Uwagi dotyczące wydania 0.19

From FreeCAD Documentation
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Release notes 0.19 and the translation is 39% complete.
Outdated translations are marked like this.
Other languages:
Deutsch • ‎English • ‎français • ‎italiano • ‎polski
Ta strona zawiera nowe funkcje, które są dodawane do wersji deweloperskiej FreeCAD, która obecnie jest oznaczona numerem 0.19. Gdy nastąpi zamrożenie funkcjonalności wersji 0.19, usuń ten komunikat i nie dodawaj więcej funkcji do tej strony. Oczekuje się, że FreeCAD 0.19 zostanie wydany w roku 2020.


Brakuje pewnych funkcjonalności? Wspomnijcie o nich w tym wątku forum Release notes for v0.19.

Zobacz artykuł Pomóż w rozwoju FreeCAD, aby dowiedzieć się więcej na temat sposobów wspierania FreeCAD.

FreeCAD 0.19 zostanie wydany w roku 2020, pobranie będzie mozliwe ze strony Download. Jest to podsumowanie najciekawszych zmian. Pełna lista zmian znajduje się w MantisBT bugtracker FC 0.19 changelog.

Starsze uwagi na temat wydania FreeCAD można znaleźć w Lista funkcji.

FreeCAD release 0.19 main.jpg

Simpson i Shipton, silnik parowy o krótkim skoku około 1845 roku, z poziomym tłokiem obrotowym, model wykonany przez un1corn, Prezentacje użytkowników.

Najważniejsze informacje

FreeCAD highlight 1 0.19.jpg


FreeCAD highlight 2 0.19.png

Montaż ten został wykonany przez Zolko, autora nowego Środowiska pracy Assembly4, który za pomocą nowego potężnego obiektu App::Link importuje tysiące różnych części i podzespołów, układając je w określonych pozycjach za pomocą wyrażeń matematycznych. Patrz Prezentacje użytkowników.

W przypadku tego modelu części nie były projektowane w programie FreeCAD, były one jedynie importowane w formacie STEP, a następnie układane z Assembly4.


Dodaj wysokiej jakości obraz, który podkreśla rozwój FreeCAD 0.19, wraz z jego autorem i odnośnikiem do pochodzenia obrazu.

The STL files were downloaded, saved, and imported into FreeCAD, and they were manually assembled using the Std Transform tool; this mesh assembly was used as reference to create solid bodies with PartDesign and subsequently assemble them using the new Assembly4 Workbench.

The model was started with Assembly4, and each part was created in-context referencing the STL model for sketch dimensions; sketches were created 1:1 scale with the STL model in the background. |}


Informacje ogólne

Z ponad 2000 zadań w gałęzi master od wydania wersji 0.18, jest to jedno z najbardziej rozbudowanych wydań w historii, z kilkoma nowymi komponentami, takimi jak nowy obiekt App::Link. Również wieloma nowymi narzędziami w Środowisku pracy TechDraw, które czynią FreeCAD jeszcze potężniejszym dla zadań modelowania i montażu 3D. Poza tym, ekosystem FreeCAD nadal się rozrasta wraz z bardziej wyspecjalizowanymi zewnętrznymi stołami warsztatowymi.

Python 3 oraz Qt5

Wysiłek włożony w migrację z Pythona 2 i Qt4 do Pythona 3 i Qt5 jest zasadniczo zakończony i większość programistów przeniosła się do mechanizmów Pythona3/Qt5.

Niewątpliwie istnieją nieprzewidziane błędy; zostaną one usunięte w miarę ich zgłaszania. Jakakolwiek istniejąca zależność od Pythona 2 lub Qt4 nie będzie wspierana po 1 stycznia 2020 roku, po tym jak Python 2 został oficjalnie bez wsparcia Fundacji Pythona. Proszę zauważyć, że niektóre dodatki nie zostały jeszcze przeniesione do Pythona3/Qt5. Może to być spowodowane kilkoma przyczynami, w tym brakiem czasu dla ich programistów lub uszkodzonymi zależnościami, które mogą nie być łatwo naprawione, lub po prostu dlatego, że dodatek jest uważany za przestarzały. Osoby zainteresowane migracją konkretnego Środowiska pracy lub narzędzia zachęca się do udziału w Forum FreeCAD. Zobacz również Python3 i Qt5 Kompatybilne dodatki dla Środowisk pracy (w przygotowaniu do wersji 0.18).

Znane problemy

Naprawiono problem z widocznością zawartości Std Part w Qt5, gdy rzutnia jest wyświetlana na pełnym ekranie:

W rozwoju

Dokumentacja

 • Strona kompilacja w systemie Linux/Unix została zrewidowana w celu lepszego wyjaśnienia wymagań dotyczących kompilacji na różnych dystrybucjach Linuksa. Ponieważ wielu deweloperów używa systemów opartych na Debianie, ta sekcja otrzymała najwięcej uwagi. Użytkownicy innych dystrybucji Linuksa są zachęcani do utrzymywania dokumentacji dla swojej konkretnej dystrybucji. Dokument kompilacja w systemie Windows został również przepisany, aby wyjaśnić jak używać LibPacka do kompilacji.
 • Strona Dokumentacja źródłowa została również uporządkowana, aby lepiej wyjaśnić, jak tworzyć dokumentację programowania (API) ze źródeł C++ i Python.
 • Strona Doxygen została przejrzana i rozszerzona, aby podać więcej szczegółów na temat składni używanej w plikach C++ do tworzenia dokumentacji programowej.
 • Strona Source code management została również przerobiona i wzbogacona o lepsze opisy i przykłady wykorzystania git do zarządzania oddziałami i przekazywania kodu.
 • Strona Zewnętrzne Środowiska pracy została przeorganizowana w taki sposób, że wszystkie bogate w funkcje, publicznie dostępne Środowiska pracy zostały wymienione. Jeśli chcesz dodać do tej strony Środowisko pracy, pokaż go na forum i podaj informacje pomocnicze, takie jak podręcznik użytkownika, strony Wiki i link do jego repozytorium. Następnie należy postarać się o włączenie go do Addon Manager.
 • Wprowadzono ulepszenia na stronach Poradniki i Wideo poradniki. W szczególności, podkreślono, że czytelnicy powinni brać pod uwagę tylko te wideo poradniki, które są wykonane w wersji 0.17 lub wyższej.

Znane problemy

 • Black screen spowodowany przez sterowniki kart wideo, podczas uruchamiania FreeCAD wewnątrz maszyny wirtualnej, wydanie #3939.
 • Joystick USB Wingman firmy Logitech może powodować niestabilne zachowanie podczas obracania i powiększania widoku, forum discussion.
 • Nawigacja za pomocą gestów jest w pełni obsługiwana dla Windows, ale musi być jeszcze utrzymywana w Linuksie i MacOS. Problem: programista, DeepSOIC, nie posiada maszyny MacOS ze swoim specjalnym trackpadem i nie testował go również na Linuksie, forum discussion.

Interfejs użytkownika

Navi Cube 0.19.png Kostka nawigacyjna została poddana kilku retuszom; teraz korzysta z przezroczystości, aby ułatwić widoczność dla oczu, a strzałki są większe, aby usprawnić ich klikanie.

Forum discussion, pull request #2076.

