální vazba, které určují zámek mohou být editovány buď dvojklikem na příslušnou vazbu v náčrtu nebo v záložce vazeb rozbalovacího panelu pohledu. To otevře dialogové okno pro editaci vazeb. Kliknutí na horizontální vazbu vyvolá:
  LockConstraint4.png.
 5. Zadejte požadovanou hodnotu v dialogovém okně a klikněte na OK.
  LockConstraint5.png
 6. Nová hodnota vazby je ihned aplikována výkres.
  LockConstraint6.png
 7. Podobně může být editována i vertikální vazba pro ustavení bodu na požadovaném místě.
  LockConstraint7.png
 1. Select one or more vertices (points) in the sketch.
 2. Press the Sketcher ConstrainLock.svg Constrain lock button.
 3. To edit the constraints values, double-click on a constraint value in the 3D view, or double-click on the constraint or right-click and select Edit value in the Constraint list in the Tasks tab.

Note: the constraint tool can also be started with no prior selection, but it will then only work on a single vertex, and reference the constraints to the sketch origin point. By default the command will be in continue mode to create new constraints; press the right mouse button or ESC once to quit the command.

Scripting

The Sketcher ConstrainLock.svg Lock constraint is a GUI command which creates a Sketcher ConstrainDistanceX.svg Horizontal distance and a Sketcher ConstrainDistanceY.svg Vertical distance constraint, it is not a constraint of its own. See the Sketcher scripting page for details and examples on how to create these constraints from Python scripts.