Instalacja dodatkowych komponentów

From FreeCAD Documentation
(Redirected from Installing/pl)
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Installing additional components and the translation is 100% complete.
Other languages:
Bahasa Indonesia • ‎Deutsch • ‎English • ‎español • ‎français • ‎hrvatski • ‎italiano • ‎polski • ‎português • ‎português do Brasil • ‎română • ‎svenska • ‎čeština • ‎български • ‎русский • ‎中文(中国大陆)‎ • ‎한국어

Wprowadzenie

Po zainstalowaniu FreeCAD w swoim systemie operacyjnym (Linux, Mac, lub Windows), możesz rozważyć zainstalowanie jednego lub więcej z następujących dodatkowych komponentów.

Pliki pomocy

Dokumentacja offline nie jest dostarczana ze wszystkimi instalatorami, ale jest dostępna jako oddzielny pakiet. Zobacz dokument Instalacja dokumentacji pomocy aby uzyskać więcej informacji.

Zewnętrzne Środowiska pracy

Poza standardowymi Środowiskami pracy dołączonymi do programu FreeCAD, dostępna jest coraz większa kolekcja użytecznych dodatkowych Środowisk pracy wykonanych przez członków społeczności.

Oprogramowanie zewnętrzne

FreeCAD obsługuje kilka pakietów oprogramowania pochodzących od innych deweloperów. W wielu przypadkach wystarczy zainstalować oprogramowanie, a gdy FreeCAD zostanie zrestartowany, automatycznie znajdzie i będzie mógł z niego korzystać.
Ta sekcja ma na celu dostarczenie listy wszystkich takich pakietów oprogramowania wraz z informacjami, gdzie jest ono używane we FreeCAD i gdzie można je pobrać.

Wspierane

GitPython

GitPython jest biblioteką do interakcji z repozytoriami Git. Menadżer dodatków może korzystać z tej biblioteki. GitPython jest zawarty w instalatorach FreeCAD dla systemów Windows i Mac.

GraphViz

GraphViz to oprogramowanie typu open source, służące do wizualizacji wykresów. We FreeCAD służy do generowania wykresów zależności narzędziem Dependency Graph.

OpenCAMLib

OpenCAMLib to biblioteka open source algorytmów produkcji wspomaganej komputerowo (CAM). Jest ona używana w Środowisku pracy Path programu FreeCAD . Zobacz jego stronę, aby uzyskać instrukcje instalacji.

OpenSCAD

OpenSCAD jest stabilnym modułem do modelowania 3D. Od tego oprogramowania jest zależne Środowisko pracy OpenSCAD, a Środowisko Mesh używa go dla swoich narzędzi logicznych. Jest on również wymagany do importu plików SCAD za pomocą narzędzia Std: Import.

Formaty plików

Wszystkie programy w tej sekcji będą używane przez narzędzia Std: Import lub Std: Export.

CAD Exchanger

Komercyjna aplikacja CADExchanger z zamkniętym źródłem kodu, do wymiany danych w różnych formatach plików używanych w CAD. Istnieje zewnętrzne Środowisko pracy do korzystania z tej aplikacji w programie FreeCAD.

DXF Importer

FreeCAD posiada własnego importera i eksportera plików DXF, który zaprogramowano w C++. Obecnie importer ten nie implementuje wszystkich funkcji formatu DXF. Dla tych funkcji dostępny jest nadal starszy importer eksporter Python. Wymaga on biblioteki Draft-dxf-importer Python. Zobacz stronę FreeCAD i Import DXF aby uzyskać więcej informacji.

IfcOpenShell

IfcOpenShell jest biblioteką pracującą z plikami Industry Foundation Classes (IFC) używanymi w projektowaniu architektonicznym. Biblioteka ta jest również używana przez Arch: IfcExplorer. (wersja 0.18 i poniżej) oraz narzędzia BIM: IfcExplorer. IfcOpenShell jest zawarty w instalatorach FreeCAD dla Windows i Mac.

IfcJson

IfcJson jest to biblioteka wymagana przy eksporcie do pliku w formacie IFCJSON. IFCJSON jest nowym formatem IFC, który nie jest jeszcze obsługiwany przez wiele aplikacji.

LibreDWG

Obsługa LibreDWG pozostaje nadal w formie eksperymentalnej. Podobnie jak ODA File Converter, może on konwertować pliki DWG do DXF, które FreeCAD może następnie importować. Zobacz stronę FreeCAD i Import DWG aby uzyskać więcej informacji.

ODA File Converter

Konwerter plików ODA to darmowa aplikacja do konwersji pomiędzy kilkoma wersjami plików DWG i DXF. FreeCAD wymaga tego konwertera, lub LibreDWG, do importowania plików typu DWG. Więcej informacji można znaleźć na stronie FreeCAD i Import DWG.

Pycollada

Pycollada, znana również jako python-collada, jest biblioteką Pythona do czytania i tworzenia plikówów COLLADA (DAE). Pycollada jest zawarta w instalatorach FreeCAD dla systemów Windows i Mac.

Renderowanie

POVRay

POVRay jest znanym ray-trakerem, który potrafi oddać fotorealistyczne obrazy. Jest to jeden z dwóch silników renderowania obecnie wspieranych przez FreeCAD w Środowisku pracy Raytracing.

LuxCoreRender

LuxCoreRender, znany również jako LuxRender, jest jednym z dwóch obecnie obsługiwanych silników renderujących w programie FreeCAD. Jest on wykorzystywany w trakcie pracy w Środowisku Raytracing. Obecnie tylko stara i opuszczona wersja LuxRender-1.x jest obsługiwany przez FreeCAD. Pliki dla LuxRender-1.6 można pobrać ze strony LuxCoreRender GitHub.

Element końcowy

CalculiX

CalculiX jest zestawem dwóch kompletnych pakietów elementów skończonych: CalculiX CrunchiX, solwer FEM i CalculiX GraphiX, nakładka GUI. FreeCAD obsługuje tylko solver. Jest używany przez narzędzie Solver CalculiX.

Gmsh

Gmsh to automatyczny generator siatki elementów skończonych. Może być używany w FreeCAD z poziomu Środowiska pracy FEM i narzędzia Mesh: FromPartShape.

Elmer

Elmer to symulator wykorzystujący wiele analiz fizycznych, uruchomiono go w 2005 roku. W FreeCAD jego moduły Grid i Solver mogą być używane przez narzędzia FEM: SolverElmer.

FEniCS

FEniCS jest platformą obliczeniową do rozwiązywania równań różniczkowych cząstkowych (PDE), które są szeroko stosowane przy rozwiązywaniu problemów FEM. Wykorzystuje go Środowisko pracy FEM.

Z88

Z88 jest kolejnym programem FEM, zawierający mesher, solwer i konwertery. Jest on używany przez narzędzie FEM: SolverZ88. FreeCAD wymaga pakietu otwarto źródłowego Z88OS.

OpenFOAM

OpenFOAM to duży zbiór bibliotek do symulacji obliczeniowej dynamiki płynów (Computational Fluid Dynamics CFD). OpenFOAM jest używany przez Cfd i CfdOF zewnętrzne Środowiska pracy.

Warto odwiedzić