COIL Icons.png Nowy motyw ikonek COIL opracowany przez użytkownika 1D_Inc. Jest to minimalistyczny zestaw ikon inspirowany ikonami w stylu outlinera 2.8 (cewka z wątkami lub pasmami nawiązuje do wyglądu ikon). Intencją jest posiadanie profesjonalnie wyglądających ikon, które mogą być używane z różnymi kolorami, w tym dla motywu jasnego, ciemnego i monochromatycznego.

Forum discussion 1 (old thread), dyskusja 2 (główny wątek), 1D_SVG_Tools repository.

IconThemes.png Nowy system zarządzania motywami ikon opracowany przez użytkownika triplus.

Forum discussion.

Dark theme1.PNG Nowy ciemny zestaw stylów opracowany przez użytkownika userzmp2000.

Forum dscussion, BlenderLike-dark.qss.

Darker.png Dark themes by user pablogil. Niebieskie, zielone i pomarańczowe warianty, które są ciemniejsze niż w poprzednich szablonach.

dyskusja na forum.

|- | FreeCAD CubeMenu.png | The navigation cube can be augmented by the CubeMenu addon, which allows configuring the menu that pops up, as well as the size of the cube itself. This is helpful particularly for very high resolution screens, in which the default size is too small. This is an external tool that can be installed from the Addon Manager. Forum discussion; CubeMenu repository (LGPL 2.1).

|- | COIL Icons.png | New COIL icon theme developed by user 1D_Inc. This is a minimalistic icon set inspired on Blender's 2.8 outline-style icons (a coil of threads or strands alludes to the appearance of the icons). The intention is to have professional-looking icons that can be used with different color themes, including light, dark, and monochrome. Forum discussion 1 (old thread), discussion 2 (main thread), 1D_SVG_Tools repository. |- | IconThemes.png | New icon theme management developed by user triplus. Forum discussion. |- | Dark theme1.PNG | New dark stylesheet developed by user userzmp2000. Forum discussion, BlenderLike-dark.qss. |- | Darker.png | Dark themes by user pablogil. Blue, green, and orange variations, which are darker than previous templates. Forum discussion, pull request #2433, #2920, #2933. |}

Aplikacja::Łączenie i montaż

Link.svg AppLink.png

AppLink.png

Obiekt App::Link umożliwia łatwe łączenie obiektów w dokumencie oraz z dokumentów zewnętrznych.

Po 2,5 roku rozwoju, obiekt "Link", lub bardziej formalnie App::Link, został wprowadzony do FreeCAD. Jest to specjalny typ App::DocumentObject z pewnymi właściwościami, które miejmy nadzieję pozwolą na łatwiejsze wykonywanie złożeń.

Link pozwala obiektom na wykorzystanie danych innego obiektu, takich jak geometria lub nawet ich wizualna reprezentacja 3D, w tych samych lub różnych plikach. Może być on postrzegany jako cienki, absolutny klon, lub jako ten sam obiekt żyjący w dwóch różnych przypadkach. Niektóre funkcje oferowane przez Link są już obecne w niektórych stanowiskach pracy, takich jak Arch i BIM (Clone, referencje zewnętrzne). Implementacja "Link" jest na poziomie rdzenia, a zatem może być używana przez wszystkie stanowiska pracy na różne sposoby.

Komponent Link został przemyślany i opracowany prawie samodzielnie przez użytkownika realthunder. Motywacje i implementacje projektowe stojące za tym przedsięwzięciem są opisane na jego stronie GitHub, Link. Aby osiągnąć ten cel, dokonano kilku zasadniczych zmian w FreeCAD. Są one również obszernie udokumentowane w Core-Changes.

Historię Link można prześledzić do pewnych istotnych wątków forum:

W końcu doszło do wniosku o wciągnięcie i połączenie:

Obiekt Link przygotowuje FreeCAD do fazy, która została zaplanowana po przeprojektowaniu PartDesign we FreeCAD 0.17, która pracuje ze złożeniami.

Assembly3 to Środowisko pracy napisane w Pythonie przez użytkownika realthunder, które korzysta z funkcji Link. W trakcie jego rozwoju stanowił on stanowisko testowe dla komponentu Link. Podczas gdy Assembly3 nie jest jeszcze oficjalnie częścią FreeCAD, z włączeniem funkcji Link, jest kwestią czasu, aby Assembly3 zostałnie udostępniony jako dodatek instalacyjny, tak jak obecnie A2plus Workbench.

Core system, App, Base, and Gui namespaces

Oprócz wprowadzenia App::Link, gałąź LinkMerge wprowadziła również pewne zmiany widoczne dla użytkownika w zakresie właściwości obiektu, wyrażenia, wyboru wizualnego oraz widoku drzewa. Są one opisane na stronie Core-Changes.

Custom-property.gif Właściwości dynamiczne mogą być dodane do dowolnego obiektu C++ lub Pythona. Dzięki temu można tworzyć makra takie jak Macro PropertyMemo nieaktualny.

Forum discussion | Animated gif

Selection.png Wybrane elementy ukryte przez inne elementy są podświetlane w celu wskazania ich położenia w modelu.

|- | Custom property 0.19 property editor.png | These dynamic properties were added in the App Link merge; pull request #2350.

|- | Selection.png | Selected elements hidden by other elements are highlighted to indicate their position within the model. These selection enhancement were also introduced in the App Link merge; pull request #2350.

|- | FreeCAD backup timestamp.png.png | After two years being stalled, there have been improvements in the way the program handles backup files. Now they can include a timestamp in the format %Y%m%d-%H%M%S, instead of a simple number. This can be set in the preferences editor.

Forum discussion, pull request #1148.

|- | FreeCAD Parameter editor quick search.png | New input field to quickly search for parameters in the parameter editor. Forum discussion, pull request #3173. |}

Menadżer dodatków

Addon Manager update 0.19.png Addon Manager został zaktualizowany. Teraz jest w stanie wyświetlać pełniejsze informacje o wszystkich zewnętrznych Środowiskach pracy i makrodefinicjach, oraz wyświetlać ich ikonki. Pozwala także na sprawdzanie aktualizacji przy starcie i użycie własnych repozytoriów.

Forum discussion.

Addon manager ui tweak.png Dodatkowo przedstawi informacje o tym, czy dodatek jest przestarzały, lub aktualnie zainstalowany lub czy dostępna jest zaktualizacja.

Forum discussion, pull request #2605.

Środowisko pracy Arch

Keep with the latest developments in architecture and BIM by following the main author of this workbench; BIM/Arch development news articles from Yorik's blog.

Freecad-solar-diagram.jpg Narzędzie Arch Site jest w stanie ponownie wygenerować diagramy ścieżek słonecznych, jeśli podano szerokość geograficzną, długość geograficzną i deklinację. Do tego celu wymagany jest Pysolar 0.7 lub wyższy, i działa tylko z Pythonem 3.

dyskusja na forum, commit 2177f4437, commit c05bc0990.

Arch Site Compass.png Narzędzie Arch Site może teraz wyświetlać kompas pokazujący w modelu kierunek "rzeczywistej północy" (deklinacja). Domyślnie, Północ jest wyrównana do osi Y. Jest to przydatne przy pracy we współrzędnych rzeczywistych.

dyskusja na forum, pull request #2111, commit ff1fb11af, pull request #2360.

Arch SectionPlane ClipView.png Narzędzie Arch SectionPlane ma teraz możliwość przycinania widoku, działając jak kamera.

dyskusja na forum, commit 9a64f3fad9.

