Kształt

From FreeCAD Documentation
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Shape and the translation is 100% complete.
Other languages:
Deutsch • ‎English • ‎français • ‎italiano • ‎polski • ‎русский

Wprowadzenie

W programie FreeCAD słowo kształt jest zwykle używane w odniesieniu do kształtu topologicznego (klasa Part::TopoShape), typu obiektu, który nadaje elementowi jego trójwymiarową reprezentację geometryczną i parametryczną (sześcian, ostrosłup, sfera, walec, zespolenie itd.).

Zasadniczo wszystkie obiekty, które są wyświetlane w oknie widoku 3D posiadają Kształt topologiczny, z wyjątkiem Siatek, które posiadają Obiekt siatkowy (klasa Mesh::MeshObject).

Zobacz stronę Część: Kształt topologiczny aby uzyskać więcej informacji na temat tego typu obiektu.

Shape and mesh.svg

Po lewej: Kształt parametryczny zdefiniowany przez właściwości.
Po prawej: Siatka, zdefiniowana przez wierzchołki i powierzchnie trójkątne.

Użycie

Kształty są zwykle tworzone przez wewnętrzne funkcje środowiska pracy Część, i są ostatecznie definiowane przez kernel (OCCT) w technologii OpenCASCADE.

Raz utworzony Kształt może być używany i modyfikowany przez wszystkie środowiska pracy poprzez obiekty tworzone skryptami wokół tego Kształtu.

Zasadniczo, każdy obiekt wywodzący się z Część: Cecha (klasa Part::Feature) ma za zadanie trzymać i manipulować Kształtem.

Uwagi

W nieformalnym użyciu, "Kształt" może być dowolną figurą geometryczną, która jest widoczna w oknie widoku 3D, a zatem jego pojęcie może być mylone z pojęciem "Zawartości" lub "Części".

Jednakże, gdy wymagana jest większa precyzja, należy dokonać rozróżnienia.