Często zadawane pytania

From FreeCAD Documentation
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page FAQ and the translation is 98% complete.
Other languages:
Deutsch • ‎English • ‎español • ‎français • ‎hrvatski • ‎italiano • ‎polski • ‎português • ‎português do Brasil • ‎română • ‎suomi • ‎svenska • ‎čeština • ‎русский • ‎中文(中国大陆)‎ • ‎한국어
Arrow-left.svg Previous: Import Export
Next: Tutorials Arrow-right.svg

Ta strona ma na celu udzielenie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na forach FreeCAD. Jeśli masz problem lub pytanie dotyczące FreeCAD, sprawdź najpierw poniżej. Następnie, jeśli nie możesz znaleźć odpowiedzi na swoje konkretne pytanie, udaj się na forum FreeCAD!

Contents

Instalacja

Jaki jest najprostszy sposób instalacji FreeCAD w moim systemie?

Użytkownicy korzystający z Debiana, Fedory lub Ubuntu oraz innych dystrybucji, FreeCAD jest już zawarty w standardowych repozytoriach oprogramowania i można go po prostu zainstalować za pomocą menedżera oprogramowania. Na Ubuntu, zespół FreeCAD utrzymuje również własne repozytoria PPA repositories. Jeśli pracujesz w systemie Windows lub Mac OS, najprostszym sposobem jest przejście na stronę Download, gdzie znajdziesz kilka gotowych do instalacji pakietów.
Więcej informacji na temat instalacji znajduje się na stronie Instalacja.

Jakie są warunki wstępne do uruchomienia FreeCAD?

W przeciwieństwie do większości oprogramowania 3D CAD, FreeCAD może działać bez problemów na najbardziej skromnych komputerach - jak wiadomo, działa na procesorach Pentium IV i Intel Core2 Solo. Jeśli Twój komputer jest wyposażony w aktualny system operacyjny, prawdopodobnie FreeCAD będzie działał. Jedynym warunkiem jest to, że karta graficzna lub chipset musi obsługiwać OpenGL, najlepiej nie starsze niż v2.0. W razie problemów należy zapoznać się z sekcją Rozwiązywanie problemów z tego FAQ.

Wielowątkowość

Jądro modelowania geometrycznego FreeCAD, OpenCASCADE Technology (OCCT) zewnętrzna biblioteka, ma obecnie tylko częściowe wsparcie wielowątkowości. Zobacz stronę wielowątkowość, aby uzyskać więcej informacji.

Dla użytkowników komputerów Mac

Obsługiwana jest tylko architektura MacIntela. Nie ma dostępnych kompilacji dla architektury PowerPC.

Co jeśli sam chcę skompilować FreeCAD?

Kod źródłowy FreeCAD jest zawsze dostępny w repozytorium kodu źródłowego projektu. Samodzielna kompilacja FreeCAD pozwala na korzystanie z najnowszych funkcji, które są opracowywane, ale wymaga odrobiny wiedzy komputerowej, chociaż procedura jest dość prosta. Dostęp do kodu źródłowego jest opisany w tutaj, a my mamy szczegółowe instrukcje kompilacji dla Linux, Mac OSX i Windows.

FreeCAD mówi mi, że brakuje jakiegoś modułu lub aplikacji

FreeCAD jest uzależniony od wielu rzeczy, które oferują wszystkie jego funkcje. Ponieważ wszystkie główne wymagane komponenty są zazwyczaj dołączane do instalacji FreeCAD lub dostarczane przez menedżera pakietów, zazwyczaj nie masz się o co martwić. Jeśli jednak zainstalowałeś FreeCAD z nieoficjalnych źródeł lub sam skompilowałeś FreeCAD, może zabraknąć jakiegoś elementu, który nie jest krytyczny dla samego FreeCAD, ale może sprawić, że niektóre funkcje będą niedostępne. Niektóre specyficzne formaty plików, takie jak Collada lub DWG również wymagają dodatkowych komponentów, które nie mogą być dołączone do FreeCAD i muszą być zainstalowane samodzielnie.

Wszystkie te komponenty i odpowiedni sposób ich instalacji są wymienione na stronie Moduły Pythona.

