MES: Prezentacja graficzna wyników

From FreeCAD Documentation
This page is a translated version of the page FEM PostPipelineFromResult and the translation is 100% complete.

Prezentacja graficzna wyników

Lokalizacja w menu
Wyniku → Prezentacja graficzna wyników
Środowisko pracy
MES
Domyślny skrót
brak
Wprowadzono w wersji
0.17
Zobacz także
Pokaż wyniki, Poradnik MES

Opis

Obiekt prezentacji graficznej wyników tworzy nową graficzną reprezentację wyników analizy MES na badanej części. Dodaje skalę kolorów i opcje wyświetlania.

Użycie

  1. Zaznacz obiekt wyników.
  2. Wciśnij przycisk Prezentacja graficzna wyników lub wybierz opcję Wyniki → Prezentacja graficzna wyników z menu.
  3. Nowy obiekt nazwany "Pipeline" zostanie dodany do analizy.
  4. Dwukrotnie kliknij nowy obiekt Pipeline w widoku drzewa i wybierz tryb wyświetlania oraz pole wyników. Przykładowo, dla trybu Powierzchnia i pola Naprężenia von Mises obiekt prezentacji graficznej wyników wygląda następująco:

Jeśli nie widzisz modelu w obszarze graficznym, użyj Edycja → Preferencje → Wyświetlanie → Widok 3D → Renderowanie → Kolor podświetlenia.

Jeśli korzystasz z pochodzącego od układu SI systemu jednostek, wartości na skali będą również oparte o jednostki SI. To oznacza, że przemieszczenia są w metrach, naprężenia w Paskalach a temperatura w Kelvinach.

Właściwości

Okno dialogowe

Okno dialogowe obiektu prezentacji graficznej wyników ma następujące ustawienia:

  • Tryb: Jak wyświetlać wyniki. Możliwe tryby to
    • Kontur: Kontur siatki wynikowej. Nie wyświetla wyników tylko brzegi siatki.
    • Węzły: Węzły siatki wynikowej.
    • Powierzchnia: To domyślny tryb, wyświetla powierzchnię siatki wynikowej.
    • Powierzchnia z krawędziami: Jak Powierzchnia, ale z krawędziami elementów siatki.
  • Pole: Który wynik wyświetlać.
  • Wektor: Aktywne tylko jeśli Pole jest wektorem. Możesz wybrać czy wyświetlać Wartość (wypadkową) wektora czy jego składowe X, Y, Z.

Skala

Jeśli dwukrotnie klikniesz na skali, zobaczysz to okno dialogoweː

i będziesz mógł zmodyfikować następujące ustawienia:

  • Gradient: Możesz wybrać odwróconą kolejność domyślnego graidentu kolorów, wariant Red-White-Blue, Black-White lub White-Black.
  • Styl: Domyślna opcja Przepływ używa pełnego zakresu gradientu kolorów. Opcja Zero używa tylko zakresu gradientu kolorów zaczynającego się od koloru, który wyświetlałby średnią wartość do maksimum.
  • Widoczność: Opcja Deaktywuj pokoloruje wszystkie węzły siatki, których wartości są poza podanym zakresem min/max na szaro. Opcja Na zewnątrz przezroczysty sprawi, że te węzły będą przezroczyste.
  • Zakres parametru: Wartości minimalne i maksymalne są wypełniane automatycznie. Możesz je zmodyfikować, ale upewnij się, że wiesz co robisz. Możesz również zmienić liczbę wyświetlanych miejsc dziesiętnych i liczbę etykiet rozłożonych w zakresie parametrów legendy.

Edytor właściwości

W edytorze właściwości możesz zmienić w zakładce Widok ustawienia z okna dialogowego. W zakładce Dane możesz dodatkowo ustawić:

  • DANEMode: Jak filtry używane na obiekcie prezentacji graficznej wyników będą traktowane. Możliwe tryby to:
    • Serial: W tym trybie każdy filtr bierze poprzedni filtr jako wejście. Kolejność jest więc kolejnością tworzenia filtrów. Pierwszy utworzony filtr bierze obiekt prezentacji graficznej wyników jako wejście. Jego właściwość Input jest więc pusta.
    • Parallel: W tym trybie wszystkie filtry biorą obiekt prezentacji graficznej wyników jako wejście.
    • Custom: dostępne w wersji 0.20 To jest domyślne ustawienie. Zachowuje wejście filtrów takie, jakie jest. Zatem pozwala mieć np. dwa filtry, które biorą obiekt prezentacji graficznej wyników jako wejście i trzeci, który bierze jeden z dwóch pozostałych filtrów jako wejście.