Arch Fence example.png Zostało dodane narzędzie Arch Fence do produkcji obiektów ogrodzeniowych zaczynając od słupka i trasy.

dyskusja na forum, pull request #2151, pull request #2173, pull request #2263, pull request #2270.

Arch Fence in action.

BeamReinforcementDialog Stirrups.png Ulepszenia w Zbrojenie - Addon, które rozszerza narzędzie Arch Pręty zbrojeniowe.

Zautomatyzowany graficzny interfejs użytkownika zbrojenia: celem jest ułatwienie automatycznego tworzenia prostych i złożonych zbrojeń. Rozwój ten został przeprowadzony w ramach projektu Google Summer of Code 2019 projekt: Suraj_Dadral/gsoc_proposal.

|- | Arch CutLine example 1.png | New Arch CutLine tool to cut solid objects, like Arch Walls and Arch Structure, using an edge, like a Draft Line. This works similar to the existing Arch CutPlane.

Forum discussion, pull request #2701, #2870. |}

Środowisko pracy Draft

V0ODfsN9nY.gif Narzędzie Draft Edycja zostało zaktualizowane, aby umożliwić edycję wielu obiektów Draft w tym samym czasie, a także wyświetlić lepsze trackery.

dyskusja na forum | Animated gif | Pull request #1968, commit 272a8dfcc9, commit 7de2248bb, pull request #2108, pull request #2430.

Powstał odrębny moduł dla narzędzia: commit a4e2df115d, commit c351b9094.

Draft SubelementHighlight example.png Nowe narzędzie Draft SubelementHighlight do podświetlania węzłów i krawędzi określonych obiektów, jak Draft Wires, aby umożliwić ich edycję za pomocą modyfikatorów, takich jak Draft Move, Draft Rotate, oraz Draft Scale. Pozwala ono na wybranie wielu obiektów do edycji zamiast tylko jednego. Po podświetleniu obiektów, możesz wybrać konkretne podelementy, wierzchołki i krawędzie oraz przekształcać (przesuwać, obracać, skalować) tylko te elementy.

Narzędzie to zostało specjalnie opracowane, aby pomóc w edycji kształtu Arch Walls, opartego na Draft Wires. Po wybraniu różnych ścian i użyciu narzędzia, linie bazowe stają się automatycznie widoczne, a ich węzły są wyświetlane w widocznym miejscu.

Draft CubicBezCurve example.png Nowe narzędzie Draft CubicBezCurve do tworzenia krzywych Beziera trzeciego stopnia w sposób podobny jak w Inkscape.

dyskusja na forum | Animated gif | Pull request #2072.

Draft Arc 3Points example.png Nowe narzędzie Draft Arc 3Points, do tworzenia łuków poprzez określenie trzech punktów, przez które przechodzi łuk. Pierwotnie opracowany w Środowisku pracy BIM, a następnie przeniesiony do Draft.

dyskusja na forum, commit 4f19a65559, commit 0b905fade0, pull request #2286.

Draft layers.png Nowe narzędzie Draft Layer, które zastępuje rzadko używaną funkcję Draft VisGroup, zapewniając prawdziwy system warstwowy, jaki istnieje w innych systemach CAD. Draft Layer obsługuje dodawanie obiektów metodą przeciągnij i upuść, kontroluje widoczność obiektu oraz, opcjonalnie, kolor obiektu.

dyskusja na forum (development), dyskusja na forum (ogłoszenie), commit 5ee99ca4ee, commit 36bc48c9bf.

Draft-TechDraw integration.png Gruntowne przerobienie procedur Draft SVG w celu poprawienia włączenia projekcji 2D na stronach TechDraw. Przynosi to korzyści takim narzędziom jak Draft Shape2DView i Arch SectionPlane, gdy są używane wraz z TechDraw NewDraft i TechDraw NewArch.

dyskusja na forum.

Draft Fillet example.png Nowe narzędzie Draft Fillet tworzące zaokrąglenie (zaokrąglony narożnik) lub fazowanie (linia prosta) między dwoma prostymi Draft Lines.

dyskusja na forum, pull request #2441, pull request #2492.

Draft LinkArray example.png Wprowadzenie obiektu App::Link umożliwiło stworzenie tablic, które mają wiele dokładnych odniesień do istniejącego obiektu zamiast duplikatów kształtu (prostych kopii). Efektem tego są tablice o większej przepustowości pamięci. Jest to możliwe przy pomocy nowych narzędzi Draft LinkArray i Draft PathLinkArray. Draft LinkArray działa w swoich trybach drzewa, "orto", "polarnym" i nowym trybie "kołowym", który został wprowadzony w oddzielnym zobowiązaniu.
Draft CubicBezCurve example.png New Draft CubicBezCurve tool, to create 3rd degree Bezier curves in a way similar to Inkscape.

Forum discussion, pull request #2072; animated GIF example.

Draft Arc 3Points example.png New Draft Arc 3Points tool, to create circular arcs by specifying three points through which the arc passes. Originally developed in the BIM Workbench and then migrated to Draft.

Forum discussion, commit 4f19a65559, commit 0b905fade0, pull request #2286.

A proper command line interface as well as unit test are also provided.

Pull request #3004, #3005.

Draft layers.png New Draft Layer tool that replaces the seldom used Draft VisGroup, providing a true layer system as it exists in other CAD systems. Draft Layer supports adding objects by drag-and-drop, controls object visibility and, optionally, object color.

Forum discussion (development), forum discussion (announcement), commit 5ee99ca4ee, commit 36bc48c9bf.

Draft-TechDraw integration.png Substantial reworking of Draft SVG routines to improve inclusion of 2D projections in TechDraw pages. This benefits tools like Draft Shape2DView and Arch SectionPlane, when used with TechDraw NewDraft and TechDraw NewArch.

Forum discussion.

Draft Fillet example.png New Draft Fillet tool that creates a fillet (rounded corner) or a chamfer (straight line) between two simple Draft Lines.

Forum discussion, pull request #2441, #2492.

Draft LinkArray example.png The introduction of the App Link object made it possible to create arrays which have many exact references to an existing object instead of shape duplicates (simple copies). This results in more memory efficient arrays. This is possible with the new Draft LinkArray and Draft PathLinkArray tools. Draft LinkArray works in three modes, "ortho", "polar", and the new "circular" mode, which was introduced in a separate commit.

Pull request #2350.

Po utworzeniu linków nowe polecenie o nazwie Draft: OrthoArray zastępuje teraz zarówno Draft: Array i Draft: LinkArray. Narzędzie Draft: OrthoArray jest używane do tworzenia wyłącznie szyków ortogonalnych. Przedstawia on panel zadań podobny do Draft: PolarArray i Draft: CircularArray. Dlatego z paska narzędzi można teraz z oddzielnych przycisków tworzyć szyki ortogonalne, polarne i kołowe. Ponadto, przyciski szyku są zebrane w grupę, tak aby były zorganizowane.

Draft PolarArray example.png Nowe narzędzie Draft: PolarArray do bezpośredniego tworzenia tablic polarnych. Wcześniej to samo można było zrobić za pomocą narzędzia Draft: Array, a następnie zmodyfikować właściwości tworzonej tablicy.

To narzędzie Draft: Polar Array może tworzyć nowe obiekty App Link lub tradycyjne kopie.