Rozwiązywanie problemów

FreeCAD nie uruchamia się w ogóle

Może być ku temu wiele powodów, najbardziej prawdopodobne jest to, że brakuje jakiejś biblioteki. Spróbuj uruchomić FreeCAD z terminala (wpisz freecad przy pomocy terminala, lub FreeCAD w niektórych systemach), aby sprawdzić, czy nie pojawia się jakiś komunikat o błędzie. Przeczytaj również resztę tego FAQ, ponieważ możesz uzyskać więcej wskazówek do wykrycia przyczyny problemu. Jakby nic nie pomogło, powiedz o tym na forum, na pewno znajdzie się ktoś, kto może pomóc.

W niektórych starszych systemach Windows XP, może pojawić się następujący komunikat o błędzie:
Aplikacja nie może się uruchomić, ponieważ konfiguracja side-by-side jest błędna. Ponowna instalacja aplikacji może rozwiązać problem.
Powodem tego problemu jest to, że w systemie albo brakuje bibliotek CRT runtime albo wersja zainstalowana jest zbyt stara, ponieważ FreeCAD został połączony z nowszą wersją. W tym przypadku musisz zainstalować Microsoft Visual C+++ Redistributable Package, który znajdziesz w Microsoft. Zobacz również odpowiednią wiadomość forum.

FreeCAD uruchamia się normalnie, ale nie wszystkie ikony są wyświetlane, niektóre z nich są zastąpione czarnym 'X'

Niektóre z modułów FreeCAD zależą od zewnętrznego modułu Pythona zwanego Pivy. W systemie Windows, pivy jest zawarte w instalacji FreeCAD. W systemach Debian/Ubuntu pakiet Python-pivy jest częścią standardowych repozytoriów oprogramowania. W innych systemach, w tej chwili, być może będziesz musiał skompilować pakiet Python-pivy. Zauważ, że chociaż niektóre narzędzia nie są dostępne bez pivy, reszta FreeCAD działa normalnie.

Mam problemy z wyświetlaniem, pogląd 3D nie wygląda prawidłowo, podczas przesuwania/obracania obrazu na ekranie pojawiają się jakieś śmieci, itp.

FreeCAD jest zależny od OpenGL aby wyświetlać treści 3D, a zatem wymaga działającego środowiska OpenGL. W niektórych systemach OpenGL nie jest domyślnie aktywowany i być może trzeba będzie zainstalować lub zaktualizować sterowniki graficzne. Problemy te występują najczęściej w systemach Linux lub systemach wirtualnych. Jeśli pracujesz na systemie opartym na Linuksie, spróbuj wykonać następujące kroki:

 • sprawdź, czy Twój komputer posiada kartę graficzną obsługującą technologię 3D.
 • wpisz glxinfo w oknie terminala i sprawdź czy Direct Rendering jest ustawiony na tak, oraz że dostawca/renderer/wersja OpenGL pasuje do Twojej karty graficznej.
 • zainstaluj inne oprogramowanie oparte na OpenGL (na przykład Blender) i sprawdzić, czy działa i jest wyświetlane poprawnie.

FreeCAD ulega awarii podczas uruchomienia

Problem może wskazywać na poważniejszy błąd lub jakiś problem w konfiguracji. Większość awarii przy starcie występuje z jednego z dwóch następujących powodów:

Sterowniki OpenGL nie są zainstalowane lub nie działają prawidłowo

Jest to bardzo powszechna przyczyna problemu. Objawy są po prostu takie, że FreeCAD ulega awarii podczas uruchamiania lub za każdym razem, gdy otwierasz widok 3D (np. tworząc nowy dokument). Spróbuj dowiedzieć się, jaki jest twój układ graficzny, następnie sprawdź, czy obsługuje OpenGL (najnowsze układy tak), następnie znajdź odpowiedni sterownik i zainstaluj go. Dobrym sposobem na sprawdzenie, czy OpenGL jest dostępny, jest próba uruchomienia innej aplikacji OpenGL, takiej jak blender.

I jako ogólna wskazówka, aby uzyskać więcej informacji na temat awarii w programie FreeCAD, możesz uruchomić go z parametrem --write-log. Spowoduje to utworzenie pliku FreeCAD.log w $HOME/.FreeCAD w systemach Linux i Mac OS X lub %APPDATA%/FreeCAD w systemach Windows.

