Makrodefinicje

From FreeCAD Documentation
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Macros and the translation is 100% complete.
Other languages:
Bahasa Indonesia • ‎Deutsch • ‎English • ‎Türkçe • ‎español • ‎français • ‎italiano • ‎polski • ‎português • ‎português do Brasil • ‎română • ‎svenska • ‎čeština • ‎български • ‎русский • ‎中文(中国大陆)‎ • ‎日本語

Wprowadzenie

Makra to wygodny sposób na odtworzenie złożonych działań w programie FreeCAD. Po prostu nagrywasz działania tak, jak je wykonujesz, a następnie zapisujesz je pod nazwą i odtwarzasz, kiedy tylko chcesz. Ponieważ makra są w rzeczywistości listą poleceń Python, możesz je również edytować i tworzyć bardzo złożone skrypty.

Podczas gdy skrypty Pythona zwykle mają rozszerzenie .py, makra FreeCAD powinny mieć rozszerzenie .FCMacro. Zbiór makr napisanych przez doświadczonych użytkowników znajduje się na stronie przepisy na makra.

Zobacz Centrum Power użytkownika, aby dowiedzieć się więcej o języku programowania Python oraz o pisaniu makr. W szczególności powinieneś zacząć od tych stron:

Jak to działa

Włącz obsługę wyjścia konsoli w menu Edcja → Preferencje → Ogólne → Makro → Pokaż polecenia skryptów w konsoli python. Zobaczysz, że w programie FreeCAD każda wykonywana czynność, taka jak naciśnięcie przycisku, wysyła polecenie Pythona. To właśnie te polecenia mogą być nagrywane w makrze. Głównym narzędziem do tworzenia makr jest pasek narzędzi makr: Macros toolbar.jpg. Na nim znajdują się 4 przyciski: Rejestrowanie makr, Zatrzymaj nagrywanie makra, Wykonaj makro.

Jest to bardzo łatwe w użyciu:
Naciśnij przycisk Rejestrowanie makr, zostaniesz poproszony o podanie nazwy dla swojego makra, a następnie wykonaj kilka czynności. Kiedy skończysz, kliknij przycisk Zatrzymaj nagrywanie makra, a Twoje działania zostaną zapisane. Teraz możesz uzyskać dostęp do okna dialogowego makra za pomocą przycisku Edycja.

Macros.png

Okno dialogowe Makro, zawierające listę makrodefinicji dostępnych w systemie.

W tym miejscu możesz zarządzać swoimi makrami, usuwać, edytować, powielać, instalować lub tworzyć nowe od podstaw. Jeśli edytujesz makro, zostanie ono otwarte w oknie edytora, w którym możesz dokonać zmian w jego kodzie. Nowe makra można zainstalować za pomocą przycisku Dodatki..., który prowadzi do Menadżera dodatków.

Przykład

Naciśnij przycisk nagrywania, podaj nazwę, powiedzmy "cylinder 10x10", a następnie w środowisku Część utwórz walec o promieniu=10 i wysokości=10. Następnie naciśnij przycisk Zatrzymaj. W oknie dialogowym edycji makr możesz zobaczyć kod Pythona, który został nagrany i, jeśli chcesz, wprowadź do niego zmiany. Aby wykonać makro, wystarczy nacisnąć przycisk wykonania na pasku narzędzi, gdy makro znajduje się w edytorze. Twoje makro jest zawsze zapisywane na dysku, więc każda wprowadzona zmiana lub każde nowe makro, które stworzysz, będzie zawsze dostępne przy następnym uruchomieniu programu FreeCAD.

Dostosowywanie

Oczywiście nie jest praktyczne ładowanie makra w edytorze, aby móc z niego korzystać. FreeCAD zapewnia znacznie lepsze sposoby korzystania z makra, takie jak przypisanie do niego skrótu klawiaturowego lub umieszczenie jego pozycji w menu. Po utworzeniu makra, wszystko to można zrobić poprzez menu Narzędzia → Dostosuj.

Macros config.jpg

W ten sposób możesz sprawić, że Twoje makro stanie się prawdziwym narzędziem, tak jak każde standardowe narzędzie FreeCAD. Jest to dodatek do mocy skryptów Python w FreeCAD, który umożliwia łatwe i przyjemne tworzenie własnych narzędzi w interfejsie.

Aby uzyskać bardziej szczegółowy opis, zobacz artykuł dostosowanie pasków narzędzi.

Tworzenie makr bez nagrywania

Możesz również bezpośrednio skopiować/wkleić kod pytona do makra, bez nagrywania akcji w GUI. Po prostu utwórz nowe makro, edytuj je i wklej swój kod. Następnie możesz zapisać swoje makro w ten sam sposób, w jaki zapisujesz dokument FreeCAD. Następnym razem, gdy uruchomisz FreeCAD, makro pojawi się pod pozycją Zainstalowane makra w menu Makro.

Zobacz prezentacje jak zainstalować makrodefinicje, aby uzyskać bardziej szczegółowy opis.

Repozytorium makrodefinicji

Istnieją dwa główne miejsca, w których można znaleźć makra. Pierwszym z nich jest oficjalne repozytorium makrodefinicji na GitHub. Drugim jest strona Przepisy na makrodefinicje, z której możesz wybrać kilka użytecznych makrodefinicji do dodania do swojej instalacji FreeCAD. Makrodefinicje z obu repozytoriów mogą być instalowane poprzez Menadżer dodatków bezpośrednio z programu FreeCAD.

Informacje dodatkowe

Poradniki

Możesz ręcznie instalować rozszerzenia, jednak znacznie prostsze jest użycie narzędzia Menadżer dodatków.