Draft CircularArray example.png Narzędzie Draft Array posiada nowy tryb kołowy. Jest on kontrolowany przez nowe właściwości: DataRadialDistance, DataTangentialDistance, DataNumberCircles, oraz DataSymmetry.

dyskusja na forum, pull request #2585.

Ponadto opracowano nowe narzędzie Draft CircularArray do bezpośredniego tworzenia tych zestawów kołowych. Narzędzie to może tworzyć nowe obiekty App Link lub tradycyjne kopie.

|- | Draft test objects.png | The unit tests of the workbench were rewritten and expanded, so that now it is easier to test for errors and regressions when new code is merged.

Forum discussion, pull request #2668, #2727, #2881, #3005.

Also, a script is provided in Mod/Draft/drafttests/draft_test_objects.py, that produces a test file with most objects of the workbench. This file is useful to learn scripting in Draft, and can also be used to test regressions in the underlying code of the objects.

Forum discussion, pull request #3012.

|- | Draft tree icons.png | New icons were provided for the Draft objects in the tree view. The objective is to more quickly distinguish the objects at a glance, particularly if the default label is changed. This makes it easier to recognize objects which are lines, curves, geometrical elements, linear, radial, or angular dimensions, or other objects.

In addition, all icons were converted to the new standard pixel resolution of 96 dpi, and were saved as Plain SVG, so that we don't introduce non-standard SVG tags.

Forum discussion, pull request #3051, #3058, #3060, #3070, #3170.

|- | Draft architecture.svg | Undergoing efforts to split tools into their own module files to ease maintenance of the codebase for the future, and facilitate the addition of new tools.

Forum discussion, overall structure.

Some of the functions and classes that have already been moved: commit 5ee99ca4ee (Draft Layer), commit 16c26cb3b1 (Draft Edit), commit 9fb6aec313 (Draft SelectPlane), pull requests #2823 (GuiCommandBase), #2829 (utilities), #2830 (GUI utilities), #2831 (ToDo class), #2832 (translate function), #3091 (Draft Snap), #3092 (Draft Trackers), #3094 (Draft SelectPlane), #3095 (Draft ShapeString task panel), #3096 (Draft Scale task panel), #3097 (Draft Edit).

This is a work in progress that requires advancing carefully as we aim to maintain compatibility with previous versions of Draft. Full refactoring may take years at the current pace. We invite enthusiastic developers to join the effort. |}

Kolejne ulepszenia dla Draft

 • Narzędzie Draft Wire w menu jest teraz nazywane Polyline, zamiast DWire. Wszystkie opcje i funkcje pozostają takie same, więc nie narusza to kompatybilności, commit 39e748229e.
 • Podejmowanie wysiłków w celu podzielenia narzędzi na własne pliki modułów, aby w przyszłości ułatwić obsługę biblioteki kodowej; dyskusja na forum, commit 16c26cb3b1.
 • Undergoing efforts to document the Python source code (adding complete docstrings), in order to produce better programming documentation that can be used by both users and developers. See Trwają prace nad udokumentowaniem kodu źródłowego Pythona (dodanie kompletnych zapisów), w celu stworzenia lepszej dokumentacji programowej, która może być używana zarówno przez użytkowników jak i deweloperów. Patrz Dokumentacja źródłowa, aby uzyskać instrukcje dotyczące generowania dokumentacji z Doxygen.
 • Dodano możliwość sterowania obszarem zasięgu kursora przy wybieraniu wierzchołków w trybie edycji - DraftEditPickRadius (Draft Edit). dyskusja na forum, pull request #2642, issue #4162.

Środowisko pracy FEM

Femconcrete Wall 3D rx PSS.png Po pół roku pracy nad rozwojem i testami gałąź femconcrete została dodana do FEM Workbench. Dostarcza to narzędzi do oszacowania poziomu zbrojenia wymaganego w konstrukcji betonowej, aby zapobiec wystąpieniu pęknięć przy rozciąganiu lub ścinaniu. Zasadniczo jest to rutynowa procedura postprocesowa dla solwera CalculiX, który oblicza główne naprężenia rozciągające w betonie na podstawie analizy sprężystej i wykorzystuje je do określenia minimalnego zbrojenia w trzech kierunkach współrzędnych wymaganych do zapobiegania zniszczeniom.

dyskusja na forum, Analysis of reinforced concrete with FEM (poradnik) | Pull request #2267.

FcFEM Plate with Hole 2.png Po kilku miesiącach przygotowań opublikowano makro "fcFEM". Implementuje ono całkowicie w Pythonie solver elementów skończonych. Jego autor zaprojektował je tak, aby pokonać ograniczenia innych zewnętrznych solwerów, takich jak CalculiX i z88. Niektóre z zamierzonych usprawnień obejmują tworzenie mieszanych analiz siatki, ulepszone elementy wiązki i powłoki, kontrolę długości łuku w celu przezwyciężenia punktów granicznych w analizach sprężysto-plastycznych, implementację elementów interfejsu o zerowej grubości dla różnych zastosowań i inne.
FcFEM Plate with Hole 2.png After a few months in development the "fcFEM" macro was published. It implements a finite element solver entirely in Python. Its author designed it to overcome the limitations of other external solvers, like CalculiX and z88. Some of the intended improvements include creating mixed mesh analyses, improved beam and shell elements, arc-length control for overcoming limit points in elastic-plastic analyses, implementation of zero-thickness interface elements for different applications, and others.

W odpowiednim czasie ten solwer mógłby być rozprowadzany razem ze Środowiskiem pracy FEM. Co oznacza, że projekt FreeCAD miałby swój własny solwer elementów skończonych do wykonywania analiz mechanicznych i strukturalnych.

dyskusja na forum | fcFEM repozytorium (LGPL 2).

FEM Beso topology optimization.png Optymalizacja procesów topologii jest od dawna pożądaną funkcją dla osób pracujących z FEM. W 2016 roku rozpoczęto projekt BESO (Bi-directional Evolutionary Structural Optimization), wdrażający metodę iteracyjną z solwerem CalculiX, który usuwa nieefektywne elementy z siatki w celu optymalizacji masy projektu. W cyklu rozwojowym 0.19 opracowano prosty interfejs graficzny, który ułatwia generowanie plików konfiguracyjnych BESO.
FEM Beso topology optimization.png Topology optimization has long been a feature desired for those working with FEM. In 2016 the BESO (Bi-directional Evolutionary Structural Optimization) project was started, implementing an iterative method with the CalculiX solver that removes ineffective elements from a mesh in order to optimize the mass of the design. In the 0.19 development cycle, a simple graphical interface has been developed to facilitate generating the beso configuration files.

dyskusja na forum | BESO repozytorium (LGPL 3).

FEM ToOptix topology optimization.png Podobnie jak BESO, projekt ToOptix dostarcza również makro do optymalizacji topologii. Obecnie funkcjonuje jedynie w badaniach strukturalnych i badaniach wymiany ciepła.

dyskusja na forum (zaledwie wzmianka) | ToOptixFreeCADAddon repozytorium (GPL 2).