W niektórych rzadkich przypadkach możesz mieć zainstalowany sterownik graficzny, który nie jest odpowiedni dla Twojej karty graficznej. Mieliśmy przypadek, w którym laptop użytkownika miał wbudowaną grafikę Intel, ale zainstalowano sterowniki ATI opis problemu. Po usunięciu plików i ponownej instalacji właściwego sterownika FreeCAD zaczął działać.

Niektóre biblioteki, potrzebne przez FreeCAD, nie są obecne w twoim systemie, lub nie zostały znalezione przez FreeCAD

Mogą istnieć dwie możliwości rozwiązania tego problemu:
albo brakuje jakiejś biblioteki, dlatego FreeCAD odmówi jej uruchomienia,
albo biblioteka tam jest, ale jest to starsza wersja niż oczekuje tego FreeCAD, więc awaria nastąpi, gdy FreeCAD spróbuje użyć brakującej funkcji z tej biblioteki. Częstym przykładem jest sytuacja, gdy masz zainstalowane Qt3 i Qt4 w swoim systemie, FreeCAD może wykryć Qt4, ale jeśli instalacja Qt nie jest właściwie skonfigurowana, niektóre elementy Qt3 mogą być nadal używane, powodując awarie.

Przejrzyj procedurę instalacji, upewnij się, że zainstalowałeś wszystkie wymagane biblioteki (w większości systemów linuksowych jest to wykonywane automatycznie) i sprawdź, która z wersji jest minimalna dla każdego z komponentów.

Jeśli wszystko wydaje się prawidłowe, opisz problem na forum lub zgłoś błąd. Jeśli korzystasz z systemu Linux, łatwo jest wykonać śledzenie debugowania, które zapewnia programistom bardzo przydatne informacje o awarii:

 • w terminalu wpisz: gdb freecad (zakładając, że pakiet gdb jest zainstalowany),
 • wewnątrz gdb wpisz run,
 • po awarii wpisz bt, aby uzyskać ślad, który możesz uwzględnić w swoim zgłoszeniu błędu.

FreeCAD zawiesza się po uruchomieniu

Po uruchomieniu FreeCAD GUI pojawia się prawie natychmiast, ale GUI jest zamrożony, a wskaźnik obciążenia CPU wynosi około 99%. Może się to zdarzyć na pulpicie KDE podczas korzystania z motywu Oxygen. Jest to błąd w motywie Oxygen i wybranie innego tematu powinno rozwiązać ten problem.

FreeCAD ulega awarii przy tworzeniu nowego dokumentu lub otwieraniu pliku

Jeśli FreeCAD ulega awarii podczas tworzenia nowego widoku 3D, spróbuj uruchomić FreeCAD z terminala. Jeśli podczas wystąpienia błędu pojawi się komunikat o błędzie, wspominając Assertion Failed, a nazwa komponentu zaczynająca się na So SoBase, SoFieldContainer, szanse są bardzo duże, szczególnie jeśli jesteś na Linuksie, że FreeCAD próbuje użyć dwóch różnych wersji biblioteki Coin, co powoduje awarię. Aby sprawdzić, czy rzeczywiście jest to problem, spróbuj wykonać następujące czynności:

 • Znajdź plik wykonywalny FreeCAD (zazwyczaj w /usr/lib/FreeCAD/bin).
 • Uruchom polecenie ldd FreeCAD z terminala.
 • Zwróć uwagę na wersję biblioteki libCoin.so, której używa FreeCAD (na przykład libCoin.so.60).
 • Zlokalizuj bibliotekę libSoQt.so (zazwyczaj w /usr/lib).
 • uruchom ldd libSoQt.so i sprawdź, czy łączy się z tą samą wersją Coin co FreeCAD.

Jeśli jest jakaś różnica, albo FreeCAD albo SoQt musi być przekompilowany (lepiej przekompilować ten, który używa najstarszej wersji Coin). Normalne zachowanie polega na próbie skontaktowania się z osobami odpowiedzialnymi za pakowanie SoQt lub FreeCAD i uprzejmie prosimy o rozważenie rekompilacji. Jeśli chcesz wykonać ten krok dla siebie i nie jest możliwe przekompilowanie SoQt, ponieważ łamie on inne aplikacje w Twoim systemie, możesz zmusić FreeCAD do kompilacji z wymaganą wersją Coin z ./konfigure --with-coin=DIR. Ale musisz się upewnić, że poprawny pakiet rozwojowy tej wersji Coin jest zainstalowany.

