Format plików SVG

From FreeCAD Documentation
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page SVG and the translation is 100% complete.
Other languages:
Deutsch • ‎English • ‎español • ‎français • ‎italiano • ‎polski • ‎русский

Opis

Scalable Vector Graphics (SVG) jest typem wektorowego formatu obrazu dla grafiki dwuwymiarowej.

Formaty wektorowe, takie jak SVG, są bardzo przydatne w programach do rysowania technicznego, takich jak FreeCAD, ponieważ obraz SVG może być skalowany do dowolnego rozmiaru bez utraty jego kształtu lub ilości szczegółów. SVG można przeskalować do dowolnej wymaganej rozdzielczości i konwertować do formatów bitmapowych, takich jak PNG lub JPEG, w celu drukowania.

Obraz SVG jest opisany w języku XML, co oznacza, że w celu dokonania zmian można go otwierać i edytować za pomocą prostego edytora tekstu. Ze względu na swój tekstowy charakter, plik może być również łatwo przeszukiwany, indeksowany i kompresowany. Ten język znaczników SVG jest otwartym standardem opracowanym przez World Wide Web Consortium (W3C) od 1999 roku. Oznacza to, że plik SVG powinien być czytany i interpretowany w ten sam sposób przez zgodne przeglądarki i aplikacje rysunkowe.

Użycie

FreeCAD może czytać i eksportować grafiki SVG za pomocą funkcji Draft SVG ze Środowiska pracy Workbench Draft.svg Draft. Pliki SVG są używane do wielu rzeczy, w tym do symboli i ikon interfejsu graficznego oraz do szablonów.

Na przykład, szablon Środowiska pracy Workbench TechDraw.svg TechDraw może być utworzony jako plik SVG z kilkoma edytowalnymi polami tekstowymi, które użytkownik może wypełnić.

FreeCAD jest przede wszystkim aplikacją do modelowania przestrzennego, a więc nie posiada wielu narzędzi do rysowania 2D, które są w większości zawarte w Środowisku pracy Workbench Draft.svg Draft i Workbench Sketcher.svg Sketcher. Aby tworzyć wyłącznie kształty 2D i produkować pliki SVG, istnieją alternatywne programy, takie jak Inkscape.

Powiązane