Dalsze ulepszenia FEM

 • Uaktualnione standardy kodowania, które dążą do zgodności PEP8 z Pythonem; dyskusja na forum, commit ad03ee9bdf, commit 27cb54009b.
 • W ramach projektu Elmer opracowano bibliotekę do obsługi przetwarzania wstępnego typu wsadowego dla ElmerSolver, przy użyciu Środowiska pracy FEM. Obejmuje także tworzenie obiektów siatkowych dla FreeCAD, manipulowanie rozmiarami siatki dla brył, tworzenie siatek elementów skończonych przy użyciu Gmsh, uruchamianie ElmerGrid i eksportowanie siatki dla ElmerSolver, a także wybieranie i nazywanie brył i granic dla ElmerSolver; dyskusja na forum, elmerfem repozytorium (Główne repozytorium Elmer), FreeCADBatchFEMTools repozytorium (biblioteka do interakcji z FEM, LGPL 2.1).
 • Integracja solwera OOFem, która rozpoczęła się w 2018 roku, postępuje, więc jest to teraz kolejna opcja, która może być wykorzystana do analizy strukturalnej w FreeCAD. Ten solwer jest o tyle interesujący, że oprócz wielu nieliniowych modeli materiałowych posiada elementy interfejsu, jak również kontrolę długości łuku. Integracja OOFEM z FEM została przeprowadzona w ramach różnych zobowiązań, które razem służą jako dokumentacja dotycząca sposobu integracji podobnych rozwiązań; dyskusja na forum, femoofem gałąź, OOFEM witryna główna, oofem repozytorium (LGPL 2.1).

Import

Postępowanie z materiałami

Brak informacji.

Mesh

Mesh FromPartShape Gmsh.png Mesh FromPartShape is now able to create meshes using Gmsh. This mesher is an external program that must be installed in the system before it can be used. Gmsh was already one of the options to create finite element meshes with the FEM Workbench.

Moreover, now the Mesh FromPartShape dialog will remember the settings that you used the last time.

Commit 1cb4625bf.

Further improvements

Środowisko pracy Part

Part PointsFromMesh example.png Nowe polecenie Part PointsFromMesh aby utworzyć obiekt złożony z punktów z importowanej siatki. Następnie punkty te mogą być wykorzystane jako obiekty referencyjne do wykonania dalszych operacji, takich jak zdefiniowanie płaszczyzny i narysowanie szkicu. Może to być użyte w procesie inżynierii odwrotnej lub do przemodelowania oczek poprzez tworzenie bryłowych obiektów.

dyskusja na Forum (i film), pull request #2450.

|- | Part Primitives example.png | A script is provided in Mod/Part/parttests/part_test_objects.py, that produces a test file with the Part Primitives. This file is useful to learn scripting in Part, and can also be used to test regressions in the underlying code of the objects.

Pull request #3078. |}

Further improvements

 • Nowa metoda tworzenia ściany: Part.Face.cutHoles(list_of_wires) do wycinania otworów w powierzchni. Ściana zwykle wymaga sprawdzenia po operacji.
 • Dzięki połączeniu App::Link wprowadzono dwie nowe komendy, Part TransformedCopy oraz Part ElementCopy. Komendy te tworzą nieparametryczne kopie ciała z przekształconym umieszczeniem oraz elementem (wierzchołkiem, krawędzią lub powierzchnią); commit 6da72b9859. Te operacje zasadniczo sprawiają, że Macro Repro Wire staje się nieaktualne.

Środowisko pracy PART Design

PartDesign Feature not attached.png Funkcje posiadające właściwość Załącznik pokazują teraz, kiedy tryb załącznika jest nieaktywny, poprzez wyświetlenie małej nakładki na lewo od ikony w widoku drzewa. Funkcje, które są dołączone do płaszczyzny lub innych odnośników, nie wyświetlają tej informacji.

dyskusja na forum, pull request #2272.

|- | PartDesign Dressup pattern.png | PartDesign LinearPattern and PolarPattern now can be used with dress-up features, meaning fillets, chamfers, thickness, and draft. A new property DataSupportTransform in these features, controls whether the feature supports the pattern or not. Forum discussion, pull request #3045, #3155, #3226. |}

Środowisko pracy Path

 • Tool manager support for multiple tool tables
 • PathPocket: Rozszerzenia (do frezowania otwartych kieszeni).
 • ProfileEdges: obsługa otwartych krawędzi.
 • Pierwsza próba wsparcia czwartej osi: Contour, PathFaces, PathPocket i Drilling

Dalsze ulepszenia dla Path

 • Naprawiono problem #3993, zapotrzebowania na pamięć dla Python 3; dyskusja na forum, commit 3c205946e.
 • Możliwość wykorzystania dowolnej liczby obiektów jako modelu bazowego dla zadania Path.Job, z których każdy może być pozycjonowany indywidualnie; pull request #2056.
 • PathDeburr: Dodano wybór kierunku. Naprawiono problem z DressupLeadInOut.
 • MillFace: Wyraźne krawędzie.
 • MillFace: Wykluczone obszary podniesione PR #2367, dyskusja na forum.
 • Aktualizacja niektórych postprocesorów (głównie GRBL i LinuxCNC).
 • Menedżer narzędzi.
 • Ulepszenia w zakresie Adaptacyjnego Rozliczania
 • 3D Pocket: Redukcja frezowania przestrzeni nad pochylonymi kieszeniami PR #2366, dyskusja na forum.
 • 3D Surface: Poprawki do algorytmów OCL DropCutter i Waterline
 • 3D Surface: Wstępne wsparcie dla 4 osi PR #2114, dyskusja na forum.
 • 3D Surface: Wybór poszczególnych powierzchni (w toku).

Środowisko pracy Render

Dodano wsparcie dla samodzielnego renderowania Cycles Blendera; commit 759067912f; FreeCAD-render repozytorium. Silnik renderowania Cycles standalone zazwyczaj musi być skompilowany ze źródła, ponieważ binaria zwykle nie są dostarczane w kompletnej dystrybucji Blendera.

Poza tym, Środowisko pracy Render ma już wsparcie dla: Pov-Ray, Luxrender i Appleseed.

Środowisko pracy Sketcher

Sketcher Elements mode filter.png W panelu Elementy ... Środowiska pracy Sketcher znajduje się teraz filtr Tryb do wyboru normalnej, konstrukcji, zewnętrznej lub całej geometrii. Jest on przydatny do wykonywania akcji tylko z jednym typem geometrii. Na przykład, jednym z przypadków użycia jest wybranie tylko krawędzi konstrukcyjnych i usunięcie ich po użyciu.

|- | Sketcher ToggleActiveConstraint example disabled 2.png | New Sketcher ToggleActiveConstraint tool to temporarily deactivate a constraint without removing it entirely. This is helpful to test the movement of the sketch before fully constraining it. Pull request #2283, commit 159b8e7bdf.

|- | Sketcher Constraint reference dialog.png | It is now possible to make a dimension constraint a reference constraint directly in the dialog. Forum discussion, 2; pull request #3201, commit 06f479622c. |}

Środowisko pracy Spreadsheet

Wprowadzenie App::Link przyniosło również pewne ulepszenia w możliwościach Wyrażeń FreeCAD, które są widoczne w Edytorze właściwości, oraz w Środowisku pracy Sprachsheet. Są one opisane w Core-Changes.