FreeCAD ulega awarii po: Edycja → Wyrównanie

Błąd segmentacji występuje przy vbo_save_playback_vertex_list(). Oznacza to, że implementacja VBO w sterowniku graficznym jest zła. Aby uniknąć buforowania wywołań OpenGL możesz spróbować ustawić zmienną środowiskową IV_SEPARATOR_MAX_CACHES=0 i zrestartować FreeCAD.

Mam problem z uruchomieniem FreeCAD na Mac OSX

Platforma Mac jest trudniejsza w obsłudze niż Windows czy Linux, ponieważ żaden z głównych programistów nie posiada takiej platformy. Pakiety OSX są kompilowane przez ochotników używających FreeCAD, a czasami mogą nie działać poprawnie na twoim komputerze, w zależności od systemu. Prawdopodobnie najlepszą szansą jest udanie się na forum, szukanie wątków związanych z systemem Mac OSX i omówienie tam swojego problemu lub sprawdzenie, czy ktoś inny napotkał rozwiązanie.

Nie mogę zmienić wartości liczbowych w panelach właściwości FreeCAD

Wybór języka

Najprawdopodobniej masz złe ustawienia regionalne Windows. Sprawdź, czy w ustawieniach regionalnych masz ten sam symbol separatora dziesiętnego i znak grupowania cyfr. Jeśli tak, dostosuj ustawienia systemowe, aby użyć różnych znaków dla symbolu grupowania cyfr i separatora miejsc po przecinku. Należy pamiętać, że nie jest obowiązkowe stosowanie kropki jako separatora dziesiętnego. W tych dwóch ustawieniach konieczne jest stosowanie różnych symboli.


FreeCAD funkcjonował normalnie, i nagle już się nie uruchamia

Może się to zdarzyć również wtedy, gdy zainstalowano starszą wersję FreeCAD i uaktualniono ją do nowszej wersji. W tym procesie pliki konfiguracyjne FreeCAD mogły zostać z jakiegoś powodu uszkodzone, a teraz FreeCAD nie może ich już czytać i nie może się uruchomić. Rozwiązaniem jest po prostu usunięcie tych plików konfiguracyjnych, aby program FreeCAD mógł je odtworzyć przy pierwszym uruchomieniu.

 • W Linuksie: Przejdź do /home/USERNAME/.FreeCAD i usuń pliki user.cfg oraz system.cfg
 • na komputerze Mac: Przejdź do /Users/USERNAME/Library/Preferences/FreeCAD i skasuj pliki user.cfg oraz system.cfg.
 • W systemie Windows: Otwórz eksplorator plików i wpisz %APPDATA%/FreeCAD jako ścieżkę do pliku. Po tym usuń pliki user.cfg i system.cfg.

FreeCAD powinien teraz uruchomić się ponownie normalnie, resetując wszystkie ustawienia.


Istnieje Macro findConfigFiles, które pomoże Ci zlokalizować pliki konfiguracyjne. Można je zainstalować za pomocą menedżera dodatków w menu Narzędzia. Tools → Addon Manager → Macros → findConfigFiles. Makro odnajdzie folder z plikami konfiguracyjnymi, skopiuje go do schowka i (spróbuje) otworzy tę lokalizację za pomocą domyślnej przeglądarki plików. Nie wprowadza żadnych zmian w plikach ani ustawieniach.

Używanie FreeCAD

Czy FreeCAD jest naprawdę bezpłatny? Nawet do użytku komercyjnego?

FreeCAD jest oprogramowaniem Open-Source i może być używany nie tylko dla siebie lub do wykonywania prac komercyjnych, ale także do dystrybucji, modyfikacji, a nawet wykorzystania w aplikacji z zamkniętym kodem źródłowym. Podsumowując, możesz robić (prawie) wszystko, co tylko zechcesz. Więcej informacji można znaleźć na stronie Licencja.

Jak obracać widok w oknie 3D?


FreeCAD ma do dyspozycji kilka różnych Trybów nawigacji, które można ustawić w oknie dialogowym ustawień preferencji, lub zmodyfikować klikając prawym przyciskiem myszy w widoku 3D. Szczegółowe informacje na temat trybów znajdują się na stronie Mouse Model. Dla trybu domyślnego (Nawigacja CAD) polecenia są następujące,


Wybierz Przesuń Przybliż - Oddal Obróć widok
Metoda pierwsza
Obróć widok
Metoda druga
Hand cursor.png Pan cursor.png Zoom cursor.png Rotate cursor.png Rotate cursor.png
Mouse LMB.svg Mouse MMB hold.svg Mouse MMB rotate.svg Mouse MMB+LMB hold.svg Mouse MMB+RMB hold.svg
Naciśnij lewy przycisk myszki nad obiektem, który chcesz wybrać.

Przytrzymanie przycisku Ctrl umożliwia wybór wielu obiektów.

Trzymając wciśnięty środkowy przycisk myszy, przesuń kursor. Użyj rolki myszy, aby przybliżyć lub oddalić widok.

Kliknięcie środkowego przycisku myszy ponownie wyśrodkuje widok w pozycji kursora.

Przytrzymaj środkowy przycisk myszy, następnie naciśnij i przytrzymaj lewy przycisk myszy, kolejnie przesuń wskaźnik.

Położenie kursora po naciśnięciu środkowego przycisku myszy określa środek obrotu. Obracanie działa jak obracanie piłki, poruszającej się wokół jej punktu środkowego. Jeśli przyciski zostaną zwolnione przed zatrzymaniem ruchu myszy, obracanie widoku jest kontynuowane, jeśli opcja ta jest włączona.

Podwójne kliknięcie środkowym przyciskiem myszy ustawia nowy punkt obrotu.

Przytrzymaj środkowy przycisk myszy, a następnie naciśnij i przytrzymaj prawy przycisk myszy, po czym przesuń kursor.

W tej metodzie środkowy przycisk myszy może zostać puszczony po naciśnięciu prawego przycisku myszy.

Użytkownicy, którzy używają myszki prawą ręką, mogą uznać tę metodę za łatwiejszą od metody pierwszej.

Ctrl+Mouse RMB.svg Ctrl+Shift+Mouse RMB.svg Shift+Mouse RMB.svg
Tryb przesuwania: przytrzymaj wciśnięty klawisz Ctrl, naciśnij raz prawy przycisk myszy, a następnie przesuń wskaźnik. v0.17 i powyżej Tryb skalowania: Przytrzymaj klawisze Ctrl i Shift, naciśnij raz prawy przycisk myszy, a następnie przesuń kursor. v0.17 i powyżej Tryb obracania: Przytrzymaj klawisz Shift, naciśnij raz prawy przycisk myszy, a następnie przesuń kursor. v0.17 i powyżej


Co można robić z FreeCAD? Od czego zacząć?

Przejdź do strony Jak zacząć, aby szybko poznać narzędzia, których możesz użyć. Istnieje również nowa sekcja Poradniki zawierająca parę przydatnych porad. Sekcja Centrum użytkownika zawiera bardziej szczegółowe informacje na temat różnych Środowisk pracy FreeCAD. Zauważ, że ponieważ FreeCAD jest stosunkowo nowy, jego interfejs użytkownika jest wciąż bardzo nagi i nie posiada wielu narzędzi. Ale znacznie bardziej zaawansowana funkcjonalność jest już dostępna w skryptach Pythona.

Czy istnieje dokumentacja dla początkujących? Jak mogę nauczyć się korzystać z FreeCAD?

W chwili obecnej dokumentacja dla początkujących jest jeszcze skromna, niestety. Jednak sekcja Poradniki zawiera kilka stron, które pomogą Ci zacząć.

Chcę importować/eksportować dane w formacie XYZ do/z FreeCAD. Jak to zrobić?

Proszę odnieść się do strony FreeCAD Howto Import Export. Być może Twoje pytania uzyskały już tam odpowiedź.

Praca z geometrią detalu

Jak wyciągać bryły? Nie rozumiem właściwego wyniku

Teoria jest prosta: Linie (lub ciągi linii), gdy są wyciągane, tworzą ściany. Wyciągnięte ścianki tworzą bryły. Jeśli coś zostanie wyciągnięte, a rezultat nie jest bryłą, to coś nie było ścianą. Jeśli masz linie i chcesz z nich wyciągnćć bryłę, musisz najpierw wybrać linie, które tworzą zamknięty obszar (wybierz kilka obiektów naciskając Ctrl), połączyć je w ciąg linii (Narzędzie do uaktualniania), a następnie wykonać powierzchnię z tego ciągu linii (ponownie Narzędzie do uaktualniania). Jesteś tutaj, jeśli wszystko poszło dobrze, możesz teraz wyciągnąć je do bryły.