 • Wprowadza się nową składnię wyrażeń w celu jednoznacznego odniesienia do właściwości obiektu właściciela, poprzez pominięcie odniesienia do obiektu i rozpoczęcie od kropki prowadzącej (.), podobnie jak składnia Pythona w przypadku importu względnego. Więc zamiast Cylinder.Height, teraz możesz użyć .Height.
 • Możesz odnosić się do obiektu przez jego Nazwę lub przez jego Etykietę. W przypadku Etykiet, jej nazwa musi być zawarta w symbolach << oraz >>, takich jak <<Etykieta>>. Na przykład, <<Metal_cylinder>>.Wysokość.
 • Ulepszona logika ponownego obliczania arkusza kalkulacyjnego oraz funkcje kopiowania i wklejania komórek.

The previous commits changed the way the autocompletion works with expressions, particularly when used with Sketcher constraints, which was seen as a regression for many use cases. A new set of commits were proposed to restore this functionality; forum discussion, pull request #3062.

Spreadsheet Alias field.png Aliases for table cells can now be set easier with a new input field at the upper right of the spreadsheet.

Forum discussion, pull request #3154, #3162, #3233.

Środowisko pracy Start

FreeCAD Start WB thumbs.png Ponownie dodano przykładowe pliki do strony startowej z zapisanymi miniaturkami w ich ikonach.

dyskusja na Forum, pull request #2316.

Środowisko pracy Surface

Brak informacji.

Środowisko pracy TechDraw

Hypno sameSize.png Poprawione umieszczanie i skalowanie zrzutu ekranu 3D na stronie TechDraw.

dyskusja na forum.

Techdraw balloon.png Nowe narzędzie TechDraw Balloon do dodawania dekoratorów dymków do tworzenia notatek z cyframi, literami i tekstem.

dyskusja na forum, pull request #2013.

Techdraw leaderline.png Nowe narzędzia TechDraw LeaderLine oraz TechDraw RichTextBlock do tworzenia lepszych adnotacji na stronie rysunku.

dyskusja na forum, commit 7f07195f93, commit 6c699887c0; testowanie i naprawa błędów commit ab986d9a00, commit 15f440525e, commit 8ef3f13fbb, commit bf38ae958f, commit 74737f71fd, commit be257182ba, commit de3715908e, commit 916fe7ced3.

Cosmetic dimension.png Nowe narzędzia TechDraw CosmeticVertex, TechDraw Midpoints, oraz TechDraw Quadrant, które pozwalają użytkownikowi na umieszczanie fałszywych lub kosmetycznych wierzchołków, które mogą być wykorzystane do tworzenia wymiarów. Punkty środkowe i punkty ćwiartki mogą być używane do dodawania większej ilości punktów odpowiednio do prostych i zakrzywionych krawędzi (łuków); narzędzie CosmeticVertex może dodać punkt w dowolnym miejscu na rysunku bez konieczności bazowania na istniejącej geometrii.

dyskusja na forum, commit 59e47de506, commit 94b167f3a2.

Cosmetic eraser.png Nowe narzędzia TechDraw FaceCenterLine, TechDraw 2LineCenterLine, oraz TechDraw 2PointCenterLine, umożliwiające dodanie linii odpowiednio w środku powierzchni lub między dwoma istniejącymi krawędziami, lub między dwoma istniejącymi punktami.
Techdraw balloon.png New TechDraw Balloon tool to add balloon decorators to create notes with numbers, letters, and text.

Forum discussion, pull request #2013.

Techdraw leaderline.png New TechDraw LeaderLine and TechDraw RichTextAnnotation tools to create better annotations in the drawing page.

Forum discussion, commit 7f07195f93, commit 6c699887c0; testing and bug fixing commit ab986d9a00, commit 15f440525e, commit 8ef3f13fbb, commit bf38ae958f, commit 74737f71fd, commit be257182ba, commit de3715908e, commit 916fe7ced3.

Cosmetic dimension.png New TechDraw CosmeticVertex, TechDraw Midpoints, and TechDraw Quadrant tools, which allow the user to place fake or "cosmetic" vertices that can be used to create dimensions. The midpoint and quadrant vertices can be used to add more points to straight and curved edges (circular arcs), respectively; the "CosmeticVertex" tool can add a point anywhere on the drawing view without requiring being based on existing geometry.

Forum discussion, commit 59e47de506, commit 94b167f3a2.

Cosmetic eraser.png New TechDraw FaceCenterLine, TechDraw 2LineCenterLine, and TechDraw 2PointCenterLine tools, to add a line in the center of a face, or between two existing edges, or between two existing points, respectively.

Ponadto, TechDraw DecorateLine, aby zmienić wygląd pojedynczych krawędzi, oraz TechDraw CosmeticEraser, aby usunąć z widoku dowolną z cech kosmetycznych.

TechDraw WeldingSymbol example.png Nowe narzędzie TechDraw WeldSymbol do udostępniania symboli spawalniczych. Jedna z najbardziej pożądanych funkcji ze starszego Środowiska pracy Drawing jest dostępna w końcu w TechDraw.

dyskusja na forum (testowanie), dyskusja na forum (main thread); pull request #2446.

TechDraw WeldingSymbol example.png New TechDraw WeldSymbol tool to provide welding symbols. One of the most requested features from the older Drawing Workbench is finally in TechDraw. Russian standard (GOST) symbols are also added.

Forum discussion (testing), forum discussion (main thread); pull request #2446, #3110.

Old welding symbols ze Środowiska pracy Drawing.

TechDraw ActiveView example.png Nowe narzędzie TechDraw ActiveView. Tworzy ono statyczny obraz z aktywnego widoku 3D i umieszcza go w nowym widoku TechDraw. Rezultatem jest ujęcie, które nie jest aktualizowane wraz ze zmianami w modelu, i które jest bardzo łatwe do wykonania, ponieważ nie wykonuje obliczeń usuwania ukrytych linii. Jest on przeznaczony do szybkiej wizualizacji modeli, lub do wyświetlania płaskich rzutów modeli bez potrzeby dodawania wymiarów, co może być interesujące dla wizualizacji architektonicznej. Razem z Arch SectionPlane i TechDraw NewArch, TechDraw ActiveView ma nadzieję poprawić interakcję pomiędzy Arch i TechDraw w celu udokumentowania modeli konstrukcji.

dyskusja na forum, commit 13676bfe57.

TechDraw GOST Landscape A4 NotInGOST.svg Nowe szablony stron, Rosyjska Państwowa Norma Dokumentacji Technicznej (Jednolity system dokumentacji projektowej), GOST 2.104-2006, GOST Р 21.1101-2013.

Forum discussion, pull request #2249.

TechDraw A4 Landscape CN.svg Nowe szablony stron, Chińska Republika Ludowa Szablony serii A; proszę używać z rodziną czcionek "HYSWLongFangSong".

dyskusja na forum, pull request #2322.

A3 (L) -- freesans (italic) -- vpetje (da) -- logotip (ne) -- sestavna risba (5).svg Nowe szablony stron, A-size, słoweński (GPL 2).

dyskusja na forum, FreeCADTemplates repozytorium.

Tylko kod kompatybilny z LGPL2 może być dostarczony bezpośrednio z TechDraw; kod wniesiony na podstawie GPL2 lub GPL3 musi być przechowywany w oddzielnym repozytorium.

TechDraw Dimension standardization.png Wymiarowanie rysunku zostało całkowicie przepisane. Teraz każdy rysowany wymiar jest w pełni zgodny z jedną z norm ISO 129-1 lub ASME Y14.5M. Istnieją cztery style do wyboru: ISO oriented (wartość obrotowa), ISO Referencing (wartość pozioma), ASME Inlined (wartość pozioma), ASME Referencing (wartość połączona linią odniesienia).

dyskusja na forum, pull request #2552.