Teraz, może być wiele małych zawirowań, które sprawiają, że otrzymujesz zły wynik. Najlepszym sposobem, aby się upewnić, jest sprawdzenie, co znajduje się wewnątrz przedmiotu, który wytłaczasz. Zawartość obiektów można łatwo zbadać za pomocą Pythona. Zakładając na przykład, że masz obiekt o nazwie Wire, możesz wpisać do konsoli Pythona:

obj = FreeCAD.ActiveDocument.Wire
shp = obj.Shape
print shp.Faces
print shp.Wires
if shp.Wires:
  for w in shp.Wires:
    print w.isClosed()

Powyższy kod pobiera kształt z obiektu, pokazuje ściany i linie, które ma obiekt (jeśli są) oraz, jeśli są to linie, wyświetla gdy te linie są zamknięte. Jeśli nie masz żadnej ściany, nie dostaniesz bryły. Jeśli nie ma zamkniętego obszaru, nie stanie się on ścianą. Jeśli jesteś zainteresowany, na stronie Tworzenie skryptów dla detali znajdziesz więcej informacji o tym, co możesz sprawdzić za pomocą Pythona. Jeśli nie możesz połączyć kilku linii w jeden ciąg, najbardziej prawdopodobną przyczyną jest to, że ich punkty końcowe nie spotykają się. Muszą istnieć małe przerwy pomiędzy nimi (niektórymi). Obawiam się, że moje doświadczenie mówi mi, że najszybszym sposobem byłoby ponowne narysowanie nowych linii.

Moje operacje logiczne zawodzą, lub dają dziwne wyniki

Jądro modelowania geometrycznego Open CASCADE używane w FreeCAD dla geometrii detali, choć prawdopodobnie najlepsze dostępne jądro geometrii open-source, ma swoje wady i ograniczenia. Istotnie, operacje logiczne (fuzja, odejmowanie, przecięcie) nie są jego najlepszymi cechami i często dają nieoczekiwane rezultaty. Jest to ograniczenie bieżące, którego nie możemy rozwiązać od razu. Więc najlepszą drogą jest próba uzyskania pożądanego rezultatu poprzez modelowanie w inny sposób. Na przykład, problemy z elementami podstawowymi, takimi jak cylinder, mogą być często rozwiązane przez zastosowanie wyciągniętego koła. Powierzchnie współpłaszczyznowe między częściami mogą powodować problemy, a także styczność powierzchni. Z reguły, jeśli kształt nie działa, spróbuj przebudować go w inny sposób. W 99% przypadków na końcu uda ci się uzyskać pożądany wynik.

Kiedy eksportuję (lub oglądam) mój model, otwory są wypełnione

Nie używaj Crtl +A (Wybierz wszystko), aby wyeksportować wszystko z drzewka hierarchii. Jeśli model składa się z jednego elementu, spróbuj wybrać tylko najnowszy element (zazwyczaj ostatni) na drzewie hierarchicznym.

Kiedy tworzymy model w PartDesign, każdy element przybiera kształt ostatniego i dodaje lub usuwa coś, tworząc liniowe zależności od elementu do elementu podczas tworzenia modelu. W związku z tym funkcja Wytnij to nie tylko sam wycięty otwór, ale cała część z wycięciem. Dlatego użytkownik zazwyczaj powinien mieć widoczny tylko najnowszy element (cechę) w drzewie modelu, ponieważ w przeciwnym razie poszczególne etapy modelu nakładają się na siebie, a otwory są wypełniane przez wcześniejsze obiekty modelu.

Aby włączyć lub wyłączyć widoczność obiektu, wybierz go w drzewku modelu i naciśnij przycisk spacebar na klawiaturze. Zazwyczaj wszystko oprócz ostatniej pozycji w drzewie hierarchicznym powinno być wyszarzone a zatem niewidoczne w oknie widoku 3D.

Wkład na rzecz FreeCAD

FreeCAD jest takim wspaniałym programem! Jak mogę pomóc?

Istnieje wiele różnych sposobów pomocy, nawet jeśli nie jesteś programistą. Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić:

 • Przekaż kilka uwag programistom FreeCAD: Zawsze warto wiedzieć, co ludzie myślą, co znaleźli dobrego, czego im brakuje, itp. Wrzuć notatkę na forum wyrażając swoją opinię lub prośbę w naszym issue trackerze!
 • Pomórz w pisaniu dokumentacji: Dokumentacja, którą mamy tutaj na tej stronie jest czasami bardzo skromna. Jeśli odkryłeś coś, co nie jest dobrze udokumentowane, dodaj tam swoją wiedzę!
 • Pomagaj innym nowicjuszom: Wałęsaj się po forum i pomagaj nowym ludziom rozwiązywać podstawowe problemy, takie jak sposób instalacji, dodawania kostki itp.
 • Przetłumacz dokumentację na swój własny język.
 • Przetłumacz FreeCAD na swój własny język.
 • Napisz Poradniki lub nagraj wideo samouczki: Samouczki są bardzo wygodnym sposobem nauki nowego oprogramowania dla nowych użytkowników. Jeśli zrobiłeś coś fajnego, dlaczego nie pokażesz innym ludziom, jak to zrobić?
 • Przyczyniaj się do tego aktywami i przykładami: Nadal brakuje nam dobrych przykładów w FreeCAD. Jeśli stworzyłeś coś dobrego, podziel się tym z nami!
 • Wysyłanie błędów: Bardzo ważne jest, aby wszystkie możliwe błędy zostały naprawione. Jeśli go znajdziesz, zgłoś go tak jasno jak to możliwe, abyśmy mogli dokładnie zrozumieć, co się dzieje.
 • Spróbuj zrobić jakieś kodowanie Pytona: Nigdy wcześniej nie programowałeś, ale chcesz spróbować? Python jest łatwy. Przeczytaj nasz poradnik wprowadzenie do Pythona, ale uważaj, możesz się szybko uzależnić!
 • Zobacz stronę Wspomórz FreeCAD, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak się do tego przyczynić.

W jaki sposób mogę uzyskać uprawnienia do edycji na wiki?

Zobacz akapit strony Praca nad dokumentacją, aby uzyskać więcej informacji na temat tego, jak się do tego przyczynić.

Czy FreeCAD uczestniczy w Google Summer of Code?

Tak, od 2016 roku FreeCAD uczestniczy w Google Summer of Code. Zobacz Google Summer of Code, aby uzyskać informacje o poprzednich edycjach, oraz Google Summer Of Code 2016 na forum, aby zapoznać się z oryginalnym ogłoszeniem.

Chcę zacząć tłumaczyć wiki w moim własnym języku. Co mam zrobić?

Ta wiki zawiera wiele treści. Najbardziej aktualny i interesujący materiał zebrano w podręczniku.

Zobacz akapit strony Tłumaczenie dokumentacji, aby uzyskać więcej informacji na temat tłumaczenia Wiki.

Licencjonowanie, kopiowanie i ponowne wykorzystywanie

Czy muszę zapłacić, żeby używać FreeCAD?

FreeCAD jest całkowicie darmowy w użytkowaniu, pobieraniu, redystrybucji lub modyfikacji. Jest to oprogramowanie Open-Source, opublikowane na warunkach GNU Lesser General Public License 2.1, które gwarantuje wam te prawa i, co ważniejsze, gwarantuje, że prawa te nigdy nie zostaną wam odebrane.

Czy mogę ponownie wykorzystać dowolną część grafiki FreeCAD lub części witryny?

Jasne. Wszystkie prace graficzne (ikony, banery, itp.) FreeCAD są licencjonowane przez LGPL, tak samo jak kod FreeCAD. Pomóż sobie na stronie Działanie artystyczne. Strona jest standardową stroną MediaWiki, wszystkie elementy graficzne mogą być swobodnie wykorzystywane ponownie, a jeśli jesteś ciekaw, jak dostosować oprogramowanie MediaWiki tak jak my, poszukaj specjalnych stron Common css i js.

Czy mogę ponownie wykorzystać moduły FreeCAD w innej aplikacji?

Tak, możesz używać modułów bazowych FreeCAD w innych aplikacjach, o ile spełniasz warunki LGPL. Biblioteki osób trzecich, zewnętrzne Środowiska pracy, oraz makra mogą podlegać ich własnym warunkom licencji, więc proszę skonsultować się z ich autorami. Więcej szczegółów na stronie Licencja.


Arrow-left.svg Previous: Import Export
Next: Tutorials Arrow-right.svg