TechDraw Dimension Horizontal Extent example.png Nowe TechDraw Dimension Horizontal Extent i TechDraw Dimension Vertical Extent, aby osiągnąć jak najwięcej wymiarów w widoku.

dyskusja na forum, pull request 2680, commit a7d9661b1d.

Ulepszenia w zakresie obsługi widoków przekrojów dzięki TechDraw NewSection.

|- | TechDraw pyramid arrow style.png | New pyramid arrow style for dimensions and balloon annotations. Forum discussion, pull request #2853. |}

Dalsze ulepszenia dla TechDraw

 • Toczyły się dyskusje na temat zmiany standardowego zachowania TechDraw. Zamiast automatycznego aktualizowania stron rysunkowych, byłyby one aktualizowane tylko na żądanie. Złagodziłoby to skutki spowolnienia przez TechDraw reszty FreeCAD podczas modelowania. Co więcej, teraz gdy App::Link jest zawarte w FreeCAD, strony TechDraw mogą być przechowywane w osobnym pliku i ładowane na żądanie; dyskusja na forum (główna dyskusja), dyskusja na forum (alternatywy).
 • Naprawiono problemy z rozmiarem czcionki podczas eksportowania do SVG forum discussion, pull request #2219.
 • Poprawiono regresję w obsłudze napisów i ukryto właściwość napisów tam, gdzie nie ma to zastosowania pull request #2228.
 • Dodane opcje rozmiaru strony, szerokości linii i tła podczas zapisu w SVG. Poprawia to integrację szkicu/rysunku w Środowisku pracy TechDraw pull request #2455.
 • Nowe sterowanie przesuwaniem strony za pomocą środkowego przycisku myszy dyskusja na forum, pull request #2458.
 • Dokładniejsza kontrola aktualizacji rysunków dyskusja na forum, pull request #2468, commit 5bed53f858, commit b2d8eeeb65.
 • Również nowe narzędzie TechDraw Redraw wymusza aktualizację strony rysunku, ignorując stan opcji "Aktualizuj z 3D", "Pozwól na zastąpienie strony" lub "Aktualizuj dalej". Narzędzie to zniknęło w wersji 0.18, ale zostało ponownie wdrożone w wersji 0.19. dyskusja na forum.
 • Nowy obiekt App::Link jest teraz obsługiwany jako źródło do tworzenia widoków dyskusja na forum, commit 37b578bf49.

Web

 • QtWebEngine support for Qt 5.7 and above, and fallback to QWebkit for Qt 5.6 and below; pull request #1937.

Makrodefinicje

Więcej informacji na temat makr można znaleźć w Przepisach na makra.

Structural frame.png Automatyczny konstruktor lekkich stelaży stalowych i panelizator.

dyskusja na forum | Wizualizacje | FreeCAD-Steel_Frame repozytorium (GPL 3).

Moduły dodatkowe

Zobacz zewnętrzne stanowiska pracy, aby uzyskać pełną listę dodatkowych Środowisk pracy, które mogą być zainstalowane w programie FreeCAD. Jeśli chcesz aby Twoje Środowisko pracy zostało dodane, dołącz do forum i zaprezentuj swój kod.

3D Printing Tools

3D Printing Tools 0.19.jpg Poprzednio nazywało się to MeshTools. Posiada narzędzia do pracy z importowanymi siatkami STL, które mogą być używane do drukowania 3D, takie jak skalowanie siatki w górę i w dół, skalowanie jej w celu dopasowania do drukarki 3D, nadawanie obiektom przejrzystości, ukrywanie i pokazywanie obiektów, zmiana kolorów i szerokości linii dla grup obiektów oraz wiele innych.

dyskusja na forum | 3D Printing Tools repozytorium (LGPL 2.1).

A2plus

A2plus.jpg Następca Środowiska pracy Assembly2 A2plus jest najbardziej dojrzałym stołem warsztatowym montażu i otrzymał ważne aktualizacje w tym cyklu rozwoju, takie jak ulepszony punkt na wiązaniu na płaszczyźnie i punkt na linii, wykorzystujący środek kuli jako punkt; poprawia to wiązanie sfer.

dyskusja na forum | A2plus repozytorum (LGPL 2.1)'.

Uwaga: A2plus nie jest kompatybilny z Assembly2 lub innymi Środowiskami pracy. W przypadku tworzenia montaży w poprzednich Środowiskach pracy, należy je w całości odtworzyć na A2plus.

Assembly3

Assembly3 0.19.png Assembly3 to stanowisko pracy związane z montażem, stworzone przez dewelopera realthunder, które jest inspirowane przez Assembly2, ale nie jest z nim kompatybilne. Assembly3 korzysta z obiektu "App::Link" programisty realthunder i różnych znaczących zmian w wewnętrznym kodzie FreeCAD. Z tego powodu, Assembly3 nie może być zainstalowany po prostu z Menedżera Dodatków. Zamiast tego, realthunder dostarcza prekompilowaną wersję FreeCADa, która zawiera Assembly3. Ten program służy jako środowisko testowe dla obiektu "App::Link" i innych modyfikacji, które realthunder planuje zgłosić do głównego kodu źródłowego FreeCADa.

The Assembly3 workbench can also be tested in the development AppImage.

dyskusja na forum (wielki wątek) | FreeCAD_assembly3 repozytorium (GPL 3).

Uwaga: Assembly3 nie jest kompatybilny z Assembly2 lub innymi Środowiskami pracy do montażu. W przypadku tworzenia montaży w poprzednich Środowiskach pracy, należy je w całości odtworzyć na Assembly3.

Assembly4

Assembly4 0.19.png Assembly4 jest środowiskiem pracy do montażu stworzonym przez programistę Zolko, które używa obiektu "App::Link" programisty realthunder i wielu innych zmian w bazowym systemie FreeCAD. W szczególności nowego expression engine. Z tego powodu, Assembly4 nie działa z wersjami poniżej 0.19. Assembly4 może być zainstalowany z Addon Manager.

W przeciwieństwie do A2plus i Assembly3, Assembly4 próbuje wykonywać montaż bez użycia solwera wiązań, ale raczej z koncepcją układania lokalnych układów współrzędnych (LCS) i ustawiania relacji poprzez wyrażenia matematyczne.

dyskusja na forum (oryginalny pomysł), dyskusja na forum (wątek główny) | FreeCAD_Assembly4 repozytorium (LGPL 2.1).

Uwaga: Assembly4 nie jest kompatybilny z Assembly3 lub innymi Środowiskami pracy do montażu. W przypadku tworzenia montaży w poprzednich Środowiskach pracy, należy je w całości odtworzyć na Assembly4.

ArchTextures

ArchTextures 0.19.png Środowisko pracy ArchTextures zostało zaprojektowane tak, aby zapewnić podstawowe wsparcie teksturowe dla Arch elementów takich jak ściany i dachy, w celu szybkiej wizualizacji budynku. Nie jest on przeznaczony do wykonywania fotorealistycznych renderingów, a jedynie do prostego teksturowania materiałów takich jak drewno, cegła i beton. Dostarcza również światła (kierunkowe, punktowe i w postaci plamki), co sprawia, że jest bardziej funkcjonalny w montażu sceny.

dyskusja na forum (prośby o pomoc), dyskusja na forum (rozwój), dyskusja na forum (jedynie zapowiedzi), dyskusja na forum (zapowiedź świateł) | FreeCAD-ArchTextures repozytorium (MIT).

BOLTSFC

BOLTSFC 0.19.png BOLTS jest otwartą biblioteką specyfikacji technicznych; ma na celu dostarczenie wolnych, standaryzowanych części zdefiniowanych parametrycznie, które mogą być używane w różnych systemach CAD, takich jak OpenSCAD i FreeCAD. Biblioteka BOLTS została uruchomiona w 2013 roku, ale od 2016 roku jest utrzymywana w niewielkim stopniu. Teraz, z nowym opiekunem i repozytorium, projekt został wznowiony z użyciem środowiska pracy BOLTSFC, które zapewnia interfejs do wstawiania różnych obiektów parametrycznych.

Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa) dyskusja na forum | Homepage | BOLTSFC repozytorium, BOLTS repozytorium główne (GPL 3).

Środowisko pracy CurvedShapes

Curved shapes wb.png Środowisko pracy CurvedShapes posiada narzędzia do projektowania powierzchni 3D począwszy od szkieletu złożonego z wielu łuków w płaszczyznach XY, XZ lub YZ. Został on stworzony specjalnie w celu uproszczenia modelowania skrzydeł samolotów.

Forum discussion | CurvedShapesWorkbench repozytorium (LGPL 3).

Dodo (wcześniej Flamingo)

FlamingoBlob.png Dodo jest następcą Flamingo, Środowiska pracy specjalizującego się w tworzeniu orurowania i ram. Podczas gdy Flamingo został stworzony dla Pythona 2 i Qt4, Dodo ma pracować z Pythonem 3 i Qt5. Dostarcza on te same funkcje co Flamingo, ale posiada ulepszone narzędzia i interfejsy.

dyskusja na forum (wątek główny), dyskusja na forum (zapowiedź Dodo), poradnik | flamingo repozytorium (LGPL 3), dodo repozytorium (LGPL 3).

Fasteners

Fastener workbench.png Środowisko pracy Fasteners do generowania standardowych śrub ISO, śrub, podkładek i innych elementów złącznych został zaktualizowany do pracy z Pythonem 3 i Qt5.

dyskusja na forum, FreeCAD_FasternersWB repozytorium (GPL 2), dodatkowe szczegóły.

Geomatics Workbench

Geomatics Workbench 0.19.png Środowisko pracy, które zapewnia funkcjonalność specyficzną dla geomatyki i geodezji, jak np. import informacji geodanych i tworzenie powierzchni z chmur punktów. Istnieją pewne problemy z renderowaniem obiektów wykorzystujących rozległe współrzędne (kilometry) i importem dużych plików DXF. Jeśli chcesz pomóc w rozwiązaniu tych problemów, skontaktuj się z programistami.

dyskusja na forum | FreeCAD-Geomatics-Workbench repozytorium (LGPL 2.1).

Środowisko pracy MeshRemodel

MeshRemodel Workbench 0.19.png To Środowisko pracy pomaga przekonwertować siatkę, na przykład zaimportowany plik STL, na natywny obiekt FreeCAD. Nie dokona on konwersji automatycznie, ale pomoże w ponownym zbudowaniu, lub przemodelowaniu importowanej siatki. Ogólnym zadaniem przepływu pracy jest wybranie obiektu mesh, a następnie utworzenie z niego obiektu punktów. Następnie punkty te mogą być używane jako referencje do tworzenia obiektów FreeCAD takich jak linie, wielokąty, okręgi, łuki i BSpline. Z tych elementów można następnie utworzyć obiekt Sketch, który może zostać wyściełany w celu utworzenia bryły 3D za pomocą PartDesign.

dyskusja na forum (jedyne zapowiedź) | MeshRemodel repozytorium (LGPL 2.1).

Środowisko pracy MOOC

MOOC Workbench 0.19.png Środowisko pracy MOOC jest narzędziem edukacyjnym, które oferuje interaktywne poradniki i przykłady ćwiczeń do nauki korzystania z FreeCAD. Został on opracowany w ramach serii kursów na temat cyfrowej produkcji.

W tej chwili Środowisko pracy jest oferowane tylko w języku francuskim.

dyskusja na forum | mooc-workbench repozytorium (GPL 2).

NodeEditor (PyFlow)

NodeEditor 0.19.png Środowisko pracy NodeEditor implementuje system węzłów, które mogą być wykorzystane do dynamicznego sterowania właściwościami obiektów, podobnie jak system węzłów Blendera do edycji materiałów. NodeEditor jest oparty na nieco zmodyfikowanej wersji frameworka PyFlow, która jest w trakcie aktywnego rozwoju.

Edytor węzłów jest pożądaną funkcją od bardzo dawna, przynajmniej od 2014 roku (patrz ten wątek). W pełni działający edytor węzłów ma możliwość uproszczenia rysowania złożonych kształtów za pomocą algorytmów generatywnych, które tworzą kształt na podstawie wartości jego wejść. Może on być wykorzystywany do tworzenia różnego rodzaju siatek i powierzchni o zastosowaniach w architekturze i projektowaniu mechanicznym.

dyskusja na forum | NodeEditor repozytorium (MIT License), PyFlow zmodyfikowane rozgałęzienie (Apache 2.0 license), PyFlow projekt oryginalny (Apache 2.0 license).

Trails (oraz PyTrails i Turns)

Trails Workbench 0.19.png Środowisko pracy Trails było wcześniej znane jako Środowisko pracy Transportation Engineering. Składa się on z zestawu narzędzi do opracowywania projektów autostrad i sieci kolejowych, łącznie z poziomymi ustawieniami, profilami pionowymi i modelami 3D. Więcej na stronie wiki Civil Engineering/Transportationh.

dyskusja na forum (oryginalny wątek, który zapoczątkował projekt), dyskusja na forum (główny wątek, bardzo długi), video example | freecad.trails repozytorium (LGPL 2.1).

Większość funkcji wykorzystywanych w Środowisku pracy Trails została umieszczona w nowej bibliotece Pythona o nazwie PyTrails. Oczekuje się, że Trails będzie służyć jako oparty na FreeCAD interfejs graficzny dla PyTrails, podczas gdy PyTrails pozostanie biblioteką ogólnego przeznaczenia, która może być używana poza FreeCAD w innych projektach.

dyskusja na forum (zapowiedź PyTrails) | PyTrails repozytorium (LGPL 2.1).

Stanowisko pracy Turns to niewielki komponent, który powstał w trakcie projektowania stanowiska pracy Trails. Wykonuje on analizę trasy przejazdu pojazdu (analizę skrętów) dla skrzyżowań autostrad i innych wjazdów.

dyskusja na forum (wątek główny) | freecad.turns repozytorium (LGPL 2.1).

|- | Pivy trackers example.png | After working with Trails and Turns, the author decided to split the tracker code into a separate library called pivy_trackers. This is a general library that could be included in other workbenches to generate tracker objects and perform actions in the scene, like dragging lines, dragging points, and changing certain geometrical elements on the fly.

Forum discussion, (2, 3); pivy_trackers repository (LGPL 2.1), examples, animated GIF example. |}